Jak są zbudowane naczynia przeponowe CWU?
W instalacjach grzewczych stosuje się dwa rodzaje naczyń wzbiorczych: otwarte i zamknięte. W przypadku instalacji zasilanych energią z pomp ciepła najlepiej sprawdza się drugi rodzaj, do którego należą naczynia przeponowe.
Takie zbiorniki mają charakterystyczną budowę: wewnątrz znajdują się dwie komory, wodna i gazowa, oddzielone od siebie membraną. Gdy na skutek wzrostu temperatury zwiększa się objętość wody, trafia ona do komory wodnej – wówczas gaz z drugiej komory zostaje wypchnięty do góry. Gdy temperatura wody spada, pod wpływem powietrza pod ciśnieniem woda trafia z powrotem do instalacji.
W jaki sposób naczynia przeponowe zapewnią bezpieczną pracę Twojej instalacji grzewczej?
Energia cieplna wytwarzana przez pompę pozwala szybko i niewielkim kosztem podgrzać wodę użytkową lub wodę niezbędną do ogrzewania. Wiąże się z tym jednak pewne zagrożenie. Zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy powoduje, że podgrzana woda zajmuje więcej miejsca niż taka o niższej temperaturze. Gdyby znajdowała się wyłącznie w zasobniku, mogłoby to prowadzić do pękania rur w instalacji na skutek wysokiego ciśnienia. Naczynie przeponowe umieszczone przed zasobnikiem CWU lub na powrocie do pompy ciepła pozwala temu zapobiec – odbiera nadmiar wody, a po wyrównaniu ciśnienia oddaje go do instalacji.
Dodatkową funkcją naczyń przeponowych jest ochrona instalacji przed uderzeniami hydrodynamicznymi. Profesjonalni instalatorzy pomp ciepła pamiętają, że wykorzystanie takiego zbiornika pozwala wydłużyć żywotność pompy i całej instalacji – Ty również pamiętaj o tym, gdy projektujesz system ogrzewania wody dla swoich klientów!
Naczynie przeponowe do instalacji z pompą ciepła? Sprawdź, jaki zbiornik wybrać z naszej oferty
Chcesz, by wybrane przez Ciebie naczynie przeponowe pasowało do projektowanej instalacji? Przy zakupie zwróć uwagę na następujące parametry:
- przeznaczenie – do wyboru masz naczynia przeponowe przeznaczone do instalacji CWU i CO;
- pojemność – ogólnie przyjęta zasada mówi, by stanowiła ona przynajmniej 4–5% ogólnej pojemności wody w instalacji grzewczej;
- ciśnienie wstępne zbiornika – dla CWU powinno to być 3,5 bara, dla CO 1,5 bara;
- maksymalna temperatura medium – warto, by wynosiła ona około 70°C – tyle, ile woda używana do dezynfekcji instalacji;
- rodzaj i rozmiar przyłącza;
- sposób montażu.
Jeśli chcesz, by naczynie przeponowe zapewniło bezpieczną pracę instalacji grzewczej z pompą ciepła, postaw na produkt, który będzie jednocześnie funkcjonalny i trwały. Dzięki temu system ogrzewania budynku lub wody będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat, a Ty unikniesz problemu w postaci pękniętych rur. Wybierz jeden z modeli dostępnych na TIM.pl – zbiornik do CWU lub CO!