Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Zabezpiecz urządzenia przed przepięciami i działaj nawet w czasie przerw dostawy energii elektrycznej dzięki UPS od Schneider Electric

Ulewne deszcze i burze to coś, z czym powszechnie mamy do czynienia w naszej szerokości geograficznej. Przyczynami przerw w dostawie prądu są coraz to częściej gwałtowne zjawiska pogodowe. Nie tylko intensywne burze oraz wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia drogiego sprzętu elektronicznego, ale także upalne temperatury i susza. Dlatego tak ważne jest, aby zawczasu zabezpieczyć się przed wszelakimi następstwami możliwych nagłych wypadków. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą zasilaczy awaryjnych UPS oferowanych przez Schneider Electric.

linia
Dlaczego warto chronić swoje urządzenia?

Prognoza opublikowana przez naukowców z Copernicus Climate Change Service przewiduje, że tegoroczne lato w Europie będzie upalne i suche, a opady deszczu na terenie Europy Środkowej, Hiszpanii oraz Francji będą znacznie poniżej normy (prawdopodobieństwo na poziomie 40%). Ucierpi na tym nie tylko rolnictwo i żegluga śródlądowa, ale również wpłynie to na produkcję energii elektrycznej.

Z powodu jednoczesnego wystąpienia upałów, niskich stanów wód w zbiornikach wodnych oraz nieprzerwanie pracujących klimatyzatorów, możliwe są ograniczenia w dostawach energii elektrycznej na terenie całej Polski. Podobna sytuacja wystąpiła już w sierpniu 2015 roku – wprowadzony wówczas tzw. 20 stopień zasilania nałożył ograniczenia na pobór prądu na tysiące polskich przedsiębiorstw. W okresie letnim przez Polskę przechodzi także niejednokrotnie fala intensywnych burz oraz gwałtownych ulew, których konsekwencją są zerwane linie energetyczne, powalone drzewa, a nawet podtopienia. Już teraz niespodziewane przerwy w dostawie prądu dotykają wiele regionów kraju. O ile dla przeciętnego użytkownika kłopotem staje się sam brak zasilania, to dla sprzętu elektronicznego problemem jest gwałtowność występujących zjawisk.

Nagły impuls zbyt wysokiego napięcia bywa zabójczy dla sprzętu elektronicznego. Na komputerach, które są podłączone do źródła zasilania, może nastąpić utrata danych lub nawet fizyczne uszkodzenie sprzętu. Wyróżniamy różne przyczyny przepięć – złe uziemienie, wyładowania elektrostatyczne czy wyładowania atmosferyczne. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej groźne, a ich niszczycielską moc doskonale da się zaobserwować podczas burzy. Energia, która rozświetla czarne niebo, z łatwością jest w stanie zniszczyć wrażliwy sprzęt i wcale nie musi dojść do uderzenia pioruna. Należy pamiętać, że pole elektromagnetyczne, które powstaje w chwili uderzenia, powoduje szkody poprzez indukowanie prądu do instalacji przewodzących, które znajdują się w pobliżu.


Jak pracować pomimo przerw w dostawach energii elektrycznej?

W obecnej sytuacji zapewnienie zabezpieczenia przed ewentualnymi przepięciami oraz możliwość dalszej pracy nawet podczas przerw w dostawie energii elektrycznej są kluczowe w przypadku modelu pracy zdalnej, który staje się coraz to bardziej popularny. W przypadku zaniku energii praca na komputerze stacjonarnym, który nie posiada zasilania akumulatorowego, kończy się na wyłączeniu otwartych aplikacji, co w konsekwencji może powodować uszkodzenie plików i utratę cennej pracy. Powoduje to stratę czasu spędzonego na odzyskiwaniu danych, a czasem konieczność pracy od zera. Jeśli jednak skorzysta się z urządzeń zabezpieczających przed przepięciami i zanikami napięcia, można się od tego uchronić. Co ważne – już nawet pojedyncze gniazdko czy listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową może ochronić przed nagłymi i gwałtownymi skokami napięcia, które mogą być spowodowane przez burzę. Istnieją także bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak listwy zasilające zintegrowane z akumulatorowym systemem podtrzymania zasilania, które dadzą użytkownikom kilka minut i pozwolą na zapisanie pracy i bezpieczne wyłączenie komputera w nagłej sytuacji przerwy w dostawie energii. W przypadku korzystania z zaawansowanej stacji roboczej, używania z zewnętrznych pamięci masowych czy routerów, warto zastanowić się nad zakupem bardziej rozwiniętych zasilaczy awaryjnych, które oferują kompleksowe zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe oraz przeciwprzepięciowe.

BVS1000I-GR
Podpis zdjęciaBVS1000I-GR

Z punktu widzenia ochrony sprzętu użytkownika przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych i zanikami napięcia najlepszym wyborem są zasilacze awaryjne UPS, takie jak np. BVS1000I-GR lub SMVS3000CAI. Gwarantują one podtrzymanie zasilania podłączonych urządzeń elektronicznych, gdy nastąpi ewentualna przerwa w dostawie energii elektrycznej lub jej parametry nie będą mieścić się w bezpiecznym zakresie. Jednocześnie zasilacze UPS chronią także sprzęt przed przepięciami.

SMVS3000CAISMVS3000CAI

Łączy nas napięcie