Wyłącznik instalacyjny SB6L
Wyłącznik nadmiarowo-prądowy, wyłącznik instalacyjny typu DS nazywany też potocznie eską – to element instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. Wyłączniki te przeznaczone są do sterowania i zabezpieczeń przed skutkami przetężeń (przeciążeń i zwarć) obwodów odbiorczych instalacji oraz urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych i innych.Wyłączniki instalacyjne SB6L stosuje się do ochrony przed przeciążeniem oraz przepięciem obwodów elektrycznych działających pod napięciem 240/415 V 50/60 Hz i prądzie znamionowym w zakresie 6A do 63A.Wyłączniki instalacyjne SB6L mogą być również używane sporadycznie jako wyłącznik główny obwodu.Wykonanie zgodnie z normą IEC/EN 60898-1. Celem poprawy bezpieczeństwa użytkowania wyposażony w czytelny wskaźnik zadziałania.Wyłącznik instalacyjny SB6L może być montowany wyłącznie przez osoby uprawione.Przed montażem należy odłączyć zasilanie.Wyłącznik instalacyjny SB6L zapewnia bezpieczny i łatwy montaż na szynie TH35 za pomocą plastikowych klipsów.
Do czego służą wyłączniki nadprądowe?
Omawiając temat wyłączników nadprądowych warto zauważyć, że pełna nazwa to wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Jest to jeden z elementów instalacji elektrycznej, dzięki któremu możemy zapobiec przeciążeniu elektrycznemu.
Zdarza się, że w naszym gospodarstwie domowym dochodzi do przeciążenia istniejącej instalacji, czyli przez daną instalację elektryczną przepływa prąd o większej mocy znamionowej. Głównym zadaniem bezpiecznika elektrycznego jest uniknięcie ryzyka pożaru, ponieważ przy przeciążeniu danej instalacji wydziela się dość spora ilość ciepła.
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe nie tylko chronią instalacje przed przeciążeniem ale także chronią instalację elektryczną przed zjawiskiem zwarcia.
W momencie pojawienia się nieprawidłowości wyłącznik nadmiarowo-prądowy natychmiast odcina zasilanie elektryczne co udaremnia skutki pożarowe.
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe możemy podzielić pod względem szybkości zadziałania oraz pracy pod względem natężenia prądu jakie przez nie przepływa.
Typa A są rzadko stosowane bardziej służą do zabezpieczenia urządzeń elektronicznych, typ B sa stosowane w bardzo szerokim zakresie do urządzeń AGD, RTV a także oświetlenia czy obwodów gniazdkowych, oraz typ C głównie stosowane w aplikacjach przemysłowych głównie o dużych prądach rozruchowych.
W naszym sklepie stosujemy skrót SB6L podając również typ B lub C także amperaż od 6A do 63A.
Jaka jest różnica między wyłącznikiem 1-fazowym a 3-fazowym?
Wyłączniki nadprądowe stosowane są w instalacjach elektrycznych są dwa rodzaje jednofazowe bądź trójfazowe.
Jednofazowe stosujemy w obwodach z jedną fazą czyli w gospodarstwach domowych o poziomie zużycia energii standardowym natomiast wyłączniki nadmiarowo-prądowe stosujemy w układach trójfazowych czyli tam gdzie energia elektryczna jest potrzebna w większych ilościach zależy od wielkości domu, ilości sprzętu w domu czasu i jednoczesności jego korzystania.
Wyłączniki nadprądowe – 3 fazowe
Wyłącznik nadprądowy 3 Fazowy,zwany niekiedy też nadmiarowo-prądowym to jeden najbardziej rozpowszechniony elementów wchodzący w skład instalacji elektrycznej. W świadomości społecznej funkcjonuje jednak najczęściej jako korek, bezpiecznik czy eska i znajdziemy go w każdej rozdzielnicy domowej czy też przemysłowej. Wyłączniki nadprądowe 3 Fazowe ma za zadanie przerwać ciągłość obwodu elektrycznego, gdy tylko wykryje, że płynący prąd przekracza wartości bezpieczne dla samego obwodu i urządzeń elektrycznych.Wyłącznik nadprądowy 3 Fazowyjest przeznaczony do sterowania i zabezpieczenia przed skutkami przeciążeń i zwarć w gospodarstwach domowych. Wyróżnić możnawyłączniki nadprądowe 3 Fazowetypu B i C – ten pierwszy przerywa obwód przy 3-5 krotności prądu znamionowego. Typ C jest mniej czuły i by zadziałał potrzeba 5-10 krotności takiego prądu. Ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność,wyłączniki nadprądowe 3 Fazowepowoli wypierają starsze bezpieczniki topikowe.
Wyłączniki nadprądowe – 3 fazowe typ C
Wyłączniki nadprądowe 3 Fazowe -typ Cnależą do kategorii wyłączników nadprądowych, których głównym zadaniem jest ochrona sieci oraz urządzeń do niej wpiętych przed opłakanymi skutkami przepięć i zwarć. Tzw. eski typu C należą do nieco mniej czułych urządzeń tego typu, bowiem przerwą obwód dopiero przy 5-10 krotności prądu znamionowego.Każdy wyłącznik nadprądowy 3 Fazowy -typ Cdostępny w ofercie sklepu VCX – to wyjątkowo bezpieczne dla użytkownika rozwiązanie. Dzięki czytelnemu wskaźnikowi działania od razu informuje o awarii. Z kolei bezpieczny i łatwy montaż na szynie TH35 sprawia, żewyłączniki nadprądowe 3 Fazowe – typ Cstały się uniwersalnym sposobem na ochronę domowej jaki i firmowej sieci elektrycznej przed niebezpiecznymi przekroczeniami wartości prądu płynącego przez obwód. Niezależnie od tego jakie wyłączniki nadprądowe 3 Fazowe – typ C montujemy, należy bezwzględnie odłączyć zasilanie, a montaż powinna wykonywać osoba odpowiednio przeszkolona!
PARAMETRY PRODUKTU:
EAN: 5906874479803
Oznaczenie handlowe: SB6L C 3P 16A
Rodzaj: wyłączniki nadprądowe
Liczba biegunów: 3P
Liczba modułów 18mm: 3
Charakterystyka: C
Prąd znamionowy In: 16 A
Napięcie znamionowe Un: 415 V~
Częstotliwość znamionowa: 50/60 Hz
Napięcie znamionowe udarowe Uimp: 6 kV
Znamionowe napięcie izolacji Ui: 500 V
Wskaźnik pozycji pracy: tak
Wytrzymałość elektryczna (liczba cykli): 6000
Wytrzymałość mechaniczna (liczba cykli): 100000
Montaż: szyna 35 mm (TH35/DIN)
Sposób podłączenia: zaciski gwintowe
Maks. przekrój przewodów podłączeniowych: 25 mm²
Moment dokręcający: 3 Nm
Stopień ochrony: IP20
Temperatura pracy: -30°C ÷ +50°C
Wymiary (szer. × wys. × gł.): 52,5x83x73(61,3) mm
Normy: PN-EN 60898-1, dyrektywa 2014/35/EU