Współczesne instalacje elektryczne wymagają stosowania wysokiej jakości aparatów sterujących odbiornikami elektrycznymi. Firma ETI Polam z Pułtuska posiada w swojej ofercie rodzinę elektromagnetycznych styczników silnikowych powietrznych wraz z przekaźnikami termicznymi i akcesoriami dodatkowymi.
Typowym zastosowaniem styczników elektromagnetycznych silnikowych, jak sama nazwa wskazuje, jest załączanie silników (kategoria użytkowania AC-3), odbiorników elektrycznych małoindukcyjnych (kategoria użytkowania AC-1) oraz źródeł światła o różnym charakterze i mocy.
Ze względu na znamionową obciążalność prądową, styczniki dzielą się na cztery grupy:
• Styczniki pomocnicze CAE04(AC) - Ith=16A (AC-1), CECA0(AC/DC) - Ith = 10A (AC-1)
• styczniki miniaturowe CE07 dla mocy Pmax=3kW oraz CEC07, CEC09, CEC012, CEC016 dla mocy Pmax od 3kW do 7,5kW (AC-3, 400V)
• styczniki CEM9-CEM105 dla mocy Pmax od 4 kW do 55 kW (AC-3, 400V)
• styczniki wysokoprądowe CEM112-CEM560 dla mocy Pmax od 55kW do 300kW (AC-3, 400V)
Styczniki silnikowe CEM posiadają szeroki zakres napięć sterujących cewką elektromagnesu stycznika. Są to napięcia 24V, 48V, 110V, 230V, 400V, 500V AC i 24V, 220V DC. Cewki sterujące elektromagnesu styczników przystosowane są do bardzo łatwej zamiany a dodatkowo w przypadku styczników CEM9-CEM40 wymiana cewki elktromagnesu odbywa się bez użycia narzędzi. Oznacza to bardzo szybkie i łatwe dostosowanie stycznika do wymaganago napięcia sterującego a dla producenta i dystrybutora brak konieczności utrzymywania dużych stanów magazynowych we wszystkich typoszeregach styczników. Ponadto cewki posiadają z obu stron stycznika zaciski zasilające oznaczone jako A1-A2 co znacznie ułatwia doprowadzenie do nich zasilania.
Oferta obejmuje również styczniki z cewkami elektronicznymi zasilanymi napięciem stałym lub zmiennym (AC/DC).
Zalety styczników z cewką AC/DC:
• uniwersalny sposób zasilania (napięcie AC lub DC)
• mała moc pobierana przez cewkę w trakcie podtrzymania a tym samym mniejsza ilość wydzielanego ciepła
• sterowanie “małomocowe” pozwalające na bezpośrednie sterowanie sterownikami elektronicznymi
• zwiększona trwałość łączeniowa
• cicha praca styków w momencie załączania
Do wyposażenia dodatkowego styczników należą:
• zestawy styków pomocniczych BCX/BLB
• blokady mechaniczne typu BLIME (wymagane w układzie pracy gwiazda-trójkąt lub SZR)
• przekaźniki termiczne RE
• ograniczniki przepięć łączeniowych RCCE/VRCE/BAMRCE
• szyny łączeniowe sztywne (do tworzenia zestawu styczników do pracy rewersyjnej lub układu rozruchu gwiazda-trójkąt)
Duży wybór akcesoriów do styczników serii CEM zwiększa możliwości ich zastosowania. Styczniki CEM przeznaczone są do montażu na szynie montażowej TH35 lub wkrętami na płycie montażowej z możliwością odchylenia od pionu o 30o.
Łącznie ze stycznikiem na szynie TH35 można zamontować odpowiedni przekaźnik termiczny RE, jednak należy zastosować element pośredniczący w postaci adaptera RE..D. W czasie znamionowej pracy stycznika, szczególnie gdy częstotliwość włączeń i rozłączeń jest dość duża, obwód sterujący stycznika narażony jest na przepięcia powstające w wyniku szybkich zmian prądu. W celu ochrony obwodu sterującego stycznikiem przed przępięciami należy równolegle do cewki stycznika (zaciski A1-A2) podłączyć ogranicznik przepięć np. typu BAMRCE.
Styczniki silnikowe nowej generacji CEM wraz z wyposażeniem dodatkowym mogą być zastosowane w kategoriach użytkowania AC i DC zgodnie z wymaganiami norm PN-IEC 60947 oraz DIN VDE 0660. Ze względu na opisane powyżej funkcje i właściwości stanowią kompleksową i precyzyjnie opracowaną ofertę. Ich parametry techniczne zapewniają wysoką odporność na warunki środowiskowe, pewność zadziałania, uniwersalność zastosowania i zalety użytkowe.
Filary
Bibik
Lesisz
Stempniewicz
Prowadzimy dla Was Strefę Porad
Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.