Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jak ustawić antenę pokojową? Poradnik krok po kroku

jak ustawić antenę pokojową

Ustawienie anteny pokojowej może niekiedy przyprawiać o ból głowy. Sygnał raz jest, raz go nie ma, a Ty musisz co chwilę poprawiać antenę. Pewne zasady podłączenia i ustawienia anten pokojowych są uniwersalne dla wszystkich modeli. I o tym będzie ten artykuł.

Spis treści:

  1. Jak podłączyć antenę pokojową do telewizora?
  2. Jak ustawić antenę pokojową?
  3. Co zrobić, żeby antena pokojowa lepiej odbierała?

Jak podłączyć antenę pokojową do telewizora?

Pierwszym punktem jest podłączenie samej anteny poprzez kabel antenowy z wtyczką do gniazda antenowego odbiornika telewizyjnego bądź radiowego. Łączymy antenę z odbiornikiem, wkładając wtyczkę zamontowaną na końcu kabla antenowego do gniazda antenowego w telewizorze lub dekoderze.

Możemy spotkać się z sytuacją, gdy na końcu kabla anteny jest wtyczka z podłączonym do niej zasilaczem lub sama wtyczka antenowa. Mamy też kabel z przyłączem (separatorem) do zasilacza. Niektóre anteny ze wzmacniaczem zasilane są poprzez zasilacz lub bezpośrednio z sieci.

Jak ustawić antenę pokojową?

Następnym krokiem będzie zorientowanie się jak nasze mieszkanie czy pomieszczenie jest usytuowane względem nadajnika. Wtedy można wstępnie antenę nakierować na nadajnik.

Jeżeli nie wiemy, z jakiego kierunku nadawane są programy, możemy spojrzeć na anteny zewnętrzne sąsiadów, lub skorzystać ze stron, w których możemy określić swoje miejsce względem nadajnika oraz kierunek. Posiłkować się możemy stroną nadawcy Emitel albo z aplikacji DVB-T Finder

Pamiętajmy jednak, że ściany oraz okna mają różną przepuszczalność fal elektromagnetycznych, dlatego antenę najlepiej jest umieścić w pobliżu okna ze względu na mniejsze tłumienie.

Dobrze ustawiona antena pokojowa musi być stabilnie zamocowana. Czasami problem stabilności spowodowany jest samą konstrukcją anteny. To jedna z takich cech, na którą warto zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Niektóre anteny są tak skonstruowane, że do poprawnego ustawienia wykorzystuje się kilka ruchomych elementów. Obraca się główny element odbiorczy, wysuwa się anteny teleskopowe. Wszystko to ma zoptymalizować sam odbiór. O działaniu anten pokojowych pisaliśmy w oddzielnym poradniku (Antena pokojowa - co to jest i jak działa?)

Co zrobić, żeby antena pokojowa lepiej odbierała?

Po podłączeniu do telewizora czy radioodbiornika i wstępnym ustawieniu anteny pokojowej możemy przejść do strojenia odbiornika. W tym przypadku zdecydowanie precyzyjniej i szybciej to wyjdzie tym, którzy mogą wstępnie na swoich odbiornikach ustawić kanał telewizyjny czy radiowy do odbioru w danej lokalizacji. W odbiorniku telewizyjnym na pilocie wybieramy przyciskiem MENU.

Ustawienie anteny pokojowej
ustawianie anteny pokojowej

Po pokazaniu się głównej tablicy najczęściej opcje strojenia producenci nazywają NADAWANIE lub STROJENIE, KANAŁ. Zaznaczamy tę opcję przyciskiem OK i wtedy pokaże nam się, w jaki sposób telewizor umożliwia strojenie.

Antena pokojowa - jak ustawić
Antena pokojowa - strojenie

Większość posiada opcję strojenia ręcznego lub automatycznego. Najlepiej jest wybrać opcję RĘCZNE STROJENIE i tutaj w okienku KANAL wpisujemy numer kanału, na jakim w okolicy nadawany jest najsilniejszy sygnał. Z doświadczenia wiem, że może to być kanał z MUX-3 czyli tam, gdzie jest nadawany np. program TVP1 lub TVP2.

Po wybraniu kanału na dwóch paskach nazwanych SILA i JAKOSC powinny się pokazać graficzne przedstawienie poziomu sygnału.

poziom sygnału anteny pokojowej

Przez powolny obrót anteną próbujemy ustawić jak największą wartość na poziomych paskach.

jakość i siła sygnału anteny pokojowej

Wspomnę jedynie tutaj, że ważniejszy dla odbiornika od siły sygnału jest pasek jakości. Obecne odbiorniki posiadają dość czułe głowice, a ze względu na nadawanie cyfrowe to bardzo ważna jest jakość, więc pasek powinien być jak największy.

Jeśli ustawimy antenę we właściwym kierunku w stosunku do jakości sygnału, w antenach wyposażonych w pokrętło wzmocnienia możemy sprawdzić, jak wpływa kręcenie pokrętłem na siłę i jakość na paskach. Jeśli jesteśmy już gotowi z ustawieniem anteny, wtedy w MENU można wybrać opcje automatycznego strojenia, by sam odbiornik telewizyjny znalazł wszystkie dostępne programy.

Skan kanałów anteny pokojowej
operacja ustawienia anteny

Operacje ustawienia anteny polecam wykonywać bardzo wolno, aby uwzględnić pewną bezwładność całego układu odbioru.

W przypadku gdy telewizor nie posiada w MENU strojenia ręcznego, a jedynie automatyczne, wtedy samo strojenie może potrwać odrobinę dłużej. Za każdym razem po przestawieniu anteny będziemy musieli uruchamiać STROJENIE AUTOMATYCZNE i sprawdzać, ile programów udało nam się zaprogramować. Przy strojeniu automatycznym zasady ustawienia anteny jak i pokrętła wzmocnienia są takie same jak przy strojeniu ręcznym. Antenę pokojową można oczywiście podłączyć również do dekodera DVB-T. W tym przypadku postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku telewizora. Przed strojeniem podłączamy dekoder do telewizora zgodnie z instrukcją.

Włączamy telewizor i dekoder, wybierając za pomocą pilota z telewizora odpowiednie wejście sygnałowe (to, do którego podłączyliśmy dekoder). W następnym kroku tak jak w przypadku strojenia telewizora wywołujemy MENU dekodera i przechodzimy przez wszystkie punkty dotyczące strojenia tak samo jak już wcześniej zostało opisane.

Nie ma jednoznacznych zasady wg. których można się kierować przy ustawianiu anteny pokojowej. Sam sygnał cyfrowy z nadajników podlega odbiciom, co powoduje, że czasami z kierunku najmniej spodziewanego można uzyskać zadowalający do odbioru sygnał. Zdarza się tez, że po wstępnym dostrojeniu anteny po jakimś czasie pogarsza się możliwość odbioru. Może to być efektem różnych zmiennych warunków takich jak odbicia, zakłócenia od odbiorników elektrycznych, nadajników wi-fi, jakości złącz i przewodów, pogodowych oraz szeregu innych.

Z racji, że mamy do czynienia z anteną w zasięgu ręki, czasami trzeba dokonywać korekt. I trzeba pamiętać o tym, że my sami również jesteśmy w pewnym sensie anteną, więc gdy przebywamy w pobliżu anteny, możemy pozytywnie bądź negatywnie wpływać na jakość sygnału.

Ci którzy chcą używać anteny pokojowej do odbioru sygnałów radiowych UKF lub DAB+ powinni postępować podobnie jak przy strojeniu odbiornika telewizyjnego. Ustawiamy sobie częstotliwość stacji, na której najbardziej nam zależy i obracamy anteną.

ustawienie anteny pokojowej do odbioru radia

W innych antenach mamy możliwość pokręcenia pokrętłem wzmocnienia. Podczas tych zabiegów czekamy, aż na wyświetlaczu pojawi się wskaźnik STEREO.

ustawienie anteny pokojowej do odbioru radia

a potem nazwa stacji, gdy mamy na wyposażeniu odbiornika funkcję RDS.

nazwa stacji radia

Teraz możemy uruchomić automatyczne strojenie odbiornika lub przeszukiwać pasmo krok po kroku i programować stacje po kolei. Konstrukcja niektórych anten pokojowych umożliwia wystawienie ich za okno na parapet czy też balkon. To rozwiązanie ma większe możliwości i może polepszyć odbiór.

Warto o jednym jeszcze wspomnieć. Nie powinniśmy wzmacniać sygnału antenowego do bardzo dużych wartości, bo po pierwsze oprócz sygnału użytecznego wzmacniamy również różne zakłócenia, które nie wpływają pozytywnie na jakość odbioru. Czasami mniejszy poziom sygnału jest lepszy, bo pozbawiony niechcianych zakłóceń.

Stąd też pokrętło wzmocnienia nie powinno być na maksimum. Tylko małym i powolnym operowaniem wzmocnieniem spowoduje ustalenie jego najlepsze położenie. Jeżeli na wzmacniaczu fabrycznym anteny pokojowej nie uzyskujemy dobrych rezultatów, to dokładanie na drodze sygnału jeszcze jednego wzmacniacza nic nam za bardzo nie przyniesie.

Trzeba sobie zdać sprawę, że antena pokojowa jest wyjściem awaryjnym. Jeżeli mamy jednak problem ze strojeniem odbiornika (wiele odbiorników ma bardzo rozbudowane MENU) lub ustawieniem samej anteny, proponuję zwrócić się o pomoc do instalatora systemów antenowych, który za pomocą sprzętu pomiarowego jest w stanie bardzo szybko i sprawnie ustalić najlepsze miejsce oraz ustawić samą antenę. Czasami doradzi w sprawie samej anteny. Doświadczony fachowiec pomoże w ustaleniu problemów.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jak skierować antenę pokojową?
Skieruj antenę w stronę najbliższego nadajnika. Możesz sprawdzić jego lokalizację online i odpowiednio dostosować ustawienie anteny, obracając ją powoli, aby uzyskać jak najlepszy sygnał.

Co zrobić, jeśli antena pokojowa nie odbiera dobrze sygnału?
Jeśli sygnał jest słaby, spróbuj zmienić lokalizację anteny, użyj kabla o lepszej jakości, lub przymocuj antenę na stałe, aby uniknąć przypadkowego przesunięcia. W niektórych przypadkach pomocne może być zastosowanie wzmacniacza sygnału.

Czy antena pokojowa może zapewnić taki sam sygnał jak antena zewnętrzna?
Antena pokojowa może zapewnić dobrą jakość sygnału w obszarach o silnym sygnale, ale w miejscach o słabszym zasięgu antena zewnętrzna może działać lepiej​.