Gdy kilkanaście lat temu zaczęto stosować w instalacjach elektrycznych na szeroką skalę wyłączniki nadprądowe, pojawiły się głosy szybkiego upadku bezpieczników topikowych...
Tak też się stało. Bezpiecznik „jednorazowego użycia” przegrywał walkę z wyłącznikami wielokrotnego użytku.
Bezpieczniki nie zniknęły z projektów, nowych i remontowanych instalacji i urządzeń - projektanci docenili ich wyjątkowe właściwości. Bezpieczniki nie konkurują z wyłącznikami nadprądowymi czy wyłącznikami mocy, bo każde z tych urządzeń ma swoje miejsce w obwodzie elektrycznym, a prawidłowo dobrane produkty zapewniają skuteczną i selektywną ochronę.
Sprawdźmy pełną rodzinę bezpieczników, akcesoriów i urządzeń, jaką marka Hager wprowadziła do swojej oferty:
Tak jak dla wszystkich rodzajów bezpieczników podstawowymi parametrami są: prąd znamionowy, napięcie pracy i typ charakterystyki. Oferowane przez markę Hager bezpieczniki szklane, są przeznaczone do pracy w obwodach prądu stałego i przemiennego o napięciu do 250V. Natomiast wartości prądów znamionowych mieszczą się w przedziale od 32mA do 16A. Firma oferuje bezpieczniki szklane w trzech charakterystykach pracy: zwłoczne, szybkie i superszybkie.
Podobnie jak przy bezpiecznikach szklanych pierwszą cechą, która charakteryzuje bezpieczniki cylindryczne (walcowe), są wymiary. Pod tym względem możemy je podzielić na pięć grup: C, C1, CH-10, CH-14 i CH-22.
Bezpieczniki te posiadają masywny korpus ceramiczny i topiki zasypane piaskiem kwarcowym. Dzięki takiej technice wykonania uzyskano imponujące zdolności wyłączeniowe zwarciowe aż do 120kA. Mogą pracować na napięcia robocze do 690V. Są produkowane na prąd znamionowy od 0,5 do 125 A. Bezpieczniki serii CH posiadają charakterystykę gG lub aM. Do bezpieczników cylindrycznych firma Hager oferuje podstawy bezpiecznikowe LS oraz rozłączniki typu.
Bezpieczniki typu DII i DIII to chyba najbardziej popularne na rynku bezpieczniki, stosowane od lat w instalacjach domowych, montowane w gniazdach porcelanowych na tablicach izolacyjnych. Obecnie, w dobie miniaturyzacji, coraz większe uznanie zdobywa system D0. Bezpieczniki są produkowane na prądy znamionowe od 2 do 100A w charakterystyce gG.
Bezpieczniki w wielkościach DII i DIII są oferowane w trzech charakterystykach: zwłoczne, szybkie i superszybkie (energoelektronika).
Uzupełnieniem dla tej grupy bezpieczników są gniazda bezpiecznikowe do montażu na szynie TS35 lub płycie montażowej na napięcie znamionowe 500, 750 lub 1000V.
Nazywane również bezpiecznikami mocy, oznaczane i nazywane również jako „Bm” – bezpiecznik mocy lub WTN (wkładka topikowa nożowa). Obecnie na bezpiecznikach nożowych, często znajduje się oznaczenie NH. Oznaczenie to zostało przejęte z niemieckich wyrobów i norm VDE, które oznacza całą aparaturę niskiego napięcia „N” i wysokiej mocy „H”.
Pełna oferta obejmuje bezpieczniki produkowane w grupach od 00 do 4a, przy czym w grupach od 00 do 3 są dostępne wykonania kompaktowe. Najszerszą grupą bezpieczników oferowanych przez markę Hager jest grupa o charakterystyce gG do zabezpieczenia kabli i przewodów, o znamionowym napięciu pracy 500 lub 690V. Produkty te wykonane z zaczepami izolowanymi lub nieizolowanymi.
Bezpieczniki z górnym wskaźnikiem zadziałania są przeznaczone głównie do podstaw bezpiecznikowych, a bezpieczniki z podwójnym, kombinowanym wskaźnikiem zadziałania są przeznaczone do rozłączników bezpiecznikowych.
Również do tego typu bezpieczników ofertę uzupełniają rozłączniki i podstawy bezpiecznikowe. Aparaty te, oferowane są do 1260A i przystosowane są do montażu na różnego rodzaju mostach szynowych w rozstawie szyn: 40, 60, i 185 mm, na płyty montażowe lub w sposób bardzo szybki i wygodny na dwóch szynach TS35.