Złącza kablowe i pomiarowe

(72)
z3
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:

Złącza kablowe umożliwiają połączenie sieci infrastruktury należącej do dystrybutora energii z instalacją elektryczną odbiorcy. Takie urządzenia rozdzielają energię elektryczną, a dodatkowo stanowią zabezpieczenie instalacji przed zwarciami i przeciążeniami. Złącza pomiarowe służą do mierzenia ilości energii pobieranej w instalacji.

Jakie rodzaje złączy znajdziesz w ofercie TIM-u?

W tej kategorii znajdują się dwa najpopularniejsze rodzaje złączy wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych w budynkach. To złącza kablowe i złącza pomiarowe. Oba rodzaje urządzeń mają inne funkcje w instalacji:

  • złącza kablowe służą do rozdzielania energii na poszczególne obwody;
  • za pomocą złączy pomiarowych można dokładnie mierzyć ilość energii pobieranej z sieci.

W razie wystąpienia zwarcia lub przeciążenia złącza kablowe mogą odcinać zasilanie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom – stanowią więc ważne zabezpieczenie instalacji. Jeśli wykonujesz instalację elektryczną w dowolnym budynku (mieszkalnym, biurowym, przemysłowym), nie powinno w niej zabraknąć obu rodzajów złączy. Dzięki temu zapewnisz dostęp do energii wszystkim urządzeniom, a także zadbasz o bezpieczeństwo sprzętu i użytkowników.

Gdzie możesz umieścić złącza kablowe i pomiarowe?

To, gdzie powinny znajdować się złącza kablowe i pomiarowe, reguluje norma N-SEP-E-002. Według tych przepisów złącza montuje się albo w formie skrzynek na elewacji budynku, na zewnętrznej ścianie od strony sieci zasilającej, albo jako element wolnostojący, wyposażony w fundament ułatwiający wkopanie skrzynki do gruntu. Inne zasady obowiązują w przypadku montażu złączy napowietrznych na słupach elektrycznych – takie złącza powinny znajdować się co najmniej 1,5 metra nad powierzchnią gruntu. W ofercie TIM-u znajdziesz wszystkie wymienione rodzaje złączy, w formie mniejszych skrzynek lub większych szaf.

Podczas zakupu złączy kablowych i pomiarowych warto wziąć pod uwagę to, w jakim miejscu będą się znajdowały urządzenia. Wszystkie złącza są wyposażone w szczelne obudowy, jeśli jednak zamierzasz umieścić je na zewnątrz budynku, wybierz produkt o wyższym poziomie szczelności, np. IP55. Dobrze sprawdzą się tu obudowy wykonane z metalu lub tworzywa termoutwardzalnego, a także te pokryte warstwą materiału odpornego na działanie promieni słonecznych. Taka obudowa będzie skutecznie chroniła złącza kablowe i pomiarowe przed działaniem czynników zewnętrznych. Oprócz tego przydadzą się fundamenty i kieszenie kablowe, aby dodatkowo zabezpieczyć instalację.

Jakie parametry są ważne w przypadku złączy pomiarowych i kablowych?

Wiesz już, gdzie zamontujesz złącza kablowe i pomiarowe w swojej instalacji? Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na inne parametry tych urządzeń:

  • napięcie prądu – na TIM.pl oferujemy urządzenia przystosowane do pracy w napięciu od 25 do 400 V;
  • wartości prądu znamionowego (A);
  • rodzaje zabezpieczeń – rozłączniki bezpiecznikowe, ograniczniki mocy, wyłączniki różnicowoprądowe;
  • wymiary – jeśli je uwzględnisz, zyskasz pewność, że złącze bez problemu zmieści się w zaplanowanym miejscu;
  • dodatkowe wyposażenie, np. drzwiczki zamykane na kluczyk.

Na TIM.pl kupisz wszystko, czego potrzebujesz do wykonania bezpiecznej instalacji elektrycznej, skutecznie dostarczającej prąd do urządzeń. Poznaj naszą ofertę złączy kablowych i pomiarowych, a także innych urządzeń niezbędnych do budowy rozdzielni!