Aparatura modułowa Acti 9 do zastosowań w instalacjach fotowoltaicznych zapewnia bezpieczeństwo przez cały okres jej eksploatacji oraz podczas jej konserwowania. Systemy aparatury modułowej Schneider Electric zostały zaprojektowane by zminimalizować czas przestoju oraz zapobiegać niezamierzonym wyzwoleniom.
Ta technologia pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego, które zaliczane jest do źródeł energii odnawialnej. Energię elektryczną można uzyskać na dwa sposoby:
słoneczna energia cieplna jest przetwarzana podczas wymiany ciepła między płynem, który wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, a odbiornikiem (akumulatorem ciepła lub pompą ciepła).
słoneczna energia fotowoltaiczna jest pozyskiwana poprzez wykorzystanie zasady ogniwa fotowoltaicznego.
Wykorzystywanie promieniowania słonecznego jest szczególnie korzystne, ponieważ z roku na rok zmienia się ono w niewielkim stopniu – w zakresie 10%. Promieniowanie, które dociera do poziomu gruntu wynosi około 1000 Wh/m2 dziennie i jest uzależnione od:
- szerokości geograficznej
- kąta nachylenia powierzchni
- pory roku
- stopnia zanieczyszczenia
- pory dnia
- grubości warstwy chmur
Korzystanie z energii słonecznej to obniżenie zużycia paliw kopalnianych, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń atmosferycznych.
Efektem fotowoltaicznym nazywa się zdolność przekształcania energii słonecznej na energię elektryczną, uzyskiwana jest poprzez użycie ogniw fotowoltaicznych (PV). Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować napięcie od 0,5V do 2 V, które jest zależne od zastosowanych materiałów oraz pola powierzchni ogniwa.
Sam efekt fotowoltaiczny jest uzależniony od natężenia promieniowania i temperatury:
ze wzrostem natężenia promieniowania, wzrasta prąd i moc produkowana przez ogniwo
ze wzrostem temperatury ogniwa, zmniejsza się napięcie wyjściowe, prąd nieznacznie wzrasta, jednak skutkuje to zmniejszeniem mocy wyjściowej.
Wyłączniki DC z serii C60PV-DC są przeznaczone do wielopanelowych instalacji fotowoltaicznych. W zestawieniu z rozłącznikami z serii C60NA-DC, powinny być instalowane na końcu każdego panelu fotowoltaicznego. Zadaniem wyłącznika jest odłączenie panelu PV, a następnie zabezpieczenie go przed zakłóceniowym prądem zwrotnym. Wyłącznik można także zblokować kłódką w pozycji "off", co zagwarantuje bezpieczeństwo podczas demontażu falownika.
Dodatkowo wyłącznik C60PV-DC ma możliwość wykrycia i zabezpieczenia instalacji, gdy prąd zakłóceniowy popłynie w kierunku przeciwnym niż przy normalnej pracy.
Rozłączniki z serii C60NA-DC są przeznaczone do odłączania i sterowania w instalacjach fotowoltaicznych, w których napięcie Voc wynosi do 650 VDC.
Zadaniem rozłącznika C60NA-DC jest odłączenie panelu fotowoltaicznego w skrzynce łączeniowej od reszty paneli PV. Dzięki temu możliwa jest konserwacja panelu, bądź jego zabezpieczenia. Rozłącznik C60NA-DC ma także możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obsługi.
Rozłączniki z serii SW60-DC są przeznaczone do odłączania i sterowania w instalacjach fotowoltaicznych, w których napięcie Voc wynosi do 1000 VDC.
Rozłącznik SW60-DC zastosowany z wyłącznikiem zabezpieczającym, powinien być zainstalowany pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem.
Zadaniem rozłącznika SW60-DC jest odłączenie panelu PV, w celu bezpiecznej konserwacji falownika. Rozłącznik SW60-DC ma także możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obsługi.
Rozłączniki z serii C120NA-DC są przeznaczone do rozłączania stringów modułów fotowoltaicznych oraz przetwornic PV.
Zadaniem rozłączników C120NA-DC jest odizolowanie stringu modułów fotowoltaicznych i przetwornicy od reszty instalacji fotowoltaicznej, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie czynności serwisowych. Rozłącznik C120NA-DC może być instalowany w skrzynce zabezpieczeń stringów fotowoltaicznych, w pobliżu stringów modułów PV lub może być też instalowany w pobliżu przetwornicy PV. Rozłącznik ma również możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa prac serwisowych.
Ograniczniki przepięć iPRD PV-DC to ograniczniki typu 2, których zadaniem jest ochrona wejścia DC przetwornicy oraz paneli fotowoltaicznych. Ograniczniki iPRD PV-DC powinny być instalowane w rozdzielnicy znajdującej się wewnątrz budynku. W sytuacji, gdy rozdzielnica byłaby zainstalowana na zewnątrz, wtedy należy pamiętać, aby obudowa była odporna na czynniki atmosferyczne. Ograniczniki iPRD PV-DC są wyposażone w styk, który w sposób zdalny sygnalizuje przepalenie wkładki.
Katalog z aparaturą do fotowoltaiki można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.se.com/ww/resources/sites/SCHNEIDER_ELECTRIC/content/live/FAQS/297000/FA297890 /pl_PL/Acti9%20PV%20PL.pdf
Więcej informacji na temat rozwiązań fotowoltaicznych można znaleźć poniżej:
Acti 9
Filary
Bibik
Lesisz
Stempniewicz
Prowadzimy dla Was Strefę Porad
Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.