Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Ulga termomodernizacyjna 2025: koniec dofinansowania na piece gazowe i nowe zasady OZE

zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025

W 2025 roku ulga termomodernizacyjna przeszła istotne zmiany. Wprowadzone regulacje wykluczają dofinansowanie na kotły gazowe i olejowe, ale rozszerzają wsparcie dla urządzeń OZE, takich jak magazyny energii i pompy ciepła. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują i kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2025 roku.

Spis treści:

  1. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2025 roku?
  2. Na co kończy się dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej od 2025 roku?
  3. Jakie zmiany zaszły w warunkach przyznawania ulgi termomodernizacyjnej?
  4. Na co można dostać dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej? Korzyści dla podatników
  5. Dlaczego wprowadzono zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025?
  6. Od kiedy funkcjonują zmiany uwzględnione w Rozporządzeniu?
  7. Najważniejsze zmiany w uldze termomodernizacyjnej - podsumowanie

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2025 roku?

Skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych. Korzystający z niej inwestorzy muszą rozliczać się na zasadach ogólnych lub liniowym podatkiem dochodowym, a odliczenie może osiągnąć kwotę nawet do 53000 zł na jednego podatnika.

UWAGA: Ulga termomodernizacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, jest przyznawana inwestorom chcącym stworzyć ocieplenie budynku lub wyremontować już istniejące.

Na co kończy się dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej od 2025 roku?

Od 2025 roku odliczenie nie przysługuje za wymianę niektórych kotłów, takich jak:

  • kotły gazowe,
  • kotły olejowe,
  • pzyłącza do paliw kopalnych.

Zmiany dotyczą także doprecyzowania ulg na:

  • pompy ciepła,
  • magazyny energii i ciepła.

Na podstawie zmian wprowadzonych w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Zobacz pełny wykaz materiałów i urządzeń objętych ulgą termomodernizacyjną), odliczenie nie przysługuje za wymianę niektórych kotłów.

Zostały też doprecyzowane zasady przyznawania ulg przy inwestycji w niektóre źródła odnawialne. Zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025 dotyczą głównie kotłów gazowych i olejowych, a także pomp ciepła.

Kotły gazowe i olejowe wykluczone z ulgi termomodernizacyjnej 2025

Wszelkie kotły zasilane paliwami kopalnymi, a zatem kotły olejowe i gazowe, zostały wykluczone z ulgi termomodernizacyjnej za rok 2025. Dotyczy to nie tylko samych jednostek grzewczych, ale także budowy instalacji czy zbiorników.

UWAGA: Powodem takiej decyzji jest przyjęta przez Unię Europejską dyrektywa EPBD, która zachęca państwa członkowskie do eliminacji wsparcia dla instalacji opartych na paliwach kopalnych.

Pompy ciepła a ulga termomodernizacyjna 2025: Co można odliczyć?

Zakup i montaż pompy ciepła nadal podlega uldze termomodernizacyjnej, jednak doprecyzowano tu kilka szczegółów. Przede wszystkim pompa ciepła musi być częścią instalacji grzewczej obiektu. Taki zapis zapobiega inwestycji w klimatyzatory z możliwością ogrzewania, które nie spełniają wymogów efektywności energetycznej lub nie są głównym źródłem ciepła w budynku (ich zakup często bywał odliczany od podatku w ramach ulgi).

Chcąc mieć pewność, że inwestycję w daną pompę będzie można odliczyć od podatku, warto wybierać produkty znajdujące się na liście ZUM.

Jakie zmiany zaszły w warunkach przyznawania ulgi termomodernizacyjnej?

Największe zmiany w przyznawaniu ulgi termomodernizacyjnej od 2025 roku to:

  • możliwość odliczenia zakupu magazynów energii i ciepła,
  • rozszerzenie ulg na mikroinstalacje wiatrowe.

Nowe zasady ulgi termomodernizacyjnej obejmują także prosumentów, korzystających z przydomowych elektrowni wiatrowych. Od teraz możliwe będzie:

  • wykorzystanie nadwyżek energii w gospodarstwie domowym,
  • sprzedaż nadwyżek do sieci energetycznej.

Na co można dostać dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej? Korzyści dla podatników

Dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej 2025 można dostać na:

1. Docieplanie budynków:

  • ocieplenie ścian, dachów, podłóg i stropów,
  • wymiana stolarki drzwiowej i okiennej na spełniającą normy.

2. Zakup i montaż urządzeń OZE:

3. Przyłącza do sieci:

  • sieci ciepłownicze (bez gazowych).

Zakres urządzeń i usług związanych z termomodernizacją, a podlegających odliczeniu od podatku, jest sukcesywnie rozszerzany. Obecnie obejmuje nowoczesne rozwiązania technologiczne nie tylko do wytwarzania energii, ale także zarządzania jej zasobami. Ma to na celu przyspieszenie rozwoju OZE w naszym kraju, a także wsparcie prosumentów wytwarzających zieloną energię.

termomodernizacja budynku docieplenie i dofinansowanie

Czy można odliczyć zakup magazynów energii?

Jedną z ważnych zmian wprowadzonych w nowym rozporządzeniu jest możliwość odliczenia inwestycji w magazyny energii (Ulga termomodernizacyjna na magazyny energii i ciepła).

Ulga obejmuje baterie montowane jako część instalacji fotowoltaicznej, jak i urządzenia dokupowane do już istniejącej sieci.

WAŻNE: Magazyny energii muszą gromadzić prąd pozyskiwany ze źródeł odnawialnych.

Systemy zarządzania energią, a ulga termomodernizacyjna

Zakup oraz montaż nowoczesnych urządzeń zarządzających dyspozycją energii również znalazły się na liście sprzętów i usług podlegających uldze. Odliczenie dotyczy przede wszystkim:

  • sterowników,
  • czujników,
  • aparatów optymalizujących użytkowanie energii w ramach danego budynku.

Ma to na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, ograniczenie kosztów ogrzewania, a także lepsze wykorzystanie już istniejących zasobów.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje docieplanie domów i drzwi zewnętrznych?

W nowej wersji ulgi nie zapomniano o klasycznej termomodernizacji budynku, czyli ociepleniu ścian, podłóg, dachów i stropów. W ramach ulgi można też wymienić stolarkę drzwiową i okienna, jeśli nowe elementy spełniają aktualne wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła.

UWAGA: W nowej wersji rozporządzenia doprecyzowano też, że dach, niezależnie od jego konstrukcji, może być uznany za przegrodę termiczną podlegającą odliczeniu, co rozwiewa wątpliwości dotyczące dachów skośnych i płaskich.

Czy przyłącza do sieci ciepłowniczej można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej 2025?

W ramach usług podlegających odliczeniu znalazło się też przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Poprowadzenie przewodów ciepłowniczych i ogrzewanie domu z sieci miejskiej może być ciekawą alternatywą dla zakupu kotłów węglowych lub gazowych.

Pozwoli to też skorzystać z energii wytworzonej w sposób bardziej efektywny i ekologiczny. Nie ma już możliwości odliczenia budowy przyłączy sieci gazowych, co jest zgodne z polityką ograniczania emisji CO2 i wsparcia dla bardziej ekologicznych źródeł energii.

Sprawdź też, jak uzyskać dofinansowanie na ogrzewanie z programu „Czyste powietrze” i oszczędzić jeszcze więcej.

Dlaczego wprowadzono zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025?

Zmiany w warunkach Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju dotyczącego ulgi termomodernizacyjnej są podyktowane aktualnymi trendami światowymi i krajowymi. Mają one na celu ograniczenie emisji CO2 powstającej przy produkcji ciepła z paliw kopalnych, ograniczenie zużycia energii i rozwój instalacji OZE. Skupiono się także na udogodnieniach w ramach inwestycji w magazyny energii, które będą w stanie zmniejszyć obciążenie linii energetycznych.

Od kiedy funkcjonują zmiany uwzględnione w Rozporządzeniu?

Zmiany w Rozporządzeniu obowiązują od 1 stycznia 2025 roku. Oznacza to, że w zeznaniu podatkowym za 2025 rok będzie można odliczyć wszystkie inwestycje i usługi, które rozpoczęto po 1 stycznia.

Najważniejsze zmiany w uldze termomodernizacyjnej - podsumowanie

Najważniejsze zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025:

  • Ulga termomodernizacyjna 2025 wyklucza dofinansowanie na kotły gazowe i olejowe.
  • Możesz odliczyć inwestycje w magazyny energii, ciepła oraz mikroinstalacje wiatrowe.
  • Doprecyzowano zasady dotyczące pomp ciepła i docieplania dachów.

Ulga termomodernizacyjna od lat pomaga poprawić jakość ocieplenia i zastosować ekologiczne źródła ciepła w domach mieszkalnych. Wraz z innymi możliwościami dofinansowania, jak program „Czyste Powietrze”, pomaga ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne i uzyskiwać ciepło ze źródeł ekologicznych.