Ograniczniki przepięć serii SPCT2 to wszechstronne urządzenia chroniące instalacje elektryczne przed skutkami przepięć. Aparaty te klasy II, typu T2 przeznaczone są do tłumienia przepięć pośrednich i komutacyjnych.
Ogranicznik przepięć klasy II zgodnie z IEC 61643‑1+A1
Ogranicznik przepięć typu T2 zgodnie z EN 61643‑11
Wykonania o napięciu pracy AC 75‑580V AC
Wymienne wkłady
Optyczna sygnalizacja uszkodzenia wkładu
Zobacz video na temat ochronników przepięć i poznaj pełną ofertę zabezpieczeń niskiego napięcia
Obowiązkowy element instalacji elektrycznej w Twoim domu Ochrona przed przepięciami elektrycznymi
Przepięciówkę typu 2 (dawne C) montuje się w celu ochrony instalacji elektrycznych przed skutkami pośrednich wyładowań piorunowych i przepięć łączeniowych. Stosuje się go jako uzupełnienie ochrony za ogranicznikami typu 1, w podrozdzielnicach.
Chroni przed skutkami bezpośredniego i pośredniego wyładowania.
Wymienne wkładki warystorowe (oraz sygnalizacja ich uszkodzenia)
Tego typu ogranicznik stanowi idealne zabezpieczenie przed przepięciami powstałymi w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci elektrycznej.
Szybka weryfikacja stanu urządzenia
Czerwone pole na optycznym wskaźniku uszkodzenia wkładu oznacza konieczność wymiany wkładu. Zielone ‑ prawidłową pracę urządzenia.
łatwy w montażu, wygodny w użyciu Informacja o stanie urządzenia na wyciągnięcie ręki
Optyczny wskaźnik przepalenia wkładki
Zaciski windowe i szynowe
Informacja o kluczowych parametrach
Prosty montaż na szynie DIN
Specyfikacja techniczna:
Typ: SPCT2-280/1
Typ ogranicznika: T2
Poziom ochrony [kV]: 1,4
Znamionowe napięcie DC [V]: 0
Maksymalne napięcie trwałej pracy AC [V]: 280
Rozmiar: 1 moduł
Sygnalizacja zadziałania na urządzeniu: Optyczny
Bieguny: 1
Znamionowe napięcie AC [V]: 0
Poziom ochrony L-N [kV]: 1
Znamionowy prąd wyładowczy - wartość szczytowa (8/20) [kA]: 20
Główne czynniki powstawania przepięć
Ostre burze lub awarie elektryczne mogą prowadzić do powstawania przepięć. Te z kolei do uszkodzenia instalacji elektrycznej. W ich wyniku zniszczone mogą zostać sprzęty elektryczne podłączone do sieci.
Dlatego obiekty przemysłowe, usługowe i mieszkalne powinny być wyposażone w instalację odgromową oraz w ochronniki przeciwprzepięciowe. Ochrona przed wyładowaniami piorunowymi i przepięciami łączeniowymi jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa obiektu. Może ona ograniczyć zagrożenia pożarowe i porażeniowe w obiekcie.
Ograniczniki przepięć w instalacjach elektrycznych
Ograniczniki przepięć służą do ochrony urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięć, wyładowań atmosferycznych i uderzenia pioruna. Wzrost napięcia w sieci wywołany przykładowo uderzeniem pioruna powoduje zadziałanie ogranicznika i obniżenie napięcia w sieci do poziomu bezpiecznego dla odbiorników elektrycznych. Ogranicznik przepięć to obowiązkowe zabezpieczenie w Polsce każdej instalacji elektrycznej.
Ograniczniki przepięć firmy EATON zapewniają skuteczną ochronę przeciwprzepięciową. Ich zaletą jest zastosowanie warystorów, które cechują się szybkością działania i wyjątkową zdolnością do pochłaniania energii. Dodatkowo posiadają optyczny wskaźnik uszkodzenia, który umożliwi podjęcie działania na czas, gdy urządzenie zostanie uszkodzone.
Ograniczniki przeciwprzepięciowe SPCT2 należy instalować w:
budynkach z zewnętrzną z instalacją piorunochronną
budynkach z zewnętrzną linią napowietrzną i instalacją piorunochronną
chronionym obiekcie, w którym jako instalację odgromową wykorzystano wewnętrzną konstrukcję stalową
budynkach zasilanych linią kablową, gdy odległość między budynkiem a stacją trafo jest niewielka (możliwość wystąpienia dużych prądów zwarciowych)
obiektach bez instalacji odgromowej w bliskim sąsiedztwie obiektów wysokich, gdy uziomy obiektów są połączone
Poznaj asortyment produktów Eaton i wybierz odpowiedni ogranicznik dla siebie
Klasa testowa I/II dla instalacji fotowoltaicznej [T1/2 PV]
Klasa testowa II dla instalacji fotowoltaicznej [T2 PV]
Klasa testowa I/II [T1/2]
Klasa testowa II [T2]
Klasa testowa III [T3]
Samodzielny montaż na szynie DIN Podłącz do obecnie używanej instalacji
Zestawy zaleca się instalować (rozpatrując od strony zasilania) przed urządzeniami pomiarowymi i różnicowoprądowymi. Zapobiega się w ten sposób błędnemu działaniu wyłączników różnicowoprądowych podczas przepływu prądu udarowego po zadziałaniu ograniczników przepięć.
Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie
Eaton jest firmą zajmującą się inteligentnym zarządzaniem energią, zaangażowaną w ochronę środowiska naturalnego i poprawę jakości życia ludzi na całym świecie. Dostarczamy rozwiązania elektryczne, które zużywają mniej energii, ulepszają niezawodność zasilania i sprawiają, że miejsca pracy oraz zamieszkania są bezpieczniejsze i wygodniejsze. Nasze produkty sprzedajemy w ponad 175 krajach.
Najczęściej zadawane pytania
Ogranicznik przepięć to zabezpieczenie elektryczne mające na celu ochronę instalacji elektrycznej i urządzeń przed skutkami wyładowań atmosferycznych oraz przepięć łączeniowych.
Od roku 2002 zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, ograniczniki przepięć są wymagane w nowo budowanych obiektach jako element ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Do zabezpieczenia domu jednorodzinnego najczęściej stosowany jest ogranicznik przepięć klasy 1+2 (dawne B+C) jako urządzenie 2 w 1 chroniący przed bezpośrednim i pośrednim skutkiem wyładowania piorunowego.
Ogranicznik przepięć powinien chronić każdą instalację elektryczną oddaną do użytku po kwietniu 2002 roku. Wyładowanie atmosferyczne jest zjawiskiem, którego może doświadczyć każdy i nawet jeśli mamy do czynienia ze starszymi budynkami, to są one tak samo narażone na wpływ pioruna tak jak nowo budowane.
Ograniczniki przepięć mają oznakowane zaciski — od góry aparatu podłączamy przewody zasilające, a od dołu przewód ochronny. Ponadto dokręcać przewody należy kluczem dynamometrycznym z odpowiednim momentem, aby podczas odprowadzania prądu udarowego przewody nie wypadły z zacisków.
Ogranicznik przepięć nie chroni przed prądem zwarciowym, dlatego należy go chronić przed skutkami zwarć i przeciążeń. Eaton zaleca stosowanie wkładki bezpiecznikowej. W instrukcji każdego ogranicznika oraz na froncie aparatu znajduje się dokładne oznaczenia maksymalnej wielkości (prądu wkładki).
Ogranicznik przepięć montujemy na szynie TH w rozdzielnicy elektrycznej, zachowując odpowiednie przekroje przewodów i ich odpowiednią długość. Aparat ma oznakowane zaciski, które mówią z której strony zasilić aparat (od góry) a z której strony podłączyć przewód ochronny (od dołu) i następnie z uziemieniem instalacji.
Ograniczniki przepięć EATON posiadają optyczny wskaźnik przepalenia wkładu. Zielony oznacza sprawny wkład, a czerwony oznacza iż wkład jest uszkodzony i należy go wymienić. W przypadku ograniczników w wykonaniu 3+1 z iskiernikiem sumującym, wkład z iskiernikiem ma kolor niebieski, a gdy się uszkodzi to czerwony. Ponadto zawsze należy dokonać oględzin wzrokowych aparatu.
W blokach oddanych do użytku po 2002 w rozdzielnicach głównych będą znajdować się ograniczniki przepięć. Natomiast są one w dużej odległości od chronionych lokali, dlatego zaleca się dodatkowo dobezpieczenie urządzeń w lokalach — ogranicznikiem typu 2 (dawne C) SPCT2 w tablicy mieszkaniowej i wrażliwe odbiorniki jak lodówka, smart TV czy router ogranicznikami typu 3 (dawne D) serii SPDT3. W starym budownictwie zalecane jest zamiast stosowania w tablicy mieszkaniowej ogranicznika klasy II montaż ogranicznika klasy I+II (dawne B+C).
W instalacjach fotowoltaicznych z panelami na dachu bez instalacji odgromowej wystarcza ogranicznik klasy II (dawne C), SPPVT2 od EATON. Gdy panele są wolnostojące albo budynek posiada instalację odgromową, wtedy należy zastosować ogranicznik typu 1+2, SPPVT12 od EATON.
Dane techniczne
CN
85365080
Sposób montażu
Szyna montażowa DIN 35 mm
Ze stykiem do zdalnej sygnalizacji
Układ sieci
TN-C
Typ 2
Przekrój przewodu przyłączanego (elastyczny, wielodrutowy) [mm2] od
4
Przekrój przewodu sztywnego (jednodrutowy, wielodrutowy) [mm2] od
4
Zintegrowane dobezpieczenie
Znamionowe napięcie AC [V]
0
Poziom ochrony L-N [kV]
1
PKWiU
27.33.11.0 8
Rozmiar
1 moduł
Sygnalizacja zadziałania na urządzeniu
Optyczny
Bieguny
1
Poziom ochrony [kV]
1,4
Przekrój przewodu przyłączanego (elastyczny, wielodrutowy) [mm2] do
25
Przekrój przewodu sztywnego (jednodrutowy, wielodrutowy) [mm2] do
25
Maksymalne napięcie trwałej pracy AC [V]
280
Znamionowe napięcie DC [V]
0
Znamionowy prąd wyładowczy - wartość szczytowa (8/20) [kA]