- Producent:BLEBOX
- Indeks producenta:windSensor PRO
- Indeks TIM:0001-00017-15556
- Kategoria:Czujniki wiatru
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:BLEBOX
- Indeks producenta:windSensorPRO
- Indeks TIM:0001-00017-14682
- Kategoria:Czujniki wiatru
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:SCHNEIDER
- Seria produktu:KNX
- Indeks producenta:MTN663591
- Indeks TIM:0001-00015-68560
- Kategoria:Czujniki wiatru
- Ocena:Dodaj opinię
Poznaj inteligentne sposoby na wykorzystanie czujnika wiatru
Dzięki czujnikowi wiatru umieszczonemu na zewnątrz budynku nie tylko uzyskasz dostęp do aktualnych danych pogodowych. Inteligentne funkcje takich urządzeń pozwolą Ci także sterować roletami, żaluzjami i markizami zewnętrznymi – gdy tylko wiatr będzie zbyt silny, zostaną one automatycznie podniesione.
Możesz zaprogramować gotowe sceny z użyciem czujnika wiatru lub na bieżąco sprawdzać warunki na zewnątrz w aplikacji w swoim telefonie i reagować w razie potrzeby. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zawsze będziesz mieć sytuację pod kontrolą.
Sprawdź pozostałe inteligentne czujniki: czujniki jakości powietrza.
Co mierzy czujnik wiatru?
Inteligentny czujnik wiatru jest przeznaczony do mierzenia prędkości przepływu powietrza. Wyniki może podawać w metrach na sekundę, kilometrach na godzinę lub w węzłach. Mierzona jest aktualna lub maksymalna prędkość wiatru, a często także średnia prędkość dla danego przedziału czasowego. Niektóre modele czujników określają także kierunek wiatru.
Jak działa czujnik wiatru?
Większość inteligentnych czujników wiatru ma konstrukcję podobną do tradycyjnych urządzeń. Podstawą ich działania jest ruchomy element, który obraca się pod wpływem wiatru. Na podstawie pomiaru prędkości tych obrotów można określić prędkość wiatru. Te dane są zamieniane na sygnał cyfrowy i w ten sposób mogą być przekazane do centralki smart home lub do innych urządzeń.
Jak wykorzystać dane zbierane przez czujnik wiatru?
Inteligentny czujnik wiatru, dzięki połączeniu bezprzewodowemu przez sieć WiFi lub inną, może przesyłać dane do różnych urządzeń. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania tych danych jest automatyczne sterowanie pracą żaluzji czy rolet zewnętrznych – gdy wiatr jest silny, są one podnoszone. Dzięki temu można zapobiec ich uszkodzeniu. Czujniki wiatru stosuje się także w ogrodnictwie, do sterowania systemem nawadniania. Urządzenia nawadniające mogą być wyłączane, gdy wiatr wieje zbyt mocno.
Dzięki temu, że czujnik wiatru gromadzi historyczne dane pomiarowe, możesz analizować wartości z kilku dni czy tygodni. Jest to przydatne np. podczas planowania prac ogrodowych, remontowych lub budowlanych czy aktywności na świeżym powietrzu. Takie dane mogą być wartościowe także wtedy, gdy planujesz budowę elektrowni wiatrowej – dzięki nim sprawdzisz, czy jest to opłacalne.
W jaki sposób czujnik wiatru łączy się z innymi urządzeniami?
Inteligentny czujnik wiatru jest wyposażony w moduł do komunikacji bezprzewodowej, np. WiFi lub Bluetooth. Jeśli masz w swoim domu inne urządzenia smart home, możesz je połączyć z czujnikiem przy użyciu tego protokołu komunikacji. Połączenie bezprzewodowe umożliwi Ci także otrzymywanie powiadomień o silnym wietrze na aplikację mobilną.
Gdzie najlepiej umieścić czujnik wiatru?
Czujnik wiatru powinien się znajdować tam, gdzie pomiary nie będą zakłócone przez inne obiekty. Unikaj miejsc osłoniętych od wiatru. Inteligentne czujniki są wyposażone w szczelne obudowy skutecznie chroniące przed wilgocią i promieniowaniem UV, więc nie musisz obawiać się negatywnego oddziaływania deszczu, śniegu czy mrozu.