Zabezpiecz swoją instalację elektryczną oraz elektronikę! Schneider Electric ma pełne zabezpieczenia na okres burzowy!
Spis treści:
- Zadanie ograniczników przepięć typu 1
- Zasada stosowania ograniczników przepięć typu 1
- Zasada doboru ograniczników przepięć na bazie parametrów
- Korzyści z ograniczników przepięć typu 1+2
- Zasilacze bezprzerwowe UPS – zabezpieczenie dla Twojej elektroniki!
Zadanie ograniczników przepięć typu 1
Główną rolą ograniczników przepięć poddanych próbie klasy I (ograniczniki przepięć typu 1) jest ochrona przed skutkami bezpośredniego oddziaływania prądu piorunowego. W tym celu ogranicznik ma za zadanie redukcje wartości przepięcia z wartości na poziomie od kilkudziesięciu kV do wartości na poziomie równym wytrzymałości przepięciowej zainstalowanych za ogranicznikiem urządzeń i części instalacji. (Rys 1).
Zasada stosowania ograniczników przepięć typu 1
Protekcja przed bezpośrednim wpływem prądu piorunowego jest powszechnym czynniukiem do zastosowania w obiektach z instalacją piorunochronną ograniczników przepięć typu 1. Należy jednak być świadomym, że nie jest to jedyny przypadek, w którym należy stosować ograniczniki tego typu w sieci.
Instalacja elektryczna jest narażona na wniknięcie części prądu piorunowego z sąsiadujących sieci i obiektów. Przykładowo w okolicy gospodarstwa jednorodzinnego może znajdować się wyższe obiekty, które ściągając wyładowanie mogą przesłać porcję prądu piorunowego do obiektu w ich najbliższym otoczeniu, który został przez nas zabezpieczony (rys.2).
Obecność zewnętrznego zasilania do obiektu drogą przyłącza kablowego lub powietrznego, gdzie trasa od transformatora jest krótka także może stanowić zagrożenie dla budynku i wymuszać stosowanie ogranicznika typu 1, by zabezpieczyć go przed wystąpieniem wyładowania do sieci (rys.3).
Zasada doboru ograniczników przepięć na bazie parametrów
Opracowując system ochrony odgromowej, dla budynków o najniższym poziomie ochrony takich jak domy jednorodzinne (klasyfikowane jako poziom III i IV ochrony odgromowej) z reguły przyjmuje się, że wartość prądu piorunowego nie przekroczy 100 kA. W ramach pewnego uproszczenia można przyjąć, że 50% tej wartości prądu zostanie przekierowana uziomem do ziemi. Pozostałe 50% może dostać się do sieci elektrycznej, dlatego ograniczniki przepięć typu 1 firmy Schneider mają prąd Iimp o wartości co najmniej 12,5 kA na biegun, co przy 4 biegunach daje możliwość odprowadzenia 50 kA, czyli 50% przewidywanej całkowitej wartości prądu piorunowego. Przy wyborze ogranicznika przepięć warto sprawdzić wartość tego parametru. Parametr Iimp odnosi się prądu odpowiadającemu charakterystyce prądu piorunowego. Ograniczniki typu 2 są dodatkowo określane za pomocą parametrów Imax oraz In, które dotyczą oddziaływań związanych z przepięciami łączeniowymi i nie oznaczają zdolności do odprowadzania prądu piorunowego.
Korzyści z ograniczników przepięć typu 1+2
W budynkach mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne, powszechnie stosuje się ograniczniki typu 1+2, ponieważ z rozdzielnicy głównej wyprowadzane są obwody zasilające sprzęt RTV i komputerowy (rys.4), gdzie stosowanie jedynie ograniczników przepięć typu 1 nie zapewniłoby dostatecznej ochrony.
Ograniczniki iPRD1 12.5r (rys.5) doskonale sprawdzą się w budownictwie mieszkaniowym, gdzie:
- obiekty są wyposażone w instalację odgromową
- są z przyłączem powietrznym
- są w sąsiedztwie innych wysokich obiektów.
Jako zalety serii iPRD1 12.5r należy wyróżnić:
- Wykonanie standardowo w układzie 1+1 i 3+1 z iskiernikiem podłączonym między przewodami N i PE. Zapewnia to uniwersalność aparatu do pracy w układach sieci takich jak TN-S i TT wykorzystując jednocześnie zalety rozwiązań iskiernikowych do efektywnego odprowadzania prądów piorunowych.
- Wymienne wkładki, umożliwiają łatwe odłączenie ogranicznika podczas pomiaru rezystancji izolacji oraz pozwalają na wymianę pojedynczych wkładek zamiast całego aparatu w przypadku awarii.
- Optyczny wskaźnik awarii wkładki widoczny na czole aparatu – biało/czerwony
- Styk sygnalizacyjny, w łatwo dostępny sposób umożliwia zdalną sygnalizację uszkodzenia.
- Limp = 12,5 kA, wartość prądu udarowego przystosowana do obiektów III i IV poziomu ochrony odgromowej.
- Szeroki wachlarz optymalizacji pozycji montażu zabezpieczenia dzięki opcji obrotu aparatu o 180O co pozwala na skrócenie kabli łączeniowych.
Zasilacze bezprzerwowe UPS – zabezpieczenie dla Twojej elektroniki!
Przejdźmy teraz do tematu zasilaczy bezprzerwowych. UPS Schneider Electric to idealna gama produktów dla tych, którzy chcą ochronić swoje urządzenia. UPS-y zapewniają podtrzymanie zasilania podpiętego do nich sprzętu elektronicznego w razie wystąpienia nieprzewidzianej przerwy w dostawie prąd lub jeśli parametry prądu będą wykraczały poza bezpieczny zakres. Dodatkowo zasilacze UPS dla podpiętych urządzeń zapewniają ochronę przeciwprzepięciową. W realiach, gdzie praca zdalna jest coraz bardziej upowszechniona, zapewnienie bezpieczeństwa przed wystąpieniem przepięcia oraz gwarancja dalszej pracy nawet przy przerwie w dostawie prądu jest kluczowe.
Przy zaniku energii praca na komputerze stacjonarnym, który nie jest wyposażony zasilacz akumulatorowy, prowadzi do nagłego wyłączenia używanych aplikacji, co może prowadzić do niezapisania postępów pracy oraz do uszkodzenia plików. Systemy UPS do środowiska domowego mogą podtrzymać pracę podłączonego sprzętu w czasie od 10 minut aż do 2 godzin (zależy to od poboru mocy urządzeń lub liczby podłączonych obciążeń do zasilacza UPS i mocy baterii). Według ekspertów Schneider Electric do zapewnienia komfortu pracy w razie wystąpienia krótkich przerw w dostawie energii oraz by móc w odpowiednim czasie dokonać bezpiecznego wyłączenia sprzętu, zalecane jest skorzystanie z systemu UPS, który pozwoli na czas podtrzymania od 15 do 30 minut.
Z perspektywy ochrony wyposażenia użytkownika przed negatywnymi skutkami przepięć i zaników zasilania najlepsze rozwiązania to takie, które pozwolą zagwarantować podtrzymanie zasilania dla podłączonej elektroniki oraz ochronę przed skutkami przepięć. W tym celu najlepiej sprawdzą się zasilacze awaryjne UPS, takie jak np. BVS1000I-GR lub SMVS3000CAI.