Zastosowanie
Zawór przeciwzamrożeniowy - antyzamrożeniowy do instalacji grzewczych/chłodzących z pompą ciepła. Zawór przeciwzamrożeniowy - antyzamrożeniowy pozwala chronić zład (układ rur) i samą pompę ciepła przed awariami spowodowanymi zamarznięciem znajdującej się w nich czynnika – np. wody.
W przypadku wyłączenia instalacji w okresie zimowym, jeżeli temperatura czynnika (np. wody) spadnie i osiągnie +3°C, zawór zaczyna się otwierać, umożliwiając wypływ (wyładowanie) czynnika, początkowo w mniejszym zakresie: wypływający czynnik (np. woda) pobierany jest od strony obiegu wewnątrz budynku, mając wyższą temperaturę, zapobiegając w ten sposób zamarznięciu.
Jeśli wypływ (wyładowanie) będzie kontynuowane z powodu niskich temperatur i wyłączonej automatycznej grupie napełniającej, ciśnienie wewnętrzne obwodu spada do zera i osiąga w ten sposób ciśnienie atmosferyczne uniemożliwiający odpływ: zawór przerywający podciśnienie obecny w górnej części korpusu zaworu – otwiera się i umożliwia wlot powietrza, pozwalając na kontynuację odprowadzania czynnika (np. wody).
Specyfikacja techniczna
-Kuty korpus ze stopu mosiądzu.
-Wykończenie z żółtego mosiądzu;
-Płyny do stosowania: woda;
-Maksymalne ciśnienie statyczne 10 bar (PN 10);
-Maksymalna temperatura medium: 90°C
-Zakres temperatury otoczenia: -30°C do +50°C
-Temperatura medium rozpoczynająca otwieranie: +3°C
-Temperatura medium rozpoczynającego zamykanie: +4°C
-Dokładność: ±1°C
-Możliwość sprawdzenia zaworu przerywającego podciśnienie;
-Możliwość sprawdzenia wkładu do czyszczenia i wymiany czujnika;
-Wskaźniki wypływu płynu:
P [BAR] | Temperatura zewnętrzna i czynnika [°C] | Q [ L/min ] |
1 | 0,5 | 6 |
0,2 | 0,5 | 2,7 |
0,05 | 0,5 | 1,3 |
Materiały
Stop miedzi CW617N
Uszczelki: EPDM
Sprężyny: Stal 1.4310 (X10CrNi18-8)
Wymiary i spadki ciśnień
[*] wliczając nakrętkę i uszczelnienie
Instalacja i montaż
Optymalnym miejscem montażu jest – na zewnątrz budynku, przy najniższy możliwy punkcie instalacji rurowej, blisko pompy ciepła.
Zaleca się:
- Przygotować mały kanał do odprowadzania wypływającej cieczy.
- Przygotować pokrywę chroniącą zawór przed śniegiem i bezpośrednim działaniem światła słonecznego w miesiącach letnich; unikać izolowania (pokrywania zaworu izolacją), która zmieniłoby jego funkcjonalność.
- Zapewnić montaż dodatkowych dwóch zaworów odcinających.
Zachowaj minimalną wysokość od podłoża wynoszącą 15 cm od najniższego punktu zaworu, aby zapobiec gromadzeniu się lodu w punkcie kapania wody.
Zaleca się zamontowanie dwóch zaworów przeciwzamrożeniowych, jednego na zasilaniu, a drugiego na powrocie; w przeciwnym razie (obieg) rura, która tego zaworu nie będzie posiadała, nie będzie opróżniona i będzie mogła ulec uszkodzeniu przez ewentualne zamrożenie. Zachowaj odległość co najmniej 20 cm (w poziomie) pomiędzy dwoma zainstalowanymi zaworami.
Zastosowanie w trybie ogrzewania (zima)
Zastosowanie w trybie chłodzenia (lato)
Praca prawidłowa (normalna) Układ z prawidłowym ciśnieniem. W tym trybie temperatura płynu musi być wyższa niż +4°C. W tej temperaturze zawór przeciwzamrożeniowy nie interweniuje.
Serwis i konserwacja
Zamknąć zawory odcinające przed i za zaworem przeciwzamrożeniowym, aby uniknąć opróżnienia instalacji z czynnika.
A - Nakrętka zaworu przerywacza podciśnienia
B - Zamykacz zaworu przerywacza podciśnienia
C - Korpus
D - Sprężyna bezpieczeństwa (CIEMNIEJSZA) !
E - Tarcza centrująca
F - Element termoczuły firmy Vernet FRANCJA
G - Migawka
H - Sprężyna napięcia wstępnego (JAŚNIEJSZA) !
I - Tuleja - nakrętka
Wkład z możliwością przeglądu i czyszczenia oraz wymiany czujnika. Odkręć tulejkę (I) w dolnej części, przystępując do wyjmowania komponentów.
Przy zamontowanym zaworze w pozycji pionowej, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie upuścić elementów z wnętrza zaworu na ziemię.
Podczas ponownego montażu podzespołów należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy montaż sprężyny zabezpieczającej (D), która ma ciemniejszy kolor i sprężyny napięcia wstępnego (H) w kolorze jaśniejszym.
Po zakończeniu czynności konserwacyjnych, przed ponownym montażem podzespołów, sprawdzić czystość O-ringów i w razie potrzeby dokonać ich regeneracji poprzez smarowanie smarem silikonowym. Po włożeniu komponentów do zamówienia jak pokazano na rysunku, przykręcić tuleję (I) - stosując moment dokręcający 20 Nm.