Komunikacja między urządzeniami Easy

W jaki sposób urządzenia Easy takie jak panele operatorskie Harmony ET6, sterowniki Modicon M200 i przetworniki częstotliwości ATV310, współpracują ze sobą? Z artykułu dowiesz się jak warstwy komunikacyjne, złącza i protokoły umożliwiają wymianę danych.
Spis treści:
- Jak rozmawiają ze sobą urządzenia Easy?
- Panele operatorskie Harmony
- Easy modicon M200
- Przetworniki częstotliwości ATV310
- Jak skomunikować urządzania ze sobą?
- Dlaczego skuteczna komunikacja między urządzeniami jest istotna dla przemysłu?
Jak rozmawiają ze sobą urządzenia Easy?
Panele operatorskie Harmony z serii ET6 to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają łatwą i intuicyjną obsługę maszyn i urządzeń. Harmony ET6 występują w 4 wariantach rozmiarów ekranów (7" / 10" / 12" / 15") o wysokiej rozdzielczości wyświetlacza i 16M kolorów oraz matrycy szybko reagującej na dotyk, przez co doskonale się sprawdzą w większości zastosowań HMI.
Easy modicon M200 to oferta sterowników logicznych dla maksymalnie 168 I/O. Sterowniki te to najlepsze rozwiązania w zakresie stosunku wydajność/cena dla małych systemów automatyki wymagających elastyczności i prostego ruchu.
Przetworniki częstotliwości ATV310 oraz ATV610 z serii Easy Altivar to niezwykle wydajne i łatwe w obsłudze urządzenia, które pozwalają na precyzyjne sterowanie prędkością obrotową silników elektrycznych. Dzięki tym falownikom zoptymalizujesz pracę swoich maszyn, zmniejszysz zużycie energii, a przez to wydłużysz ich żywotność.
Jak dokładnie odbywa się komunikacja?
Komunikacja między sterownikiem PLC (Programmable Logic Controller) a panelem HMI (Human-Machine Interface) i/lub przemiennikiem częstoltowści polega na wymianie danych, które umożliwiają sterowanie i monitorowanie procesów przemysłowych.
Każdy sposób komunikacji między inteligentnymi urządzeniami wymaga wzięcia pod uwagę co najmniej dwóch warstw komunikacyjnych: fizycznej i aplikacyjnej.
- Warstwa fizyczna: Obejmuje fizyczne połączenia, takie jak złącze na urządzeniu (np. RJ45, DB9, złącze śrubowe) oraz standard sygnałów elektrycznych, jakimi przesyłane są sygnały (np. Ethernet, RS-485, RS-232). Należy również zwrocić uwagę na połączenie pinów i zył w kablu – najłatwiej zrobić to używając odpowiednio standaryzowanych kabli producenta.
- Warstwa aplikacyjna: Dotyczy protokołów komunikacyjnych, czyli „języka, w jakim rozmawiają” inteligentne urządzenia (np. Modbus, Modbus TCP, OPC UA, Ethernet/IP).
Panele operatorskie Harmony
Panele operatorskie Harmony z serii ET6 w zależności od modelu mają jedno lub dwa typy złączy komunikacyjnych:
- Złącze DB9 z RS-232 i RS-485 i możliwością komunikacji w kilku protokołach komunikacyjnych z których najpopularniejszy jest Modbus RTU.
- Złącze RJ45 z Ethernet i możliwością możliwością komunikacji w kilku protokołach komunikacyjnych z których najpopularniejszy jest Modbus TCP.
W zależności od modelu HMIET6 występował będzie w wersjach ze złączem Ethernet lub bez.
Easy modicon M200
Easy modicon M200 w zależności od modelu ma jedno lub dwa typy złączy komunikacyjnych:
- Złącze śrubowe z RS-232 i RS-485 i możliwością komunikacji w kilku protokołach komunikacyjnych, z których najpopularniejszy jest Modbus RTU.
- Złącze RJ45 z Ethernet i możliwością komunikacji w kilku protokołach komunikacyjnych, z których najpopularniejszy jest Modbus TCP.
W zależności od modelu TM200 występował będzie w wersjach ze złączem Ethernet lub bez.
Przetworniki częstotliwości ATV310
Przetworniki częstotliwości ATV310 posiadają tylko jedno złącze komunikacyjne.
- Złącze RJ45 z RS-485 i możliwością komunikacji za pomocą protokołu Modbus RTU.
Bardzo istotne jest ułożenie żył w złączach komunikacyjnych.
Jak skomunikować urządzania ze sobą?
Aby skomunikować dwa inteligentne urządzenia, musimy dobrać odpowiedni kabel między złączami, upewnić się, że oba urządzenia rozmawiają w tym samym języku (protokół komunikacyjny) oraz wykorzystują ten sam standard elektryczny w komunikacji (np. RS-232, RS-485, Ethernet). Poniżej przykłady połączeń między inteligentnymi urządzeniami.
Dlaczego skuteczna komunikacja między urządzeniami jest istotna dla przemysłu?
Komunikacja w przemyśle ma wiele zalet, które przyczyniają się do efektywnego zarządzania procesami przemysłowymi. Panel HMI umożliwia operatorom łatwe monitorowanie i sterowanie maszynami za pomocą przyjaznego interfejsu graficznego. Dzięki bezpośredniej komunikacji między PLC a HMI operatorzy mogą szybko reagować na zmiany w procesie, co zwiększa efektywność i bezpieczeństwo.
Dodatkowo komunikacja z przemiennikami częstotliwości, pozwala na precyzyjne sterowanie prędkością silników. Dzięki temu można optymalizować zużycie energii i poprawiać wydajność procesów przemysłowych.
Połączenia komunikacyjne między inteligentnymi urządzeniami umożliwia centralne zarządzanie i monitorowanie systemami automatyki.