Świetlówki

(168)
Świetlówka, znana również jako lampa fluorescencyjna, to rodzaj lampy wyładowczej, w której światło emitowane jest przez luminofor pobudzony promieniowaniem ultrafioletowym powstałym wskutek wyładowania jarzeniowego w rurze wypełnionej gazem.
z7
Karta informacyjna produktu
LEDVANCE4050300517957
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:

Jak działa świetlówka?

Świetlówka, to szklana rurka, wypełniona gazem pod ciśnieniem (najczęściej jest to argon, ksenon, neon, lub krypton), pokryta od wewnątrz tzw. luminoforem. Za pomocą wbudowanego w obwód świetlówki specjalnego startera wywołuje się wyładowanie elektryczne, powodujące "świecenie" znajdującego się wewnątrz gazu.

Rodzaje i zastosowanie świetlówek

Świetlówki stosowane są zarówno w gospodarstwach domowych, na halach produkcyjnych, w sklepach, szkołach czy instytucjach publicznych. Tak naprawdę można się z nimi spotkać w każdym miejscu, a to dlatego, że w porównaniu z żarówką wykazują one większą skuteczność świetlną, a ich czas pracy jest o wiele dłuższy. Kolejną ważną zaletą jest także niższa temperatura działania, a co za tym idzie energooszczędność.

Możemy je podzielić na 3 rodzaje

  • świetlówki liniowe – klasyczne, o kształcie podłużnej rurki,
  • świetlówki kompaktowe – potocznie nazywane „żarówkami energooszczędnymi,
  • świetlówki specjalistyczne – np. do lamp owadobójczych.

Na co zwrócić uwagę wybierając świetlówkę?

Przy zakupie oświetlenia warto się kierować kilkoma aspektami. Najważniejszymi parametrami są moc i strumień świetlny. Moc powie nam jak wiele energii elektrycznej będzie pobierać świetlówka, natomiast strumień świetlny informuje nas jak mocne będzie światło generowane przez świetlówkę (w lumenach). Istotną informacją jest również barwa generowanego światła – ciepła czy zimna. Na koniec cena, która wacha się od kilku do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od ich parametrów oraz przeznaczenia.

LED-owa przyszłość?

Już od dłuższego czasu oświetlenie typu LED wypycha z rynku żarówki starego typu. Podobnie jest ze świetlówkami. Te z generacji LED nie tylko pobierają mniej energii elektrycznej, ale także ich czas pracy jest znacznie dłuższy. Jest to również produkt o niebo bardziej ekologiczny, gdyż, w odróżnieniu od „jarzeniówek”, nie zawierają szkodliwych substancji. Ich dodatkową, a jednak nieodzowną zaletą jest to, że tuż po włączeniu świecą „z pełną mocą”, a nie „nagrzewają się”.