Bloki rozdzielcze wysokiej mocy – Finder seria 9D
Stosowanie bloków rozdzielczych w instalacjach elektrycznych w znaczący sposób usprawnia proces łączenia oraz prefabrykacji. Blok rozdzielczy umożliwia precyzyjne i bezpieczne połączenie przewodów elektrycznych w szafach elektrycznych oraz sterowniczych. Dobór odpowiedniego bloku zależy od wielu czynników. W artykule przedstawione zostaną zasady doboru i zastosowanie bloków rozdzielczych, które zostały zaprojektowane dla obwodów wysokiej mocy
Spis treści:
- Zastosowanie bloków rozdzielczych serii 9D
- Jak dobrać odpowiedni blok rozdzielczy
- Seria bloków 9D
- Bloki rozdzielcze serii 9D to:
Zastosowanie bloków rozdzielczych serii 9D
Zastosowanie bloków rozdzielczych serii 9D Bardzo często bloki rozdzielcze można spotkać w zaawansowanych rozdzielnicach obiektowych(od 80 do 400A), w których niezbędne jest zasilanie każdego rzędu aparatury modułowej wykorzystując jedno z wyjść bloków. W rozdzielnicach domowych i mieszkaniowych również można wykorzystać bloki rozdzielcze, lecz często spotykana praktyką jest stosowanie mostków i równoległe połączenie zasilania poszczególnych komponentów aparatury modułowej. Bloki rozdzielcze wysokiej mocy mogą być również wykorzystywane jako element łączeniowy kabli energetycznych dzięki swojej modułowej obudowie. Grube kable energetyczne o średnicy powyżej 100mm2 nie stanowią przeszkody dla bloków z serii 9D. Kable energetyczne, które cechują się dużą sztywnością dzięki wykorzystaniu serii 9D są dużo łatwiejsze do układania oraz prowadzenia.
Jak dobrać odpowiedni blok rozdzielczy
Dobór odpowiedniego bloku rozdzielczego w obwodach dużej mocy wymusza na użytkowniku zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Oczywiście niezbędna jest wiedza na temat prądu znamionowego, materiał żył przewodzących, średnicy przewodu zasilającego oraz przewodów wychodzących , także ilość podłączanych przewodów na wejściu oraz wyjściu.
W obwodach dużej mocy warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość bloku rozdzielczego, a szczególnie na:
- Napięcie znamionowe
- Znamionowe napięcie impulsowe
- Krótkotrwałą wytrzymałość prądowa (Icw 1s)
- Znamionowy prąd zwarciowy (SCCR)
- Znamionową wytrzymałość na prąd udarowy (Ipk)
Przedstawione parametry w powyższej tabeli są istotne w rozdzielnicach w budynkach wielkogabarytowych, aplikacjach przemysłowych, stacjach ładowania pojazdów oraz aplikacjach energetycznych gdy w momencie wystąpienia zjawisk niepożądanych wymagane jest żeby nie doprowadzić do uszkodzenia, spalenia bloku rozdzielczego lub wypięcia się przewodów z zacisków
Seria bloków 9D
W skład serii bloków rozdzielczych Finder 9D wchodzą następujące produkty:
- 9D.01.5.080.0304 prąd znamionowy 80A
- 9D.01.5.125.0206 prąd znamionowy 125A
- 9D.01.5.175.0210 prąd znamionowy 175A
- 9D.01.5.250.0111 prąd znamionowy 250A
- 9D.01.5.400.0111 prąd znamionowy 400A
Parametry techniczne bloków rozdzielczych są kluczowe, lecz firma Finder pamiętała również o kilku rozwiązaniach, które mogą usprawnić, przyśpieszyć i ułatwić proces łączenia oraz prefabrykacji.
- Wszystkie bloki rozdzielcze posiadają otwieralne zatrzaski na obudowie, które dodatkowo są odwracalne.
- Wartości znamionowe, dopuszczenia oraz głównie moment dokręcenia śrub, który jest tak bardzo istotny w obwodach dużej mocy znajduje się na przedniej obudowie bloku rozdzielczego.
- Zestawy do znakowania (L1, L2, L3, N, PE, +, -) dostarczane są z każdym blokiem,
- Sąsiednie bloki mogą być ze sobą łączone oraz blokowane mechaniczne.
Każdy z bloków to precyzyjnie wyfrezowany element ze stopów metali, odpowiednio dobranych. Element wykonawczy osadzony jest w estetycznej obudowie z tworzywa, które zapewnia odpowiednią izolację bloku. Głęboko osadzone przewody minimalizują możliwość przypadkowego dotknięcia nieizolowanej części.
Bloki serii 9D montowane są na szynie TH 35 (posiadają również otwory montażowe na wkręty) co ułatwia ich montaż. Maksymalny przekrój przewodów wejściowych to nawet 185mm2 , natomiast minimalny przekrój przewodu możliwy do zastosowanie to to 2,5 mm2
Bloki rozdzielcze Finder Serii 9D zaprojektowane zostały właśnie z myślą o najwyższym poziomie ergonomii stosowania. Coraz większa liczba aparatów w szafach rozdzielczych wymusza zmiany w podejściu do prowadzenia okablowania i oszczędności miejsca wewnątrz rozdzielni – bloki 9D doskonale wpisują się w ten trend automatyki. Inżynierowie z firmy Finder wykonali pracę statystyczną, która pozwoliła wytypować najczęściej stosowane w rozdzielniach przekroje przewodów doprowadzających i odpływających oraz ich najczęstsze kombinacje. Tym samym powstała gama pięciu produktów, które odpowiadają na konkretne zapotrzebowanie użytkowników.
Bloki rozdzielcze serii 9D to:
- Bezpieczne przyłączenie oraz rozprowadzenie zasilania,
- Wyższa ergonomia pracy ,
- Przejrzyste i estetyczne wykonanie szafy,
- Szybsze serwisy służb utrzymania ruchu,
- Stabilna praca rozdzielni elektrycznej.