Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Z czym się wiąże modernizacja oświetlenia?

co to modernizacja oświetlenia
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

W przedsiębiorstwie znaczną część kosztów stanowią opłaty za energię elektryczną. W obliczu ciągłych wzrostów cen prądu, które utrzymują się od kilku lat, trudno jest zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, szczególnie w firmach produkcyjnych i rozwijających się. W artykule skupiamy się na modernizacji oświetlenia, która może znacznie obniżyć zużycie energii i koszty operacyjne. Szczegółowe informacje i praktyczne przykłady znajdziesz w dalszej części artykułu.

Spis treści:

  1. Kiedy trzeba przeprowadzić modernizację oświetlenia?
  2. Modernizacja oświetlenia na technologię LED. Jakie są zalety tego rozwiązania?
  3. Na czym polega projekt modernizacji oświetlenia? Konkretne przykłady
  4. Czy modernizację oświetlenia warto przeprowadzać w małych firmach i mieszkaniach?
  5. Dlaczego modernizacja oświetlenia jest ważna?

Kiedy trzeba przeprowadzić modernizację oświetlenia?

Modernizacja oświetlenia jest rekomendowana w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i obniżenia kosztów. Wybierać należy takie oświetlenie, które nie tylko potrzebuje mało prądu (czyli generuje oszczędności energii elektrycznej), ale jest przy tym tak samo wydajne i bezawaryjne. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm, które oferują audyt oświetleniowy, aby dokładnie ocenić potrzeby. Zwracajmy uwagę na wyliczenia zmiany zużycia energii, Oszczędności mogą wynosić od 30% do 80% w obiektach przemysłowych zwłaszcza jeżeli nasze oświetlenie jest „starej generacji”.

Modernizacja oświetlenia na technologię LED. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Ważne jest zrozumienie technologii LED, aby wiedzieć, dlaczego pozwala ona wygenerować oszczędności danemu przedsiębiorstwu.

Najważniejsze zalety to:

  • Żywotność opraw LED, czyli czas świecenia, może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. To daje nawet kilka lat nieprzerwanego działania i brak kosztów związanych z wymianą lamp.
  • Dużo wyższa efektywność świetlna, czyli stosunek ilości lumenów generowanych z jednego Wata. Dla przykładu: klasyczna żarówka 60W daje około 806 lumenów, LED 3,8W obecnie też daje nam 806 lumenów, ale przy 15-krotnie mniejszym użyciu energii.
  • Na większość LED-ów mamy już 5 lat gwarancji.
  • Możliwość wyboru barwy światła, która wpływa na nasz nastrój i produktywność.

Na czym polega projekt modernizacji oświetlenia? Konkretne przykłady

Projekt modernizacji oświetlenia polega na przeprowadzeniu audytu oświetleniowego, stworzenia projektu modernizacji, kalkulacji zwrotu z inwestycji oraz wymiany lamp z tradycyjnym źródłem światła na lampy LED.

Zobaczmy to na przykładach:

1. Wymiana opraw rastrowych na oprawy hermetyczne LED

Popularnym rodzajem opraw są rastry, w których wcześniej stosowano świetlówki. Obecne wersje opraw rastrowych zostają bardzo często zastąpione wersjami z tak zwanymi tubami LED. Wyglądem prawie nie różnią się od dobrze znanych nam świetlówek, różnica w zużyciu energii jest jednak spora.

Załóżmy, że mamy oprawę z 4 źródłami światła. Przy tradycyjnych rastrach stosując już nowej klasy świetlówki LED T8 o mocy 36W mamy 144W zużycia na oprawę. W przypadku opraw rastrowych LED, takich jak Kanlux NOTUS 4LED 418 NT, możemy zastosować cztery świetlówki LED iQ-LED EX T8 o mocy 12W każda, co obniża zużycie energii do 48W. Jeżeli takich opraw mamy na hali produkcyjnej na przykład 50 sztuk to łatwo obliczyć ich zużycie energii.


Nowoczesną alternatywę dla opraw, które wykorzystują stary typ świetlówek stanowią też oprawy hermetyczne LED z możliwością łączenia w linie. Szczególnie polecane są w środowiskach o podwyższonej wilgotności oraz o znacznym zapyleniu. Powszechnie rekomendowanym wyborem są oprawy Kanlux TP STRONG LED ze skutecznością świetlną 133 lm/W, a także klasyczne Kanlux MAH LED HI 26W ze skutecznością świetlną 150 lm/W. Oprawy hermetyczne w technologii LED oferują szereg korzyści, co sprawia, że są idealnym wyborem dla różnorodnych miejsc, takich jak magazyny, hale produkcyjne, obiekty handlowe, parkingi podziemne, warsztaty, czy garaże. Charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Napisaliśmy osobny artykuł o tym, jak wymienić świetlówkę liniową na tubę LED. Opisujemy w nim bardzo szczegółowo budowę tuby LED oraz schematy możliwych podłączeń.

2. Porównanie opraw rastrowych z panelami LED

Przeprowadźmy porównanie między panelami LED a tradycyjnym oświetleniem typu oprawy rastrowe. Do tego porównania załóżmy oświetlenie pomieszczenia sali o wymiarach 20m na 20m i wysokości 3 m. Celem jest uzyskanie w pomieszczeniu poziomu oświetlenia wynoszącego 300 lx wg normy PN-EN 12464-1.

oprawa rastrowa panel led porównanie
Powyższe zestawienie ilustruje oszczędności energetyczne uzyskiwane w przypadku pojedynczego pomieszczenia

Czy modernizację oświetlenia warto przeprowadzać w małych firmach i mieszkaniach?

Jak najbardziej warto. W przypadku mniejszych firm i mieszkań koszty będą znacznie niższe, a modernizację można przeprowadzić samodzielnie. Sprawdźmy jakie mamy oświetlenie i czy musimy wymienić całe lampy (wtedy warto postawić na te zintegrowane – z zamontowanymi fabrycznie diodami LED), a może wystarczy wymienić żarówki czy świetlówki na ich LED-owe wersje.

Sprawdzaj tylko jaką skuteczność świetlną mają wybierane przez Ciebie rozwiązania, bo LED-y różnych producentów różnią się od siebie. Możesz też zwrócić uwagę na etykiety energetyczne (zaktualizowane we wrześniu 2021r) gdzie A to najmniejsze zużycie energii przy najlepszych parametrach, a F to parametry najbardziej energochłonne.

Dlaczego modernizacja oświetlenia jest ważna?

Przestarzałe oświetlenie generuje wyższe koszty za energię elektryczną – aby było wystarczająco wydajne, potrzebują dużo prądu. W ich przypadku jest to czynnik nie do przeskoczenia. Właściciel starego oświetlenia może próbować wymienić źródła światła, aby zredukować koszt (oczywiście, gdy chce je pozostawić), ale jest to rozwiązanie mało opłacalne ekonomicznie.

Choć modernizacja oświetlenia wiąże się z początkowymi kosztami, zwrot z inwestycji można odczuć szybko, a dzięki rosnącym cenom energii ulga będzie widoczna już od pierwszego rachunku po modernizacji.