Jak prawidłowo dobrać styk pomocniczy? Podpowiadamy.
Czy spotkałeś się kiedykolwiek z sytuacją, w której potrzebowałeś dodatkowych styków w styczniku? Zdecydowana większość styczników ma wbudowane styki robocze, zwane głównymi oraz styki pomocnicze o obciążalności mniejszej niż styki główne.
Jakie są rodzaje styków pomocniczych?
Styki pomocnicze ze względu na konstrukcje można podzielić na:
- czołowe,
- boczne.
Styki czołowe
Styki czołowe montowane są od góry na styczniku. Dzięki temu nie zmienia się szerokość stycznika, ale zwiększa się wysokość zestawu (stycznik wraz z zamocowanymi stykami czołowymi).
Niektóre styki czołowe można na siebie nabudowywać. Jak to działa? Na stycznik montujemy czołowy styk pomocniczy a na nim kolejny czołowy styk pomocniczy.
Styki boczne
Styki boczne montowane są po prawej lub lewej stronie stycznika. Dzięki temu nie zmienia się wysokość stycznika, ale zmienia się szerokość zestawu (stycznik wraz z zamocowanymi stykami bocznymi).
Niektóre styki boczne można na siebie nabudowywać, czyli do stycznika z boku dołączany jest styk boczny do którego z boku dołączamy kolejny styk boczny.
W sprzedaży dostępne są styczniki do których można zamontować styki czołowe oraz styki boczne. Konstrukcyjnie styki pomocnicze (czołowe i boczne) zawierają różne ilości i kombinacje styków:
- NO styk normalnie otwarty,
- NC styk normalnie zwarty,
- Styk przełączny.
Warto zapamiętać, że większość styków pomocniczych pasuje do całej grupy styczników danego producenta. Posiadając styk pomocniczy za pomocą jego numeru referencyjnego możesz w łatwy sposób ustalić do jakich styczników pasuje.