Jaką ładowarkę do samochodu wybrać?
Samochody elektryczne stopniowo zaczynają transformować rynek motoryzacyjny i wiążącą się z nim infrastrukturę. Dzięki temu artykułowi poszerzysz swoją wiedzę na temat szeroko pojętej technologii do ładowania pojazdów elektrycznych. Dowiesz się też więcej o najnowszych trendach i technologiach, a także poznasz kilka przykładowych ładowarek samochodowych wartych rozpatrzenia!
Spis treści:
- Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
- EVlink Home
- EVlink PRO AC / AC Metal
Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Szacuje się, że do 2050 roku aż 70% sprzedawanych w Polsce samochodów będzie posiadało napęd elektryczny. Rozwiązanie to ma wiele zalet – od komfortu i bezpieczeństwa użytkownika, aż po pozytywny wpływ na środowisko. Naturalne więc jest, że stacje ładowania samochodów elektrycznych cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. W związku z tym Schneider Electric wprowadza do swojej oferty nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych z rodziny EVlink. Jest to szeroka gama stacji ładowania przeznaczonych do użytku publicznego oraz prywatnego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Stacje ładowania, którym przyjrzymy się w tym artykule to najnowsze produkty tej rodziny, a mowa tu o EVlink Home oraz EVlink Pro AC / AC Metal.
EVlink Home
EVlink Home to prosta w obsłudze, ścienna stacja ze swobodnym dostępem do ładowania, która przeznaczona jest do użytku domowego. Zapewnia ona wygodne ładowanie pojazdu elektrycznego, minimalizując wpływ obciążenia, a także unikając przekroczeń mocy umownej i wszelkich kar pieniężnych z tym związanych. Jako cechy charakterystyczne EVlink Home wyróżnić można: estetyczny design, prosty i szybki montaż oraz możliwość zabezpieczenia kabla ładowania poprzez owinięcie go wokół ładowarki i umieszczenie wtyczki w specjalnym uchwycie na jej froncie.
Ładowarka samochodowa EVlink Home może być montowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów jednorodzinnych, dzięki stopniowi ochrony IP55 (wersja z gniazdem T2) lub IP54 (wersja z kablem) oraz wytrzymałości mechanicznej IK10. Kolejnym dużym atutem produktów z tej gamy jest atrakcyjna cena.
EVlink Home to niezwykle stylowa stacja, dzięki której możliwe jest, aby w szczególny sposób wyeksponować walory wizualne garażu użytkownika. Poza opływowym kształtem obudowy i estetyczną kolorystyką stacja ta zapewnia miejsce na kabel do ładowania oraz wtyczkę, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku. W dodatku obsługa stacji jest jeszcze prostsza od montażu – nie trzeba nic ustawiać czy programować, wystarczy podpiąć kabel do samochodu, a ładowanie samoczynnie się rozpocznie!
Do stacji tej, dla własnego komfortu rekomendowane jest korzystanie z Home Peak Controller’a, czyli systemu zarządzania obciążeniem, który w sposób ciągły dostosowuje moc dostarczaną do ładowania samochodu, biorąc pod uwagę zużycie energii w domu jednorodzinnym. Urządzenie to występuje w wersji 1- i 3- fazowej, w związku z czym dobrze sprawdzi się w całej dostępnej gamie EVlink Home dla stacji o mocach 3,7 kW, 7,4 kW oraz 11 kW. Warto dodać, iż 1f stacja ładowania waży blisko 4,5 kg, a jej 3f odpowiednik około 5,6 kg, dzięki czemu zawieszenie ładowarki EVlink Home na ścianie nie stanowi problemu.
EVlink PRO AC / AC Metal
EVlink Pro AC to stacja ładowania stworzona z myślą o zastosowaniach komercyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać ją także do użytku domowego. Stacja ta umożliwia bezpieczne i zrównoważone inteligentne ładowanie dla budynków. Poprzez wbudowane zabezpieczenia możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla stacji, jak i dla użytkownika. EVlink Pro AC / AC Metal to gama stacji ściennych i stojących, o dostępie swobodnym, zdalnym lub za pomocą specjalnego identyfikatora RFID (Radio-Fequency Identification). Istnieje możliwość zarządzania ładowarką EVlink Pro AC za pomocą darmowej aplikacji eSetup lub systemu do zarządzania obciążeniem EcoStruxure EV Charging Expert. Stacje te charakteryzuje ich łatwość obsługi, uniwersalność wykorzystania oraz wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Zapewniona jest ona stopniem ochrony IP55 oraz wytrzymałością IK10. W ofercie dostępne są stacje jednofazowe oraz trójfazowe w 3 wariantach:
- z kablem T2,
- z gniazdem T2S lub
- z gniazdem T2S oraz standardowym gniazdem domowym TE.
Wszystkie modele mają wbudowany wyzwalacz podnapięciowy MNx oraz w zależności od numeru katalogowego zabezpieczenie różnicowoprądowe lub licznik zgodny z dyrektywą MID. Ponadto w przypadku ładowarki EVlink Pro AC istnieje możliwość personalizacji obudowy metalowej oraz paneli frontowych poprzez przykładowo przemalowanie, nadruk, laserowe grawerowanie czy inne techniki znakowania produktów. Gama EVlink Pro AC jest nie tylko prosta w montażu i przyjazna dla użytkownika, ale również zrównoważona ekologicznie. Posiada certyfikaty takie jak: Green Premium, ROHS, ReaCH czy End of Life Product Environmental Profile. EVlink Pro AC / AC Metal jest korzystnym wyborem dla właścicieli budynków między innymi, ze względu na wkład w dbanie o środowisko, zwiększenie lojalności pracowników poprzez udostępnienie stacji ładowania, które w Polsce na chwilę obecną nie są łatwo i powszechnie dostępne oraz optymalizację dostępności energii. Jest to również dobry wybór dla elektroinstalatorów, ze względu na krótki czas instalacji, szybki czas uruchomienia i łatwość obsługi na podstawie dołączonej instrukcji, aplikacji eSetup oraz możliwość skorzystania z programu szkoleń Schneider Electric.
Wśród istotnych systemów, które można wykorzystać w konfiguracji ze stacjami ładowania oraz dzięki którym możliwe jest dynamiczne zarządzanie mocą dostępną na budynku, jest wspomniany wcześniej i rekomendowany przez Schneider Electric EV Charging Expert. W zależności od zapotrzebowania możliwe jest dzięki niemu zarządzanie w czasie rzeczywistym ładowaniem pojazdów elektrycznych, generowanie informacji o ładowaniu czy w późniejszym kroku rozliczanie usług ładowania.
Za Wszystkie przedstawione w tym artykule ładowarki (EVlink Home, EVlink Pro AC / Pro AC Metal) naliczane są punkty w programie Elektroklub.