Rozłączniki mocy

(241)
z11
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:

Rozłącznik mocy pozwala na całkowite odłączenie obwodu elektrycznego od sieci. Nie zabezpiecza jednak przed zwarciami i przeciążeniami – umożliwia rozłączenie obwodu tylko przy prądach o wartościach nie większych niż 10-krotność prądu znamionowego. Rozłącznika mocy można użyć np. podczas przeprowadzania prac remontowych czy konserwacyjnych w sieci elektrycznej.

Jak działa rozłącznik mocy?

Rozłącznik mocy jest wyposażony w dźwignię lub przycisk, za pomocą których całkowicie odłącza się zasilanie w instalacji elektrycznej. Nie działa automatycznie, ale jest obsługiwany przez użytkownika. Dzięki rozłącznikowi mocy można szybko odciąć zasilanie np. w celu rozbudowy czy naprawy instalacji.

Odkryj też: rozłączniki izolacyjne!

Jaka jest różnica pomiędzy wyłącznikiem a rozłącznikiem mocy?

Oba rodzaje urządzeń to łączniki elektryczne. Różnica pomiędzy nimi polega na wartościach prądu, jakie są w stanie obsługiwać. W przypadku rozłącznika mocy jest to maksymalnie 10-krotność prądu znamionowego. Oznacza to, że nie ochroni podłączonych do sieci urządzeń w razie wystąpienia zwarcia lub przeciążenia. Taką rolę w instalacji odgrywa wyłącznik mocy, który obsługuje prądy również powyżej 10-krotności prądu znamionowego.