Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Najczęstsze usterki elektrycznych rolet zewnętrznych

automatyczne rolety zewnętrzne i ich usterki

Rolety zewnętrzne są obecnie standardem w wielu domach i mieszkaniach. Zapewniają one prywatność, ochronę przed promieniami słonecznymi i pozwalają regulować temperaturę. Niektóre są również wyposażone w specjalne systemy antywłamaniowe. Rolety elektryczne mogą jednak ulegać awariom i usterkom. Jakie należą do najczęstszych?

Spis treści:

  1. Dlaczego elektryczne rolety zewnętrzne nie działają?
  2. Jakie są najczęstsze problemy z elektrycznymi roletami zewnętrznymi?
  3. Jak rozwinąć zablokowaną roletę?
  4. Jak podnieść roletę zewnętrzną bez prądu?
  5. Jak naprawić roletę zewnętrzną elektryczną?

Dlaczego elektryczne rolety zewnętrzne nie działają?

Rolety zewnętrzne mogą nie działać z różnych powodów, np. z braku zasilania, czy też usterki elektroniki. Część awarii może zostać naprawiona samodzielnie, ale znacznie większym problemem mogłaby być usterka elementów sterowania roletami. Zwykle wtedy uszkodzoną elektronikę wymienia się na nowy komponent.

Problemy z zasilaniem

Brak energii elektrycznej może tymczasowo uniemożliwić działanie systemu, ale zazwyczaj problem ten rozwiązuje się samoczynnie po przywróceniu zasilania.

Awaria silnika

Awaria silnika może wynikać z przegrzania lub uszkodzenia mechanicznego. W przypadku przegrzania wyłącz urządzenie i daj mu ostygnąć. Natomiast przy uszkodzeniach mechanicznych warto skorzystać z pomocy serwisantów, którzy zdiagnozują problem i zaproponują odpowiednie rozwiązanie.

Złe oprogramowanie

Złe oprogramowanie może wpływać na poprawność działania rolet. Najczęściej wynika to ze zbyt długiego odkładania jego aktualizacji. W takim przypadku wystarczy zaktualizować program – a jeśli to nie pomoże – zresetować system. Jeśli problem z oprogramowaniem będzie nadal występować – należy skonsultować się ze specjalistą.

Jakie są najczęstsze problemy z elektrycznymi roletami zewnętrznymi?

Najczęstsze są uszkodzenia mechaniczne. Oto kilka z nich:

  • zerwanie taśmy zwijacza,
  • uszkodzenie wieszaków i ślizgów,
  • problemy z prowadnicami,
  • mechanizm blokujący,
  • uszkodzenie pasków czy rolek,
  • zamarznięcie pancerza.

Zerwanie taśmy zwijacza

Przy zerwaniu taśmy zwijacza, roleta nie reaguje na opuszczanie i podnoszenie. Znajduje się ona w kasecie zlokalizowanej najczęściej na ścianie lub w skrzynce rewizyjnej w górnej części okna. Wystarczy ją otworzyć i sprawdzić, czy taśma jest zerwana. W przypadku jej uszkodzenia należy dokonać wymiany na nową.

Uszkodzenie wieszaków i ślizgów

Wieszaki i ślizgi to elementy, które po kilku latach się zużywają. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ich wymiana.

Problemy z prowadnicami

Po dłuższym czasie użytkowania rolet prowadnice mogą ulegać deformacjom w wyniku uderzenia lub zużycia materiału. Usterka prowadnic sprawia, że trudniej się opuszcza i podnosi roletę.

Mechanizm blokujący

W sytuacji, gdy roleta nie chce się podnieść ani opuścić może to oznaczać usterkę mechanizmu blokującego. Mógł on w takim przypadku ulec zużyciu lub zablokowaniu. Należy go wymienić albo naprawić.

Uszkodzenie pasków czy rolek

Jeśli roleta nie pracuje równo lub działa z opóźnieniem, to usterce mogły ulec paski albo rolki. Wtedy najlepiej wymienić je na nowe.

Zamarznięcie pancerza

W okresie zimowym rolety są stale wystawiane na działanie mrozu i śniegu. Może więc dojść do sytuacji, gdy pancerz rolety zamarznie. Nie należy odrywać go na siłę, bo możesz uszkodzić pancerz lub taśmę. Może dojść nawet do przegrzania napędu. Posmaruj uszczelki środkiem natłuszczającym, aby uchronić się przed zamarznięciem pancerza.

Jak rozwinąć zablokowaną roletę?

Najpierw warto dokładnie sprawdzić mechanizm rolety, który może być zacięty lub zablokowany. Często delikatne pociągnięcie za roletę oraz kontrola listew lub rolek pozwala na zidentyfikowanie źródła problemu. Ważne jest, aby zachować ostrożność i nie uszkodzić samego mechanizmu.

W przypadku, gdy podstawowe metody próby opuszczenia rolety okażą się nieskuteczne, sprawdź mechanizm zwijania. Czasami blokadę powodują problemy z systemem nawijania, który może być za mocno napięty lub niewłaściwie wyregulowany. Należy wtedy obracać systemem nawijania w obie strony. W ten sposób można sprawdzić, czy roleta zacznie się opuszczać.

Jak podnieść roletę zewnętrzną bez prądu?

Jednym ze sposobów są roletowe silniki z funkcją awaryjnego otwierania. Są one wyposażone w mechanizmy umożliwiające ręczne podnoszenie rolety za pomocą korby. Dzięki nim podniesiesz rolety nawet w przypadku braku zasilania energią elektryczną.

Jako alternatywne metody można również wykorzystać akumulatory samochodowe lub zasilacze awaryjne UPS do otwierania rolet w sytuacjach kryzysowych. Te tymczasowe źródła energii dostarczają niezbędne zasilanie, które pozwala na podniesienie osłony okiennej. Warto także wspomnieć jeszcze o innych technicznych innowacjach. Często dodatkowym zabezpieczeniem są manualne linki lub systemy automatyzacji sekwencyjnego otwierania. Tego rodzaju rozwiązania zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania rolet.

Szukasz rozwiązań smart do swoich rolet zewnętrznych? Sprawdź koniecznie: Jak sterować roletami przez telefon? Zawarliśmy tam garść porad i kilka produktów do stworzenia takiego systemu.

Jak naprawić roletę zewnętrzną elektryczną?

Naprawa rolety elektrycznej nie musi być kłopotliwa, ale jeśli nie ma się pojęcia o tym, jak to zrobić, to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie powierzenie prac fachowcom. Nietrudno bowiem o spowodowanie jeszcze większych uszkodzeń, które później przełożą się na wyższe koszty naprawy.

roleta zewnętrzna dlaczego się psuje

Naprawa zwijacza rolety

Na początku demontuje się pancerz rolety wraz z wieszakami. Następnie należy usunąć wał wraz z przymocowanym do niego adapterem i zabierakiem. Koło nawojowe wraz ze sznurkiem znajduje się za ochronną blaszką. Po zakończeniu wymiany taśmy lub sznurka, konieczne jest ponowne zamontowanie wszystkich elementów oraz nawinięcie pancerza i zainstalowanie nowego zwijacza.

Naprawa kasety rolety

Kaseta rolety jest jedyną ruchomą częścią skrzynki w inteligentnych roletach zewnętrznych stosowanych w smart home i zazwyczaj umieszczona jest na froncie. Do jej otwarcia wystarczy zwykły śrubokręt. W niektórych modelach kasety są nitowane lub umieszczone z tyłu rolety. W takim przypadku należy zdemontować osłonę i przewiercić nity.

W roletach podtynkowych klapa rewizyjna umieszczona jest w dolnej części skrzyni, gdzie znajduje się także pancerz. Jest to jedyna część rolety, która nie jest zakryta tynkiem lub elewacją, jeśli została prawidłowo zamontowana. Aby dostać się do jej środka, wystarczy użyć śrubokrętu albo wiertarki, jeśli jest ona nitowana.

Wymiana uszkodzonych uchwytów mocujących

Wymiana wieszaka nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga demontażu rolety lub pancerza. Uszkodzony element trzeba wysunąć z pierwszej listwy pancerza, zainstalować nowy i ponownie zamocować pancerz na wał nawojowy. Do wykonania tych czynności wystarczy śrubokręt lub wkrętarka.

W przypadku zużycia, pojawienia się luzu lub pęknięć w mocowaniach, należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Podczas przeglądu warto również otworzyć klapę rewizyjną i sprawdzić stan wieszaków, na których zawieszony jest pancerz rolety. Jeśli któryś z nich jest poluzowany lub zdeformowany, należy go naprawić lub wymienić.

Regularnie sprawdzaj stan mocowań urządzenia, aby uniknąć tego typu problemów. Montaż rolety zwykle wymaga użycia wkrętów i kołków dostosowanych do danego typu podłoża.
Upewnij się, że wszystkie elementy mocujące są solidnie dokręcone, a materiał wokół nich nie jest uszkodzony.

Wymiana silnika na nowy

Nadmierne eksploatowanie silnika lub nieprawidłowe użytkowanie może prowadzić do jego przedwczesnego zużycia. W skrajnych przypadkach może dojść do zwarcia lub uszkodzenia komponentów silnika i wtedy konieczna będzie wymiana całego elementu.

Wymiana silnika w roletach zewnętrznych jest jedną z najbardziej skomplikowanych i kosztownych napraw. Aby zachować gwarancję, producenci zazwyczaj wymagają tego, aby naprawy wykonywał specjalista z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Silniki do rolet są często objęte długimi okresami gwarancyjnymi, które trwają od dwóch do nawet siedmiu lat.

Najczęstsze usterki, z jakimi zmagają się serwisanci, to nieprawidłowe działanie rolety po naciśnięciu przycisku podnoszenia, działanie silnika tylko w jednym kierunku, spowolniona praca silnika lub jego całkowite zatrzymanie. Przyczyny mogą być różne i mogą dotyczyć problemów z napięciem elektrycznym, błędów w podłączeniu przewodów, czy też niewłaściwego montażu silnika w wale nawojowym.

Zdiagnozowanie większości z tych problemów może być trudne, jeśli nie ma się specjalistycznej wiedzy. W przypadku problemów z silnikiem najbezpieczniej jest skonsultować się z fachowcem lub bezpośrednio z jego producentem. Mimo iż cena silnika może być wysoka, to jednak naprawa nie zawsze musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wystarczy kupić kilka części i samodzielnie wymienić, jeśli ma się takie umiejętności. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku może dojść do zerwania gwarancji. Dlatego lepiej jest skorzystać z usług specjalisty, dzięki czemu okres gwarancji zostanie zachowany na kolejne lata.


Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czy mogę samodzielnie naprawić uszkodzone rolety?
W przypadku prostszych usterek można samodzielnie naprawić roletę. Jeśli jednak nie ma się pojęcia, jak to zrobić, to warto skorzystać z usług fachowca.

Jak zadbać o elektryczne rolety zewnętrzne?
Czyszczenie rolet zewnętrznych
Regularne czyszczenie rolet zewnętrznych sprawi, że na bieżąco będą usuwane wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do awarii któregoś z komponentów.
Konserwacja
Konserwacja rolet zewnętrznych polega na wyczyszczeniu najważniejszych elementów, jak np. uszczelki, czy szczotki prowadnic. Warto również sprawdzić stan skrzynki rolet i samych prowadnic.
Regularne przeglądy
Regularne przeglądy powinny być wykonywane przez fachowca. Taka osoba dokładnie sprawdzi wszystkie podzespoły rolety, a w razie konieczności dokona ich wymiany.

Jak sprawdzić silnik rolety?
Najprostszym sposobem jest uruchomienie opuszczania lub podnoszenia rolety i obserwacja tego, jak przebiega cały proces. W przypadku zacinania się głośnej pracy, czy też braku reakcji na opuszczanie lub podnoszenie, mogło dojść do jego usterki.

łączy nas napięcie portal dla elektryków