Lampy metalohalogenkowe

(97)
Lampy metalohalogenkowe są często wykorzystywane w oświetleniu ulicznym, a także do oświetlania obiektów wielkopowierzchniowych. Charakteryzują się dużą wydajnością, dają mocne światło o naturalnej barwie, dzięki czemu nie zniekształcają kolorów oświetlanych przedmiotów.
z5
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
  • Karta informacyjna produktu
  • Indeks producenta:368441
  • Indeks TIM:0001-00018-18220
  • Ocena:Dodaj opinię
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:

Lampy metalohalogenkowe to źródła światła. Wykorzystuje się je w oświetleniu ulicznym, a także do oświetlania obiektów wielkopowierzchniowych. Lampy metalohalogenkowe charakteryzują się dużą wydajnością, dają mocne światło o naturalnej barwie, dzięki czemu nie zniekształcają kolorów oświetlanych przedmiotów.

Jak działają lampy metalohalogenkowe?

Lampy metalohalogenkowe działają na takiej samej zasadzie jak wszystkie lampy wyładowcze (np. popularne w oświetleniu ulicznym lampy sodowe). Pod wpływem energii elektrycznej we wnętrzu takiej lampy dochodzi do wyładowań. W ten sposób powstaje promieniowanie UV, które następnie jest zamieniane na światło widzialne.

Taki proces jest możliwy dzięki obecności w bańce lampy gazów pod wysokim ciśnieniem (lampa metalohalogenkowa jest lampą wysokoprężną). Są to pary rtęci, argonu, halogenki metali, a często także inne gazy szlachetne, brom lub jod.

Jakie są zalety lamp metalohalogenkowych?

Lampy metalohalogenkowe coraz częściej zastępują lampy sodowe. Ich przewagą w stosunku do tych tradycyjnych źródeł światła są:

  • dłuższa żywotność – nawet do 20 tysięcy godzin świecenia;
  • wyższa skuteczność świetlna – stosunek strumienia świetlnego do ilości pobranego prądu;
  • wysoki wskaźnik oddawania barw – przedmioty oświetlane przez lampy metalohalogenkowe mają kolory zbliżone do naturalnych;
  • szeroki zakres temperatury barwowej – lampy sodowe świecą ciepłym, pomarańczowym światłem, a lampy metalohalogenkowe mogą emitować światło o zimnej, ciepłej lub neutralnej barwie.

Gdzie warto zastosować lampy metalohalogenkowe?

Lampy metalohalogenkowe, ze względu na ich właściwości, można wykorzystać m.in. jako oświetlenie uliczne. Światło, które wiernie oddaje barwy budynków i innych obiektów, doskonale sprawdza się także w zabytkowych centrach miast.

Można nimi oświetlać magazyny, budynki przemysłowe, hale dworcowe i inne obiekty o dużej kubaturze. Mniejsze lampy halogenkowe często oświetlają bilbordy i inne plenerowe materiały reklamowe.

Jakie są kluczowe parametry w przypadku lamp metalohalogenkowych?

O tym, czy dana lampa metalohalogenkowa sprawdzi się w danym miejscu, decydują przede wszystkim jej:

  • moc, czyli to, ile energii elektrycznej pobiera w procesie wytwarzania światła,
  • strumień świetlny, czyli wartość informująca, jak silne światło daje lampa,
  • wskaźnik oddawania barw – jeśli zależy Ci na tym, by lampa nie zniekształcała koloru oświetlanych przedmiotów, wybierz model w klasie 1A lub 1B,
  • kształt trzonka – decyduje o tym, czy lampa będzie pasowała do oprawy oświetleniowej,
  • temperatura barwowa – niższe wartości oznaczają barwę ciepłą, a wyższe – chłodną.

W ofercie TIM.pl znajdziesz m.in. niewielkie lampy metalohalogenkowe o mocy 35 W i strumieniu świetlnym około 3000 lumenów, odpowiednie do oświetlania terrariów, akwariów i innych niewielkich obiektów. Klientom szukających źródeł światła do dużych budynków lub oświetlenia ulicznego oferujemy lampy o dużej mocy i wartości strumienia świetlnego – nawet 400 W i strumieniu świetlnym 14000 lumenów.