- Producent:V-TAC POLAND SP. Z O.O.
- Indeks producenta:11452
- Indeks TIM:0001-00016-84228
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:BOSCH REXROTH SP. Z O. O.
- Indeks producenta:CS7000IAW_7_ORE-S
- Indeks TIM:0001-00015-19612
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:V-TAC POLAND SP. Z O.O.
- Indeks producenta:11663
- Indeks TIM:0001-00018-46089
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:CLIVET S.P.A.
- Indeks producenta:WiSAN-YME 1 S 5.1 10kW
- Indeks TIM:0001-00018-67284
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:FOXAIR SP. Z O.O.
- Indeks producenta:GL-9-1
- Indeks TIM:0001-00018-75436
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
- Producent:FOXAIR SP. Z O.O.
- Indeks producenta:GL-15-1
- Indeks TIM:0001-00018-75438
- Kategoria:Monoblok
- Ocena:Dodaj opinię
Pompa ciepła powietrze woda monoblok czy split?
Pompa ciepła stanowi bardzo dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do innego czynnika grzewczego. Wykorzystując powietrze, może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić budynek.
Pompy ciepła powietrze woda można podzielić na dwa typy:
- powietrzna pompa ciepła monoblok - całe urządzenie montowane jest na zewnątrz, a więc nie musisz gospodarować dodatkowej przestrzeni lub pomieszczenia w budynku. Posiadają szeroki zakres mocy, który pozwala ogrzewać zarówno małe, jak i duże powierzchnie. Ponadto modele pomp ciepła monoblok mogą posiadać od 9 do nawet 16 kW i COP powyżej 4.
- powietrzna pompa ciepła split - w tym przypadku układ chłodniczy/grzewczy podzielony jest na dwa elementy, pomiędzy którymi krąży gazowy czynnik roboczy. Jedna cześć montowana jest na zewnątrz, natomiast druga wewnątrz budynku. Niezbędne będzie wygospodarowanie miejsca na jej montaż (inaczej niż w przypadku pompy ciepła monoblok). Ten typ powietrznej pompy ciepła osiąga podobne wydajności co monoblok, ale niestety wymaga większej ingerencji podczas montażu.
Czym różni się pompa ciepła powietrze–woda od pompy gruntowej?
Pompy ciepła powietrze–woda i gruntowe różnią się od siebie sposobem pobierania ciepła. Pierwszy rodzaj urządzeń pozyskuje ciepło z powietrza, drugi – z gruntu. Z racji tego, że temperatura pod ziemią ulega mniejszym wahaniom, praca pomp gruntowych w okresie zimowym jest bardziej efektywna. Minusem w ich przypadku jest konieczność wykonania prac ziemnych.
Pompy powietrze–woda są tańsze i łatwiejsze w montażu od gruntowych. Z kolei pompy gruntowe charakteryzują się niższymi kosztami utrzymania.
Do czego można wykorzystać pompę ciepła typu powietrze–woda?
Pompa ciepła może być głównym systemem ogrzewania w budynku. Wówczas ogrzana woda jest transportowana do grzejników lub do wodnego ogrzewania podłogowego. Pompy ciepła powietrze–woda można używać także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo współpracują one z innymi urządzeniami: kotłami olejowymi, piecami gazowymi, systemami wentylacji i klimatyzacji.
Jakim prądem jest zasilana pompa ciepła powietrze-woda?
Pobór prądu przez pompę ciepła powietrze–woda zależy od jej mocy i sprawności. Przyjmuje się, że do wyprodukowania 5 kW energii cieplnej pompa potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. W przypadku pomp o niewielkiej mocy, do 12 kW, wystarczy prąd jednofazowy. Bardziej wydajne pompy, o mocy powyżej 12 kW, to urządzenia trójfazowe.