Jak zaprawić kabel sieciowy RJ45? Poradnik krok po kroku dla instalatora

Powszechny dostęp do internetu i usług sieciowych sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie okablowanie do łączenia urządzeń. Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie wykonać kabel Ethernetowy o konkretnej długości, zakończony wtykami RJ45. Dla początkujących może to być wyzwaniem, ale z odpowiednimi narzędziami i instrukcją – jak zarobić kabel sieciowy RJ45 – to zadanie jest jak najbardziej do zrealizowania. W artykule pokazujemy jak zrobić to krok po kroku dla najpopularniejszych wtyczek.
Spis treści:
- Co oznacza kategoria skrętki?
- Jak dobrać kabel sieciowy?
- Jakie narzędzia są potrzebne do zaprawiania kabli sieciowych RJ45?
- Jak zaprawić kabel sieciowy RJ45? Instrukcja krok po kroku
- Nietypowe końcówki patchcordów – nowości na rynku
Co oznacza kategoria skrętki?
Kategoria skrętki oznacza nic innego jak zdolność do przesyłu odpowiedniej ilości danych w odniesieniu do pasma częstotliwości. W uproszczeniu - im wyższa kategoria tym jest możliwość przepływu większej ilości danych.
Oczywiście przy okazji rozpatrywania kategorii skrętki warto również pomyśleć o:
- warunkach w jakich będzie ta skrętka pracowała,
- jak długie odcinki będą brane pod uwagę,
- gdzie i jak będą układane.
Jak dobrać kabel sieciowy?
Po przeanalizowaniu danych można już przystąpić do wyboru kabla odpowiedniej kategorii (w ekranie lub bez). Ważne jest też z jakim sprzętem i w jakiej aplikacji będą pracować kable ethernetowe.
W naszych domach zazwyczaj mamy do czynienia ze sprzętem, gdzie łatwo jest określić warunki i potrzeby co do połączeń ethernetowych. Wystarczy tylko precyzyjnie i poprawnie wykonać montaż złącza RJ45 czyli fachowo nazywanym 8P8C
Rodzaje złączy RJ45
I tutaj też zaczyna się zabawa, gdyż złącza występują w wielu rodzajach. Mamy złącza:
- standardowe,
- przelotowe,
- ekranowane,
- samozaciskowe,
- beznarzędziowe.
W teorii każde z nich spełnia tę samą rolę, ale ich budowa jak i dopasowanie do wymogów łącza są inne. Trzeba też zwrócić uwagę, czy wtyk ma być na skrętkę typu drut czy linka oraz jaką grubość będą posiadały druty w skrętce.
Przykłady niektórych wtyków modularnych 8P8C RJ45
Ciekawostką wśród wtyków teleinformatycznych może być wtyk o połączeniu śrubowym. Pamiętajmy że takie wtyki wykorzystuje się do badania przebiegów w torze, prostej diagnostyki lub sytuacjach awaryjnych.
Dobrze wyglądające złącze powinno posiadać odpowiednie osłonki. Chronią one przed załamywaniem się kabla jak i przed zanieczyszczeniami samego złącza. Dodatkowo mogą pełnić rolę optycznych oznaczników.
O rodzajach skrętki i ich możliwościach można przeczytać w tym artykule: Kabel Ethernet czy światłowód – który wybrać? Różnice i Porównanie
Jakie narzędzia są potrzebne do zaprawiania kabli sieciowych RJ45?
Aby zaprawić wtyki modularne RJ45 trzeba posiadać odpowiednie narzędzia. Do tych podstawowych należą oczywiście zaciskarki. Przyda się mieć również pod ręką szczypce precyzyjne.
Na koniec po zaciśnięciu wtyku warto będzie sprawdzić czy cała nasza praca została dobrze wykonana. Do tego przyda się jakiś tester okablowania. Ktoś kto wykonuje dużo połączeń i robi sporo złącz powinien posiadać też miernik z testerem.
Jak zaprawić kabel sieciowy RJ45? Instrukcja krok po kroku
Mając już skompletowane narzędzia i materiały możemy przystąpić do zaprawiania złącza na kablu typu skrętka. Jeszcze tylko trzeba ustalić wg jakiego standardu będziemy zaprawiać nasze złącza.
Poznaj Ranking najpopularniejszych producentów kabli. TOP 10 dostawców kablowych, których musisz znać jeśli pracujesz w elektryce. Sprawdź!Zaprawianie złącza RJ45 wg. standardu T568B
Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym jest standard T568B. Standard w jakim będziemy zaprawiać wtyczkę wymusza odpowiednią kolorystykę i ułożenie kolorów na pinach.
Wtyczka 8P8C na skrętce U/UTP
Na początek pokażmy jak zainstalować wtyk 8P8C na skrętce U/UTP.
1. Na kabel zakładamy osłonkę.
2. Kabel wkładamy do zaciskarki w pole zaznaczone do obróbki kabla celem nacięcia, a następnie ściągnięcia izolacji zewnętrznej.
3. Po ściągnięciu izolacji zewnętrznej należy rozpleść pary przewodów a następnie same pary.
4. Staramy się wyprostować rozdzielone przewody maksymalnie jak się tylko da i ułożyć w linii po kolei kolorystycznie wg standardu.
5. Przycinamy przewody za pomocą noża do ciecia umieszczonego w zaciskarce lub za pomocą szczypiec do długości zbliżonej dla wtyku. Staramy się nałożyć wtyk w taki sposób, żeby nie zmienić kolejności kolorów przewodów w kablu.
6. Tak przygotowany kabel ze złączem można już włożyć do głowicy zaciskarki i po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia zacisnąć złącze.
7. Teraz można już nałożyć osłonkę złącza. Osłonki sa różnego typu. Są osłonka całościowe lub usztywniająca.
8. Gdy mamy już na dwóch końcach kabla zaprawione złącza, wtedy można przystąpić do sprawdzenia poprawności zaprawienia złącz. Możemy to sprawdzić zwykłym testerem LAN lub trochę bardziej rozbudowanym przyrządem sprawdzającym również poprawność parowania.
Wtyczka 8P8C przelotowa
Jeżeli chodzi o zaprawienie wtyczki 8P8C ale przelotowej, to sama obróbka kabla jest identyczna jak w przypadku wtyczki tradycyjnej. Różnicą zasadniczą jest sytuacja, kiedy zakładamy wtyczkę na kabel.
Nie przycinamy przewodów na wymiar!
Przewody niejako przechodzą przez wtyczkę. Po dociągnięciu wtyczki daje to możliwość skontrolowania jeszcze raz czy wszystkie kolory przewodów ułożone są poprawnie. Dopiero wtedy można wtyczkę włożyć w gniazdo zaciskowe.
Po tej operacji widać jak wystają nam przewody na zewnątrz wtyczki i jak wystają z gniazda zaciskarki. Po zaciśnięciu wtyczki następuje również automatyczne obcięcie przewodów wystających od przodu wtyczki.
Ze względu na to, że można skontrolować stan ułożenia przewodów we wtyczce, a przez to uchronić się przed pomyłką zanim zaciśniemy wtyczkę, wtyczki przelotowe staja się coraz bardziej popularne.
Sprawdź także poradnik:
Wtyk modularny 8P8C dwuczęściowy na kablu typu F/UTP
W przypadku wtyku modularnego 8P8C dwuczęściowego samo przygotowanie przed zaciśnięciem jest odrobinę dłuższe. Tego typu wtyczki bardzo często stosuje się w przypadku stosowania kabla, gdzie przewody są grubsze niż w standardzie 24AWG(0,5). Poniżej zaprawienie kabla typu F/UTP.
- Jak zwykle zaczynamy od odizolowania kabla z zewnętrznej powłoki.
- Folie ekranującą przycinamy do wielkości ok 5mm i wywijamy na zewnętrz izolacji, owijając ją drucikiem prowadzonym w kablu wraz z parami przewodów.
- Rozwijamy pary i jak zwykle prostujemy przewody.
- Wkładamy pojedynczo wg standardu przewody w prowadnicę złącza.
- Dociskamy prowadnice z pewnym luzem do ekranu kabla i przycinamy przewody na odległość ok 7mm od prowadnicy.
- Teraz prowadnicę wraz z przewodami wciskamy do drugiej części wtyczki dociskając maksymalnie kabel.
- Wkładamy złącze do gniazda zaciskarki i zaciskamy.
- Wkładamy złącze do gniazda zaciskarki i zaciskamy.
To były przykłady niektórych typów złącz i kabli, ale najczęściej wykorzystywane w różnych aplikacjach. Do perfekcji zaciskania złącz modularnych 8P8C zwanych RJ45 dojdziemy z czasem, gdy wykonamy więcej działań na złączach. Zawsze liczy się dokładność i staranność podejścia do tematu. Podstawą jest właściwy dobór kabla typu skrętka do wtyczki w zależności od zastosowania.
Nietypowe końcówki patchcordów – nowości na rynku
No koniec chcę pokazać ciekawostki związane ze złączami RJ45. Na dole pokazane są końcówki patchcordów na nietypowych kablach.
Pierwszy to nowość na rynku spotykana od niedawna. Kabel najczęściej jest w 100% miedziany, używany pod nazwą extra flex lub slim.
Odznacza się wielką elastycznością i niestety nie jest łatwy do zaprawienia złącza, jeśli nie posiada się odpowiednich narzędzi i doświadczenia.
Drugi jest częściej spotykany. Jest oparty o kabel płaski. Tutaj już można sobie z takim kablem poradzić. Najczęściej przewody w takim kablu są poukładane fabrycznie. Dlatego można je zaprawić na złączce tradycyjnymi metodami.