Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Rodzaje gniazdek elektrycznych i ich najpopularniejsze oznaczenia

oznaczenia gniazdek elektrycznych

Jak rozpoznać najpopularniejsze gniazdka elektryczne i odczytać ich oznaczenia? W jakich krajach można korzystać ze wtyczek stosowanych w Polsce? Wyjaśnienia szukaj w poradniku.

Spis treści:

  1. Jak są oznaczane gniazdka elektryczne?
  2. Rodzaje gniazdek elektrycznych w Polsce
  3. Jakie kryteria wziąć pod uwagę kupując gniazdko elektryczne do domu?
  4. Gniazdka w różnych krajach

Jak są oznaczane gniazdka elektryczne?

Gniazdka elektryczne są oznaczane za pomocą symboli, które pozwalają szybko określić ich budowę. Najczęściej stosuje się oznaczenia dotyczące ilości gniazd i ich poziomu zabezpieczenia. Można tu spotkać następujące symbole:

  • 2P - standardowe pojedyncze gniazdko bez uziemienia,
  • 2P+Z - pojedyncze gniazdko z uziemieniem,
  • 2 × 2 P - podwójne gniazdko,
  • 2 × 2 P+Z - podwójne gniazdko z uziemieniem,
  • 2P+Z z blokadą - pojedyncze gniazdo z wewnętrzną blokadą torów prądowych, wymagające indywidualnego klucza.

Innym sposobem oznaczania gniazdek jest określenie ich stopnia ochrony IP. Stosuje się tu symbole cyfrowe, z których można odczytać poziom zabezpieczenia przed dostępem kurzu i wilgoci do wnętrza. Im wyższy parametr IP, tym ochrona jest skuteczniejsza.

Rodzaje gniazdek elektrycznych w Polsce

W Polsce stosuje się kilka typów gniazdek elektrycznych, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Różnią się konstrukcją, a także kształtem samego złącza wtykowego.

Gniazdko jednofazowe

Rodzaj gniazda przeznaczonego do przesyłu prądu jednofazowego. Charakteryzuje się dwoma otworami na wtyki do przesyłu prądu. Dodatkowo mogą być wyposażone w wystający bolec uziemienia lub paski uziemiające. Należą do najpopularniejszych gniazd stosowanych w budynkach mieszkalnych, biurach i przestrzeniach użytkowych.

gniazdo jednofazowe
gniazdo jednofazowe

Gniazdko trójfazowe

Gniazda siłowe, które służą do podpinania urządzeń o większej mocy. Składają się z trzech szerokich otworów na wtyki do przesyłu prądu oraz jednego mniejszego do uziemienia. Otwory ułożone są najczęściej w romb z uziemieniem na dolnym szczycie. Stosuje się je głównie w obiektach przemysłowych, ale także w pomieszczeniach technicznych w budynkach mieszkalnych i garażach.

gniazdo trójfazowe
gniazdo trójfazowe

Gniazdko z uziemieniem lub bez

Gniazdka mogą być wyposażone w dodatkowe uziemienie, lub są go pozbawione. Uziemienie służy do ochrony użytkownika przed porażeniem, jeśli w urządzeniu dojdzie do awarii izolacji. Wymagane jest głównie przy odbiornikach o większej mocy, jednak obecne normy zalecają stosowanie go przy każdym sprzęcie.

gniazdo z uziemieniem lub bez
gniazdo z uziemieniem lub bez

Gniazdka typu E

Typem E oznacza się gniazdka najpopularniejsze w Polsce i na obszarze UE, określane jako francuskie. Charakteryzują się dwoma wejściami na wtyki ułożonymi w linii oraz dodatkowym bolcem uziemienia umieszczonym pomiędzy otworami nieco powyżej. Do gniazda typu F pasują także wtyczki starszego typu (Europlug) bez uziemienia.

gniazdo typu e
gniazdo typu e

Gniazdka typu F (gniazdko Schuko)

Gniazdka typu F to konstrukcja niemiecka stosowana w wielu krajach europejskich, głównie skandynawskich. Określana jest zamiennie terminem Schuko, co stanowi skrót od Schutzkontakt (styk ochronny). Gniazdka typu F ma dwa otwory na wtyki oraz paski uziemiające montowane w górnej i dolnej części.

gniazda typu f schuko
gniazdo typu f schuko

Gniazdka natynkowe

Gniazdka natynkowe to konstrukcje stosowane szczególnie w starszym budownictwie i w domach wielkopłytowych. Ich konstrukcja składa się z kwadratowych obszernych puszek zamontowanych do powierzchni ściany i wystających wyraźnie poza jej lico. Wewnątrz puszek znajdują się przewody zasilające wyprowadzone bezpośrednio ze ściany.

gniazda natynkowe
gniazdo natynkowe

Gniazdka podtynkowe

Gniazdka podtynkowe są niewielkie i mało widoczne wewnątrz pomieszczenia. Konstrukcja gniazd jest wpuszczana w ścianę, gdzie montuje się specjalne puszki, do których doprowadzane są przewody elektryczne. W efekcie lico gniazda wystaje niewiele poza powierzchnię ściany.

gniazda podtynkowe
gniazdo podtynkowe

Gniazdka pojedyncze

Gniazdka pojedyncze to wszystkie rodzaje gniazdek, do których można podłączyć tylko jeden przewód zasilający. Stosowane są głównie w miejscach, gdzie nie planuje się ustawienia wielu urządzeń elektrycznych. Są oznaczane symbolami 2P lub 2P+Z.

gniazdo pojedyncze
gniazda pojedyncze

Gniazdka podwójne

Gniazdka podwójne to punkty sieci, do których można jednocześnie podłączyć dwie wtyczki urządzeń elektrycznych. Do ich zasilania stosuje się jednak jeden komplet przewodów wyprowadzonych z sieci do puszki. Gniazda podwójne mogą być ustawione pionowo lub poziomo, a do ich oznaczania stosuje się symbole 2 × 2P lub 2 × 2P+Z.

gniazdo podwójne
gniazdo podwójne
Konfigurator oświetlenia

Jakie kryteria wziąć pod uwagę kupując gniazdko elektryczne do domu?

Sięgając po gniazdka elektryczne, należy przeanalizować warunki techniczne w budynku i określić własne potrzeby. Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy:

  • typ gniazda - w Polsce najpopularniejsze są gniazda typu E i warto postawić właśnie na takie,
  • konstrukcja - tu do wyboru mamy gniazda natynkowe i podtynkowe, które należy dobrać do sposobu poprowadzenia przewodów sieci elektrycznej,
  • ilość gniazd - w zależności od ilości planowanych odbiorników można wybrać gniazda pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne,
  • uziemienie - zalecane przy wszystkich gniazdkach,
  • poziom zabezpieczenia IP - zależny od rodzaju zagrożeń w danej strefie. W pokojach wystarczą gniazda IP20, w łazienkach, kuchniach i warsztatach zalecane są IP44, a na zewnątrz minimum IP55.

Sprawdź też, jak bezpiecznie zamontować gniazda, łączniki elektryczne i oświetlenie.

Gniazdka w różnych krajach

Gniazdka typu E nie są standardem w całej Europie. W Austrii, Niemczech czy Skandynawii stosuje się gniazda Schuko. Z kolei w Wielkiej Brytanii spotkać można gniazda typu G z płaskimi otworami na wtyki.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdzie pasują polskie wtyczki?
Stosowane w Polsce gniazdka typu E są też standardem w Czechach, Słowacji, Francji czy Belgii.

Czy adapter do gniazdka jest potrzebny?
Chcąc używać urządzeń elektrycznych w standardzie E poza granicami Polski, trzeba zaopatrzyć się w specjalne adaptery. Mają one formę wtyczki, która pasuje do określonego typu gniazda, a do której można wpiąć wtyczki E. Analogiczne rozwiązania należy zastosować, jeśli w Polsce chcemy korzystać ze sprzętów produkowanych na rynek brytyjski lub amerykański.

Czym różni się gniazdko od kontaktu?
Pojęcia gniazdka elektrycznego i kontaktu stosuje się zamiennie, a określają one ścienną część złącza wtykowego. Czasem pojęciem kontaktu opisuje się konstrukcję podtynkową, tymczasem natynkowa opisywana jest jako gniazdko.

Rodzaje gniazdek elektrycznych zastosowanych w sieci są określane na etapie projektowania. Korzystając z profesjonalnego projektu i odczytując podane symbole, można bez problemu dobrać właściwe gniazdka.

łączy nas napięcie portal dla elektryków