Podłączenie światłowodu - czym jest, jak przebiega, jak się ubiegać?
Światłowód jest najchętniej wybieranym typem stałego łącza internetowego. Ceniony jest za możliwość przesyłu danych na znaczne odległości z ogromną prędkością. Jak przebiega podłączenie światłowodu do domu i mieszkania w bloku? Jakie formalności trzeba załatwić, żeby podciągnąć sieć do mieszkania? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat podłączenia sieci światłowodowej.
Spis treści:
- Czym jest podłączenie światłowodu?
- Jakie są rodzaje prowadzenia światłowodów?
- Jakie są technologie podłączenia światłowodu?
- Co jest potrzebne do podłączenia światłowodu?
- Podłączenie światłowodu - poradnik krok po kroku
- Czy możliwe jest podłączenie światłowodu w bloku?
- Jakie są zalety podłączenia światłowodu?
- Jakie są wady podłączenia światłowodu?
- Jak starać się o podłączenie światłowodu?
- Ile trwa podłączenie światłowodu?
- Czy można samemu podłączyć światłowód?
- Ile kosztuje podłączenie światłowodu?
Czym jest podłączenie światłowodu?
Podłączenie światłowodu to proces technicznego połączenia ze sobą sieci telekomunikacyjnej z urządzeniem w budynku. Instalacja wymaga poprowadzenia przewodu od mufy światłowodowej lub punktu dostępowego i pociągnięcie go do obiektu. Dla zachowania ciągłości przewodu monter dokonuje zespawania światłowodu.
Jakie są rodzaje prowadzenia światłowodów?
Podłączanie światłowodów można wykonać na dwa sposoby:
- drogą ziemną,
- drogą napowietrzną.
Wybór konkretnej metody zależy głównie od odległości pomiędzy punktem nadawczym i odbiorczym.
Czym jest prowadzenie światłowodu w ziemi?
Podłączenie światłowodu drogą ziemną polega na poprowadzeniu przewodu pod powierzchnią ziemi. Światłowody układa się w wykopie o głębokości 70 - 100 cm w specjalnej osłonie. Odcinki sieci łączą ze sobą dwa słupy lub słup i punkt dystrybucji sygnału. Taka metoda stosowana jest głównie na etapie budowy nowych budynków lub rozbudowy sieci na większym obszarze.
Czym jest prowadzenie światłowodu metodą napowietrzną?
Podłączenie metodą napowietrzną polega na przewieszeniu przewodu od słupa do budynku lub punktu odbioru. Podłączenie tą metodą można przeprowadzić znacznie szybciej i bez wymagających prac ziemnych. Sprawdza się jeśli odległości pomiędzy punktami są niewielkie.
Jakie są technologie podłączenia światłowodu?
Najczęściej stosuje się następujące technologie:
- FTTH
- FTTB
- FTTC
- FTTN
Konkretne technologie podłączenia i instalacji światłowodów różnią się miejscem, do którego doprowadzony jest przewód. Technologię należy dobrać do warunków technicznych i potrzeb odbiorcy. Wynika z tego nieco inny charakter pracy i rodzaj zastosowanego osprzętu.
Czym jest FTTH?
Technologia FTTH (z ang. Fiber to the Home) polega na dostarczaniu światłowodu bezpośrednio do końcowego odbiorcy. Z reguły przewód dostarczany jest do ściany obiektu i przeprowadzany bezpośrednio do mieszkania. W tej technologii podłączane są mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Czym jest FTTB?
W technologii FTTB (ang. Fiber to the Building) światłowód dostarcza się do budynku. Może to być obiekt biurowy lub apartamentowiec. Następnie z punktu nadawczego sygnał jest wysyłany drogą radiową lub światłowodami prowadzonymi do odbiorców końcowych.
Czym jest FTTC?
Metoda FTTC (ang. Fiber to the Cabinet) polega na podłączeniu przewodu do skrzynki rozdzielczej znajdującej się na osiedlu. Z niej sygnał może być prowadzony dalej do punktów nadawczych w budynkach wielorodzinnych lub bezpośrednio do odbiorcy końcowego.
Czym jest FTTN?
Technologia podłączania światłowodu FTTN (ang. Fiber to the Node) polega na doprowadzeniu przewodu do ostatniego węzła sieci. Nie jest to punkt odbiorczy, tylko urządzenie odpowiadające za dalszą dystrybucję sygnału. Z niego można poprowadzić przesył innymi metodami cyfrowymi.
Co jest potrzebne do podłączenia światłowodu?
Do podłączenia światłowodu potrzebne będą narzędzia i materiały instalacyjne. Instalacja nie może się odbyć bez następujących akcesoriów:
- przewód światłowodowy - jego długość, grubość rdzenia i rodzaj płaszcza muszą być dostosowane do warunków technicznych na drodze przewodu;
- osłona - rurki PCV lub peszle telekomunikacyjne, wewnątrz których trzeba poprowadzić przewód;
- wiertarka - do wykonania otworu w ścianie;
- spawarka do światłowodów - specjalne urządzenie pozwalające na łączenie przewodów bez ryzyka osłabienia sygnału;
- gniazdo abonenckie - ostatni punkt do zamocowania u odbiorcy indywidualnego, z którego można odbierać sygnał. Technicznie nazywane jest urządzeniem ONT (Optical Network Termination), które przetwarza sygnał optyczny na elektryczny.
Podłączenie światłowodu - poradnik krok po kroku
Instalacja w budynkach zazwyczaj przebiega według następującego planu:
- Wybór operatora, uzgodnienie warunków umowy i ustalenie terminu wizyty pracowników technicznych.
- Ustalenie miejsca, w którym znajduje się gniazdo optyczne. Najlepsze lokalizacje to miejsca ustronne z dala od przejść i korytarzy. Jednocześnie pozwalające na umieszczenie routera w niewielkiej odległości.
- Wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej w miejscu uzgodnionym z klientem, przez który technicy przeprowadzą przewód. Przy standardowych instalacjach jest to jedyny etap prac budowlanych i remontowych w całym procesie montażu.
- Poprowadzenie przewodu od punktu dystrybucji sygnału przez otwór do wewnątrz mieszkania.
- Montaż gniazda optycznego i podłączenie do niego przewodu światłowodowego.
- Testowanie połączenia i ocena skuteczności przesyłu danych.
- Konfiguracja szybkiego internetu i pomyślne nawiązanie połączenia ze sprzętami elektronicznymi.
Podłączenie światłowodu nie jest trudne. Zadanie muszą jednak wykonać pracownicy techniczni, którzy mają doświadczenie i są zaopatrzeni w odpowiednie narzędzia.
Czy możliwe jest podłączenie światłowodu w bloku?
Podłączenie światłowodu w bloku jest możliwe i nie należy do skomplikowanych. Wystarczy dobrać rodzaj przewodu i dopasować go do potencjalnego obciążenia sieci. Przewód sieciowy należy poprowadzić do punktu nadawczego zlokalizowanego najczęściej w piwnicy. Z tego miejsca światłowód można podciągnąć bezpośrednio do mieszkań.
W większych obiektach przewody ciągnięte są w pionach pomiędzy rozdzielniami. Natomiast do mieszkań doprowadza się jedynie pojedyncze odnogi. Warto jednak zaznaczyć, że w większości nowoczesnych budynków wielorodzinnych światłowód jest montowany standardowo podczas prac budowlanych.
Kto wyraża zgodę na podłączenie światłowodu w bloku?
Na doprowadzenie sieci światłowodowej do bloku musi wyrazić zgodę wspólnota lub właściciel obiektu. Z reguły potrzebna jest zgoda przynajmniej połowy mieszkańców budynku. Jeśli jednak w bloku jest już sieć światłowodowa i właściciel mieszkania chce dołączyć do niej tylko swój lokal, nie musi pytać nikogo o zdanie. Wystarczy skontaktować się z operatorem sieci i zlecić przeprowadzenie montażu.
Jak przebiega montaż światłowodu w mieszkaniu?
Montaż światłowodu w mieszkaniu musi poprzedzić uzgodnienie z operatorem warunków dostarczania sygnału. Następnie umawia się wizytę techników, którzy doprowadzają przewód i konfigurują sieć. Cały proces zajmuje kilka godzin, a dokładny czas zależy od warunków technicznych w obiekcie.
Jak podłączyć kabel światłowodowy do routera?
By podłączyć sieć światłowodową do routera, należy poprowadzić przewód do mieszkania i podpiąć go do gniazda. Następnie wystarczy umieścić jedną końcówkę przewodu w gnieździe, a drugą podpiąć do odpowiedniego wejścia w routerze (WAN). Ostatnim etapem jest kontrola sygnału przesyłu danych.
Jak odłączyć kabel światłowodowy od routera?
Żeby bezpiecznie odłączyć przewód od routera, należy najpierw odpiąć urządzenie od prądu sieciowego i gniazda abonenckiego. Z reguły wystarczy delikatne pociągnięcie przewodu na zewnątrz. Następnie można go odpiąć od wyłączonego routera.
Czy do podłączenia światłowodu potrzebny jest specjalny router?
Do podłączenia światłowodu jest potrzebny specjalny router, który pozwala na szybką transmisję danych. Są to urządzenia oznaczane symbolami xDSL lub FTTH. Bardzo powszechna jest sytuacja, w której to operator sieci dostarcza odpowiednie routery i modemy w czasie zlecenia montażu sieci światłowodowej w mieszkaniu.
Jakie są zalety podłączenia światłowodu?
Do najważniejszych zalet sieci światłowodowej należą:
- prędkość przepływu - światłowód gwarantuje najszybszą prędkość przepływu danych ze stałych złączy. W warunkach laboratoryjnych uzyskano prędkość przepływu na poziomie 1 Pbit (1015 bita, czyli 1 000 000 Gigabajtów);
- odległość - sygnał światłowodem można przesyłać na odległość wielu kilometrów bez znacznych strat prędkości;
- bezpieczeństwo - sygnał w sieci światłowodowej jest odporny na standardowe metody przechwytywania informacji;
- łatwa obsługa - przewód światłowodowy z łatwością można spawać i podłączyć do urządzenia nadawczego. Ze względu na jego niewielkie wymiary i dużą trwałość samo prowadzenie przewodu nie jest trudne.
Światłowód jest najnowocześniejszą ogólnodostępną technologią stałego łącza internetowego. Instalacja sieci gwarantuje dostęp obiektu do szybkiego łącza.
Jakie są wady podłączenia światłowodu?
Należy wskazać tu szczególnie dwie słabsze strony:
- koszt akcesoriów - nowoczesny sprzęt w skrzynkach nadawczych i rozdzielniach, taki jak nadajniki, konwertery czy switche, jest bardzo drogi;
- dyspersja - inaczej rozmywanie się sygnału. Przesyłane światłowodem krótkie sygnały na duże odległości ulegają zniekształceniu.
Sieci światłowodowe nie są pozbawione wad, ale jak widzisz, są one marginalne w odniesieniu do zalet, jakie niosą.
Jak starać się o podłączenie światłowodu?
Żeby starać się o podłączenie światłowodu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana lokalizacja leży w zasięgu sieci. Można to zrobić, korzystając ze strony dowolnego wybranego operatora sieci. Jeśli budynek ma warunki techniczne do podłączenia światłowodu, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u wybranego dostawcy.
Gdzie zgłosić wniosek o podłączenie światłowodu?
Wniosek o podłączenie światłowodu należy złożyć w biurze obsługi klienta dostawcy. Często operatorzy umożliwiają przygotowanie takiego wniosku za pośrednictwem strony internetowej i w formularzach online. Po przyjęciu wniosku następuje procedura operatora, polegająca na przeglądzie i ocenie miejsca dostawy, a także zaplanowaniu i przeprowadzeniu prac montażowych.
Kto pokrywa koszty podłączenia światłowodu?
Koszty doprowadzenia światłowodu do budynku z reguły ponosi dostawca usług telekomunikacyjnych. Koszt obejmuje instalację punktu nadawczego, do którego może być podłączonych kilka obiektów. Natomiast za koszty instalacji i doprowadzenia przewodu do mieszkania odpowiada już klient.
Czy budowa przyłącza światłowodu, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
Linia światłowodowa ma charakter przyłącza telekomunikacyjnego. W świetle przepisów budowlanych dotyczących przyłączy (art. 29 ust. 1 pkt 20) taka budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, ani nawet zgłoszenia. Jeśli jednak światłowód ma stanowić większą konstrukcję niż samo przyłącze, będzie konieczne pozwolenie na budowę. Może to być niezbędne przy dodatkowym montażu punktów dystrybucji, kanałów wizyjnych lub innych obiektów infrastruktury technicznej.
Ile trwa podłączenie światłowodu?
Prace techniczne polegające na podłączeniu światłowodu do domu lub mieszkania mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Najmniej czasu zajmuje połączenie mieszkania z punktem dystrybucji znajdującym się w budynku wielorodzinnym. Jeśli potrzebne będą prace ziemne, czas podłączenia znacznie się wydłuży. Warto dodać, że znacznie dłużej może potrwać sam proces opiniowania i planowania prac związanych z podłączeniem.
Czy można samemu podłączyć światłowód?
Samodzielne podłączenie światłowodu w domu z punktu widzenia technicznego, jest możliwe. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich akcesoriów w postaci przewodu światłowodowego czy gniazdek. Konieczne jest stosowanie specjalistycznych narzędzi do zakładania końcówek na przewodach i łączenia światłowodu.
Problem może stanowić też sam przesył sygnału, ponieważ przewód trzeba podłączyć do sieci operatora telekomunikacyjnego. Ten może zażądać odbioru technicznego stworzonej sieci. W związku z tym samodzielne podłączenie światłowodu należy traktować jako ostateczność.
Jak głęboko montować kabel światłowodowy?
Przewód światłowodowy prowadzony w ziemi powinien znajdować się na poziomie minimum 70 centymetrów pod powierzchnią gruntu. Z reguły jednak przewody trafiają na głębokość około 1 metra. To zabezpiecza je przed uszkodzeniem związanym z przypadkowymi pracami ogrodniczymi i rozrostem korzeni krzewów.
Czy montaż światłowodu wymaga zaawansowanych prac remontowych?
Montaż światłowodu w domu nie wymaga zaawansowanych prac. Samo doprowadzenie przewodu do budynku ogranicza się jedynie do wykonania otworu w ścianie o średnicy kilku milimetrów. Już wewnątrz budynku montuje się gniazda lub punkty rozdzielania sygnału. Dodatkowe prace mogą być związane jedynie z prowadzeniem przewodu wewnątrz obiektu.
Ile kosztuje podłączenie światłowodu?
Koszt podłączenia światłowodu jest zależny od długości przyłącza, a także trudności w prowadzeniu przewodu. W przypadku instalacji do mieszkania jednorazowa opłata na rzecz operatora wynosi od 50 złotych. Koszty są znacznie wyższe w przypadku konieczności prowadzenia przewodu pod powierzchnią gruntu lub przebijania pod drogą.
Czy podłączenie światłowodu jest tańsze niż podłączenie ethernet?
Podłączenie światłowodu wiąże się z podobnymi wydatkami, jakie trzeba ponieść przy montażu sieci ethernet. Różnica może wynikać z kosztów zastosowanych urządzeń i akcesoriów. W przypadku sieci światłowodowej osprzęt jest z reguły dosyć drogi i wydatki związane z montażem będą wyższe. Często jednak warto je ponieść, żeby otrzymać szybkie łącza. O tym, jaki kabel ethernet do podłączenia światłowodu wybrać, pisaliśmy w odrębnym artykule.
Jak podłączyć, gdy kabel światłowodowy jest uszkodzony?
Uszkodzony kabel światłowodowy będzie spowalniał przesył danych lub całkowicie go zablokuje. W takiej sytuacji należy zlokalizować miejsce uszkodzenia, a następnie wymienić zniszczony odcinek sieci. W miejscach łączenia konieczne będzie ponowne zespawanie przewodu.