Łączniki schodowe

(1390)
Łączniki schodowe są popularnym rozwiązaniem na klatkach schodowych, w korytarzach i dłuższych ciągach komunikacyjnych. Za ich pomocą można łatwo włączać i wyłączać światło w różnych miejscach pomieszczenia lub np. na kilku kondygnacjach.
z

58

KONTAKT-SIMONCW6.01/11
Cena:
Cena:
KONTAKT-SIMONDW6.01/11
Cena:
KONTAKT-SIMONCW6/2.01/11
Cena:
Cena:
KONTAKT-SIMONCW6.01/49
Cena:
KONTAKT-SIMONDW6/2.01/11
Cena:
KONTAKT-SIMONTW6.01/111
Cena:
KONTAKT-SIMONDW6.01/49
Cena:
KONTAKT-SIMONBMW6.01/11
Cena:
Cena:
SCHNEIDERWNT600C01
Cena:
KONTAKT-SIMONTW6/2.01/111
Cena:
Cena:
KONTAKT-SIMONTW6.01/149
Cena:
KONTAKT-SIMONCW6/2.01/49
Cena:
KONTAKT-SIMONDW6/2.01/49
Cena:
  • Indeks producenta:ŁP-3G/m/00
  • Indeks TIM:0001-00001-04314
  • Ocena:Dodaj opinię
OSPELŁP-3G/m/00
Cena:
OSPELŁP-3A/00
Cena:
OSPELŁP-3Y/m/00
Cena:
LEGRAND764501
Cena:
HAGER POLO53303808
Cena:
KONTAKT-SIMONTW6/2.01/149
Cena:
OSPELŁP-3U/m/00
Cena:

Jeśli zawodowo zajmujesz się elektrotechniką i podłączaniem systemów oświetlenia, na pewno dobrze znasz sposób działania łączników schodowych. Ten rodzaj włączników nie jest obcy także tym, którzy o elektryce nie mają większego pojęcia. Łączniki schodowe są popularnym rozwiązaniem na klatkach schodowych, w korytarzach i dłuższych ciągach komunikacyjnych. Za ich pomocą można łatwo włączać i wyłączać światło w różnych miejscach pomieszczenia lub np. na kilku kondygnacjach.

Chcesz wykorzystać taki łącznik w swojej instalacji? Poznaj najważniejsze informacje na temat produktów dostępnych na TIM.pl i dowiedz się, jak wybrać łącznik schodowy, którego potrzebujesz.

Czym różnią się łączniki schodowe od zwykłych włączników światła?

Łączniki schodowe należą do grupy gniazd i łączników i działają podobnie jak typowy włącznik światła. Różnią się natomiast sposobem działania od elementów instalacji montowanych w zwykłych pomieszczeniach. Łączniki schodowe zawsze są montowane co najmniej podwójnie (przeczytasz o tym w kolejnym akapicie). Każdy z włączników znajduje się w innej części pomieszczenia lub na różnych kondygnacjach budynku. Użycie jednego z nich powoduje zmianę stanu obwodu na przeciwny – z otwartego na zamknięty lub odwrotnie.

Działanie takich łączników najlepiej zobrazować na przykładzie oświetlenia schodów. Jeden łącznik schodowy znajduje się wówczas na dole, a drugi na górze. Gdy jesteś na niższej kondygnacji i chcesz oświetlić schody, używasz dolnego łącznika. Gdy wejdziesz na górę, dzięki umieszczonemu tam łącznikowi nie musisz ponownie schodzić na dół, by wyłączyć światło.

Ten przykład pokazuje, że łączniki schodowe znacznie ułatwiają korzystanie z oświetlenia w większych pomieszczeniach, na schodach czy w korytarzach. Pozwalają także zmniejszyć zużycie prądu – zamiast zostawiać włączone światło, możesz je wygodnie wyłączyć, nie ruszając się z miejsca.

Rodzaje łączników: jednobiegunowe, dwubiegunowe, krzyżowe

Wiesz już, jak wykorzystać łącznik schodowy? Pora poznać te urządzenia bliżej i wybrać to, które będzie odpowiednie do załączania i rozłączania obwodu elektrycznego w Twoim projekcie.

Jeśli łącznik schodowy ma służyć tylko do włączania i wyłączania światła w jednym obwodzie, wystarczy Ci łącznik jednobiegunowy. Możesz jednak zaprojektować system oświetlenia tak, by za pomocą włącznika sterować dwoma obwodami jednocześnie. Wybierz wówczas łącznik dwubiegunowy.

Łączniki krzyżowe to elementy instalacji, które są niezbędne, gdy chcesz wykorzystać większą liczbę łączników schodowych. Jeśli chcesz sterować oświetleniem z trzech miejsc, będziesz potrzebować dwóch łączników schodowych i jednego krzyżowego, przez który będzie prowadzić przewód. Jeśli z czterech – dodatkowego łącznika krzyżowego.

Jak zamontować łącznik schodowy?

Podstawą do działania łączników schodowych jest połączenie obu elementów przewodami, a także podłączenie oświetlenia. To, w jaki sposób będą zamontowane same łączniki, zależy od ich rodzaju. Do wyboru masz elementy montowane natynkowo lub podtynkowo. Informację na temat sposobu montażu znajdziesz zawsze w opisie produktu.

Wybierz z nami łącznik schodowy dla siebie. Jak znaleźć odpowiedni produkt?

Zasada działania wszystkich łączników schodowych, które oferujemy na platformie TIM.pl, jest taka sama. Poszczególne produkty różnią się jednak kluczowymi parametrami, a także sposobem montażu. Jeśli chcesz zyskać pewność, że wybierasz łącznik, który łatwo zamocujesz w odpowiednim miejscu i który będzie sprawnie działał w instalacji oświetleniowej, weź pod uwagę następujące elementy:

  • sposób włączania i wyłączania – możesz wybrać przyciski wahadłowe, w formie dźwigni, cięgna i inne;
  • rodzaj produktu – do wyboru masz elementy podstawowe z plakietką lub całą obudową, a także gotowe do montażu komplety;
  • rodzaj powierzchni – nieobrabiana, lakierowana, pokryta metalem lub nanopowłoką;
  • liczbę dźwigni – do poszczególnych łączników możesz podłączyć od 1 do 4 obwodów;
  • sposób montażu;
  • stopień ochrony IP – to parametr, który ma znaczenie szczególnie wówczas, gdy chcesz zamontować łącznik na zewnątrz budynku;
  • natężenie prądu.

Chcesz jak najszybciej wykonać zlecenie? U nas priorytetem jest oszczędność czasu naszych klientów. Wśród tysięcy łączników schodowych dostępnych na TIM.pl większość jest dostępna od ręki. Nie czekaj i zamów je już teraz!