Żarówka energooszczędna czy LED? Jakie są różnice? Którą wybrać?
Żarówki energooszczędne i LED to rozwiązania, które pobierają mniej prądu, niż tradycyjne żarówki wolframowe. Główna różnica pomiędzy nimi polega jednak na tym, że LEDy są skuteczniejsze, ponieważ do działania zużywają mniej energii elektrycznej. W tym artykule omawiamy główne różnice oraz wady i zalety obydwu rozwiązań.
Spis treści:
- Jakie żarówki wybrać LED czy energooszczędne?
- Czym są żarówki LED?
- Czym są żarówki energooszczędne?
- Porównanie żarówek LED i energooszczędnych
- Tabela porównawcza żarówek LED i energooszczędnych
- Jakie są wspólne alternatywy do żarówek LED i energooszczędnych?
- Jakie są podobieństwa pomiędzy żarówkami LED i energooszczędnymi?
- Gdzie należy stosować żarówki LED?
- Gdzie należy stosować żarówki energooszczędne?
- Czy żarówki LED są energooszczędne?
- Jakie żarówki wybrać do użytku zewnętrznego – żarówki ledowe czy energooszczędne?
Jakie żarówki wybrać LED czy energooszczędne?
Żarówki LED będą lepszym wyborem, ponieważ generują niższe koszty eksploatacyjne, pomimo że żarówki energooszczędne mogą być tańszymi produktami. Istotne jest jednak, aby wybierać produkty wysokiej jakości, które pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów. Należy także uwzględnić indywidualne preferencje użytkowników oraz to, gdzie te żarówki będą miały świecić.
Czym są żarówki LED?
Żarówki LED (fachowo nazywane źródła LED) to źródła światła, w których znajdują się diody elektroluminescencyjne i określane są mianem energooszczędnych, ponieważ pobierają niewielką ilość energii elektrycznej do swojego działania. LEDy znajdują się w oprawach tradycyjnych dla standardowej żarówki. Bardzo często są również podrabiane, więc nie należy decydować się na produkty w bardzo niskich cenach. Takie najczęściej pochodzą z Chin, a ich jakość jest zdecydowanie gorsza, co przekłada się na ich działanie.
Jakie są zalety żarówek LED względem żarówek energooszczędnych?
Żarówki LED to źródła światła, które mają wiele zalet względem żarówek energooszczędnych, a wśród nich wymienić można:
- energooszczędność,
- nie zawierają rtęci,
- nie wymagają specjalistycznej utylizacji,
- nie emitują promieniowania UV,
- dłuższą żywotność,
- emitowane światło mniej męczy oczy,
- świecą z pełną mocą od razu po ich włączeniu,
- wolniej gasną po ich wyłączeniu.
Jakie są wady żarówek LED względem żarówek energooszczędnych?
Żarówki LED nie są jednak pozbawione wad względem żarówek energooszczędnych, aczkolwiek jest ich niewiele:
- wysokiej jakości produkty są droższe,
- jasność świecenia uzależniona jest od temperatury otoczenia,
- są wrażliwe na wahania temperatury,
- nie są polecane do lamp o zastosowaniu zewnętrznym.
Czym są żarówki energooszczędne?
Żarówki energooszczędne (inaczej świetlówki kompaktowe CFL lub lampy energooszczędne/fluorescencyjne) jest typem oświetlenia, który wykorzystuje zjawisko łuku elektrycznego do wytwarzania światła. Wewnątrz żarówki energooszczędnej znajduje się gaz (argon lub rtęć), który za sprawą łuku rozświetla się, emitując światło ultrafioletowe konwertowane kolejno w widzialne światło poprzez powłokę fluorescencyjną. Dostępne w kształcie litery U albo spirali.
Żarówki energooszczędne zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, ale pod warunkiem, że są włączone przez dłuższy czas. Ponadto są trwalsze i nie ma potrzeby tak częstej ich wymiany, co jednocześnie przekłada się na oszczędności w domowym budżecie. Emitują mniej męczące światło od standardowych żarówek. Szukając odpowiedniego produktu do domu, konsumenci mają do wyboru barwę neutralną i zimną. Żarówki energooszczędne dostępne są w kształcie litery U albo spirali i często nazywane są lampami fluorescencyjnymi lub świetlówkami kompaktowymi CFL.
Jakie są zalety żarówek energooszczędnych względem żarówek LED?
Żarówki energooszczędne do pewnego momentu były tańsze niż żarówki LED, ale obecnie ceny za oba rodzaje źródła światła zaczynają się pokrywać. Mogą być wykorzystywane zarówno w lampach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ponieważ wahania temperatury nie wpływają na to, jak jasno świecą.
Jakie są wady żarówek energooszczędnych względem żarówek LED?
Żarówki energooszczędne w porównaniu z żarówkami LED mają jednak więcej wad, niż zalet. Modele energooszczędne nie są obecnie tak popularne, jak kilka lat temu, ponieważ pobierają więcej prądu do swojego działania oraz mają krótszą żywotność i trwałość. Na dodatek są one mniej przyjazne dla środowiska i ludzi, bo zawierają w sobie między innymi szkodliwą rtęć i wytwarzają promieniowanie UV. Mimo iż emitują przyjemniejsze dla oka światło niż tradycyjne żarówki, to w porównaniu z LED wypadają zdecydowanie gorzej. Warto jeszcze zaznaczyć, że poziom oddawania barw także jest niższy, niż w żarówkach LED.
Porównanie żarówek LED i energooszczędnych
Poniżej znajduje się porównanie najważniejszych parametrów żarówek LED i energooszczędnych.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie technologii
W żarówkach LED znajduje się dioda elektroluminescencyjna, która zbudowana jest z diody niebieskiej i luminoforu. Zasada działania polega na tym, że dioda niebieska pobudza do świecenia luminofor, a to z kolei pozwala uzyskać światło białe.
Natomiast żarówka energooszczędna wypełniona jest parami rtęci i argonu. Światło wytwarzane jest przez zjawisko wyładowania jarzeniowego. Dochodzi wtedy do występowania promieniowania ultrafioletowego, które luminofor przekształca na światło widzialne.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie żywotności
Żarówki LED charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, niż żarówki energooszczędne. Wynosi ona od 30 do 50 tysięcy godzin pracy, a w modelach wyższej jakości, nawet i więcej. W przypadku żarówek energooszczędnych jest to około 10 tysięcy godzin.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie wydajności energetycznej
Żarówki LED dzięki temu, że działają natychmiast i nie potrzebują czasu do rozgrzania, zużywają mniej energii elektrycznej, niż modele energooszczędne. Przekłada się to oczywiście na wyższą wydajność energetyczną. Ponadto, żarówki energooszczędne, muszą być włączone przez dłuższy czas, aby obniżały koszty oświetlenia. Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie jasności.
Żarówki LED cechują się wyższym poziomem jasności, niż żarówki energooszczędne i oscyluje ona w granicach od 90 do nawet 200 lumenów na wat. W przypadku żarówek energooszczędnych jasność wynosi od 40 do 90 lumenów na wat.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie ceny
Żarówki LED można kupić już za 2,35 zł w naszym sklepie internetowym, a najdroższe modele kosztują ponad 1300 zł. Cena żarówek uzależniona jest przede wszystkim od ich mocy. Ceny za żarówki energooszczędne plasują się na podobnym poziomie.
Żarówki LED mają zwykle wyższe ceny, ale w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić. Wszystko dzięki długiej żywotności. Mówiąc wprost - kupując raz źródło LED, możesz na długo zapomnieć o jego wymianie. To duża wygoda.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie funkcjonalności
Żarówki LED są bardziej zaawansowane technologicznie niż modele energooszczędne. Mogą nie tylko emitować neutralne lub zimne barwy światła, ale także kolorowe, co możliwe jest poprzez zastosowanie diod RGB. Na dodatek można je zsynchronizować z różnymi urządzeniami i czujnikami, co pozwoli stworzyć inteligentny system oświetlenia w domu, sterowany np. ze smartfona.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie przyjazności dla środowiska
Żarówki LED dzięki temu, że nie mają w swojej budowie niebezpiecznych pierwiastków, jak rtęć, są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, niż żarówki energooszczędne.
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie zakresu temperatur
Zarówno żarówki LED, jak i żarówki energooszczędne mogą mieć barwę ciepłą (2200 - 3500 K), neutralną (3500 - 4500 K) oraz zimną (6500 K).
Żarówki LED czy energooszczędne - porównanie rozruchu i wyłączania
Żarówki LED działają z pełną mocą od razu po ich włączeniu. Natomiast żarówki energooszczędne potrzebują czasu, aby się nagrzały i mogły emitować strumień świetlny z mocą, jaką dysponują. Ponadto po ich wyłączeniu modele LED stopniowo przygasają, a świetlówki kompaktowe gasną od razu.
Tabela porównawcza żarówek LED i energooszczędnych
Żarówki LED | Żarówki energooszczędne |
---|---|
działają z pełną mocą od razu po włączeniu | potrzebują czasu, aby się nagrzać i świecić z pełną mocą |
pobierają mniej energii elektrycznej | pobierają więcej energii elektrycznej, ale wciąż mniej, niż tradycyjne żarówki |
nie zawierają szkodliwych substancji | w konstrukcji żarówki znajduje się m.in. rtęć |
żywotność nawet powyżej 50 000 godzin | żywotność około 10 000 godzin |
poziom jasności od 90 do 200 lumenów na wat | poziom jasności od 40 do 90 lumenów na wat |
po wyłączeniu powoli gasną bez pobierania prądu | po wyłączeniu gasną natychmiast |
nie wytwarzają promieniowania UV | wytwarzają promieniowanie UV |
Jakie są wspólne alternatywy do żarówek LED i energooszczędnych?
Alternatywą dla żarówek LED i energooszczędnych mogą być żarówki halogenowe. Biorąc jednak pod uwagę to, że obecnie każdemu zależy na energooszczędnych rozwiązaniach, nie ma lepszego źródła światła jak najpopularniejsze LEDy.
Jakie są podobieństwa pomiędzy żarówkami LED i energooszczędnymi?
Żarówki LED i świetlówki kompaktowe posiadają wspólną cechę - są energooszczędne. Na dodatek są najlepszymi zamiennikami np. dla żarówek halogenowych. Jednak zdecydowanie więcej je dzieli niż łączy i z tego względu najczęściej wybierane są żarówki LED.
Gdzie należy stosować żarówki LED?
Żarówki LED doskonale sprawdzają się, jako alternatywa dla każdego innego rodzaju źródła światła w domu. Mogą być również wykorzystywane na zewnątrz, ale nie mogą być wystawiane na ciągłe działanie Słońca i wysokiej temperatury. W takich przypadkach należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Gdzie należy stosować żarówki energooszczędne?
Żarówki energooszczędne to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których światło pali się długo. Dedykowane są również do oświetlania większych powierzchni. Jeśli mają stanowić alternatywę dla żarówek LED, to zaleca się ich używanie w salonach, warsztatach, czy pracowniach.
Czy żarówki LED są energooszczędne?
Żarówki LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, jakie dostępne jest na rynku. Dzięki zastosowaniu w nich diod LED można kilkukrotnie obniżyć rachunki za oświetlanie pomieszczeń. Z tego też względu cieszą się one największą popularnością wśród klientów.
Jakie żarówki wybrać do użytku zewnętrznego – żarówki ledowe czy energooszczędne?
Żarówki LED podobnie jak modele energooszczędne mogą być z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz. Istotne jest jednak to, że LEDy nie mogą być wystawione na długotrwałe działanie słońca i wysokich temperatur. Jeśli mają być montowane w takich miejscach, to należy je odpowiednio zabezpieczyć lub postawić na świetlówki kompaktowe, które są odporniejsze na działanie takich czynników.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Czy żarówki LED są energooszczędne?
Żarówki LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, jakie dostępne jest na rynku.
Jakie żarówki wybrać do użytku zewnętrznego – żarówki ledowe czy energooszczędne?
Żarówki LED podobnie jak modele energooszczędne mogą być z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz. Istotne jest jednak to, że LEDy nie mogą być wystawione na długotrwałe działanie słońca i wysokich temperatur.
Gdzie należy stosować żarówki LED?
Żarówki LED doskonale sprawdzają się, jako alternatywa dla każdego innego rodzaju źródła światła w domu. Mogą być również wykorzystywane na zewnątrz.