Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Nagrzewnica czy termowentylator? Czym lepiej się dogrzewać?

nagrzewnica czy termowentylator

Nagrzewnice i termowentylatory to urządzenia pomagające dogrzać dane pomieszczenie. Główna różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na ich mocy. Nagrzewnice to urządzenia o większej mocy używane na halach przemysłowych i magazynowych. Termowentylatory to urządzenia o słabszej mocy używane w domach.

Spis treści:

  1. Czym jest nagrzewnica?
  2. Czym jest termowentylator?
  3. Porównanie nagrzewnicy i termowentylatora
  4. Tabela porównawcza nagrzewnic i termowentylatorów
  5. Jakie są wspólne alternatywy do nagrzewnic i termowentylatorów?
  6. Jakie są podobieństwa pomiędzy nagrzewnicami oraz termowentylatorami?

Czym jest nagrzewnica?

Nagrzewnice są urządzeniami służącymi do ogrzewania dużych pomieszczeń lub powietrza na zewnątrz. Mają one szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystywane są ogrzewania budynków, osuszania pomieszczeń, ogrzewania przestrzeni przemysłowych, a także ogrzewania w trakcie prac budowlanych lub remontów.

Nagrzewnice powietrza działają na zasadzie przepuszczania powietrza pobranego z otoczenia przez element grzejny, który je podgrzewa. Następnie ciepłe powietrze jest wypuszczane z urządzenia do pomieszczenia lub na zewnątrz. Na rynku dostępne są między innymi nagrzewnice elektryczne, gazowe, olejowe, na biomasę, kanałowe i halowe.


Jakie są zalety nagrzewnicy względem termowentylatora?

Zaletą nagrzewnic względem termowentylatorów jest fakt, że nagrzewnice dostępne są w wielu różnych wariantach zasilania. To sprawia, że można je dostosować do indywidualnych potrzeb oraz zastosowania. Na dodatek charakteryzują się z reguły większą mocą cieplną, ale zależy to głównie od typu wybranego urządzenia i jego parametrów technicznych.

Jakie są wady nagrzewnicy względem termowentylatora?

Nagrzewnice, w szczególności olejowe, są droższe od termowentylatorów. Poza tym mogą wymagać tego, aby w pomieszczeniu, w którym są używane, nie przebywali ludzie. Natomiast modele gazowe powinny być używane tylko w pomieszczeniach często i dobrze wietrzonych, a więc nie sprawdzą się np. w domowej łazience.

jaką nagrzewnicę wybrać

Czym jest termowentylator?

Termowentylatory to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się w dogrzewaniu małych, jak i większych wnętrz. Na rynku można znaleźć modele o zróżnicowanej mocy (od 600 do 2200 W), prędkości nadmuchu oraz w różnych konfiguracjach zabezpieczeń i sposobach montażu. Termowentylatory, które nazywane są potocznie „farelkami”, często znajdują swoje zastosowanie, w domkach letniskowych, biurach, sklepach, czy też w mieszkaniach i domach.

Termowentylatory to urządzenia, w których spirala nagrzewa się bardzo szybko, a umieszczone za grzałką śmigło od razu transportuje ciepłe powietrze na zewnątrz. W tylnej części farelki umiejscowiony jest wlot z filtrem, którego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Termowentylatory działają więc błyskawicznie, niemalże od razu ogrzewając dane pomieszczenie.


Jakie są zalety termowentylatora względem nagrzewnicy?

Termowentylatory to urządzenia stosunkowo niewielkie, ale szybko nagrzewające się i emitujące ciepło w krótkim czasie. Do tego są mobilniejsze i łatwiejsze w transporcie niż nagrzewnice. Poza tym można ich bez przeszkód używać w takich pomieszczeniach jak domowa łazienka, czy salon.

Jakie są wady termowentylatora względem nagrzewnicy?

Termowentylatory zasilane są tylko i wyłącznie energią elektryczną, przez co modele o większej mocy mogą generować wyższe rachunki za prąd w porównaniu do nagrzewnic. Ponadto nie są one dobrym wyborem do ogrzewania większych powierzchni, jak np. hale przemysłowe, czy magazynowe.

jaki termowentylator wybrać

Porównanie nagrzewnicy i termowentylatora

Termowentylatory to w teorii nagrzewnice, ale typu elektrycznego, jednak biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje nagrzewnic, to można znaleźć wiele różnic pomiędzy nimi.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie mocy cieplnej

Nagrzewnice ze względu na swoje zastosowanie, głównie w przemyśle, mają większą moc cieplną niż termowentylatory , które wykorzystuje się w warunkach domowych. Wynika to przede wszystkim z obszaru, jaki mają ogrzać. Ponadto nagrzewnice wykorzystuje się do osuszania nowopowstałych budynków, gdzie moc cieplna ma bardzo duże znaczenie w aspekcie efektywności tego procesu. Oczywiście na rynku dostępne są także urządzenia, które mają ten parametr podobny do farelek.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie źródła zasilania

Na rynku można znaleźć nagrzewnice, które mają różne źródła zasilania. Dostępne są więc modele olejowe, gazowe, elektryczne, wodne, czy zasilane paliwem stałym. Termowentylatory z kolei to urządzenia elektryczne, a ze względu na wysoki pobór mocy, ich użytkowanie najczęściej wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie wytrzymałości

Nagrzewnice to urządzenia, które zaprojektowane są głównie do pracy w sektorze przemysłowym. Z tego też powodu ich konstrukcja jest znacznie bardziej wytrzymała, niż termowentylatorów. Bez najmniejszego trudu można na rynku znaleźć modele, które mają wysokiej jakości zabezpieczenia przed wnikaniem zanieczyszczeń i pyłów do wnętrza obudowy. Z kolei termowentylatory, do stosowania w łazienkach mają znacznie niższy poziom ochrony, ponieważ standardowo jest to IP24.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie ceny

Termowentylatory dostępne są na rynku już w kwocie poniżej 100 złotych. Z kolei profesjonalna nagrzewnica elektryczna to wydatek od 200 złotych. Oczywiście, cena uzależniona jest od rodzaju nagrzewnicy, jej zasilania oraz mocy i może sięgać nawet kilku tysięcy.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie zużycia prądu

Zużycie prądu nagrzewnicy i termowentylatora zależy od konkretnego modelu wybranego urządzenia. Nagrzewnica elektryczna o mocy grzewczej 3000 W będzie pobierać znacznie więcej prądu niż termowentylator o mocy grzewczej 1000 W.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie mobilności

Termowentylatory są urządzeniami o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Dlatego też nie są kłopotliwe w transportowaniu. Całkiem odmiennie wygląda sytuacja z nagrzewnicami, których wymiary są większe w przypadku modeli o przeznaczeniu przemysłowym. Co istotne, niektóre modele nagrzewnic są wyposażone w kółka, co pomaga w ich transportowaniu z miejsca na miejsce.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie bezpieczeństwa

Nagrzewnice, w szczególności olejowe, są mniej bezpieczne w obsłudze niż popularny termowentylator. Istnieje bowiem większe ryzyko wystąpienia pożaru. Ponadto elementy grzejne nagrzewnicy osiągają z reguły wyższe wartości temperatury, co w przypadku braku zachowania uwagi może się skończyć poparzeniem przez użytkownika. Obecnie jednak zarówno termowentylatory, jak i nagrzewnice wyposażane są w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko pojawienia się niebezpiecznych sytuacji.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie rozmiarów

Na rynku można znaleźć nagrzewnice, które mają podobne wymiary do termowentylatorów. Ich wymiar zależy od zastosowania, rodzaju zasilania i mocy.

Nagrzewnica czy termowentylator - porównanie zastosowania

Termowentylatory to urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie głównie na użytek prywatny w domach, mieszkaniach, domkach letniskowych, czy altanach. Z kolei nagrzewnice z reguły wykorzystywane są w różnego rodzaju warsztatach, czy zakładach przemysłowych.

Tabela porównawcza nagrzewnic i termowentylatorów

Cecha:NagrzewniceTermowentylatory
Mobilnośćwiększość modeli, również tych większych, wyposażona jest w kółka ułatwiające ich transportmożliwość ustawienia na podstawie, ale dzięki mniejszym rozmiarom można je przenosić za pomocą uchwytu
Cenaich cena jest wyższaich cena jest niższa
Wydajnośćmogą ogrzewać nie tylko domy, ale także powierzchnie przemysłoweefektywnie ogrzewają mniejsze powierzchnie
Zasilaniemogą być zasilane energią elektryczną, jak również olejem lub gazemzasilane energią elektryczną
Bezpieczeństwow zależności od rodzaju zasilania, mogą być mniej bezpieczne w użytkowaniubezpieczniejsze w użytkowaniu

Jakie są wspólne alternatywy do nagrzewnic i termowentylatorów?

Alternatywą dla termowentylatora i nagrzewnicy stosowanej np. w domowych warunkach może być grzejnik olejowy lub elektryczny, które, mimo iż wolniej się nagrzewają, to jednak dłużej je oddają do pomieszczeń. Ponadto są cichsze w pracy i charakteryzują się niską awaryjnością oraz równomiernym rozprowadzaniem ciepła.

Jakie są podobieństwa pomiędzy nagrzewnicami oraz termowentylatorami?

Biorąc pod uwagę nagrzewnicę elektryczną i termowentylator to pierwszym podobieństwem jest ich sposób zasilania, który opiera się na energii elektrycznej. Poza tym oba te typy urządzeń są mobilne i łatwe w transportowaniu. Zarówno nagrzewnice elektryczne, jak i termowentylatory mogą być efektywnym dodatkowym źródłem ciepła w domach, mieszkaniach i innych mniejszych pomieszczeniach, jak np. biura. Moc takich nagrzewnic często jest też porównywalna z tą, jaką dysponują farelki.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co jest lepsze nagrzewnica czy termowentylator?
Nagrzewnice i termowentylatory to urządzenia o różnych zastosowaniach. W domowych warunkach sprawdzą się zarówno jeden, jak i drugi typ urządzenia. Jeśli jednak ma ono ogrzewać powierzchnie przemysłowe, pomieszczenia w nowopowstałych obiektach budowlanych lub do ogrzewania namiotów, to lepszym wyborem będzie nagrzewnica. Wszystko zależy od tego, gdzie dany sprzęt ma być wykorzystywany.

Czy warto kupić nagrzewnicę?
Nagrzewnice wyróżniają się dużą efektywnością grzewczą i z pewnością będą dobrym wyborem do ogrzewania zarówno większych, jak i mniejszych powierzchni.

Czy nagrzewnica może być używana w pomieszczeniu ze zwierzętami?
Nagrzewnice elektryczne mogą być użytkowane w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta. W przypadku modeli olejowych bez odprowadzania spalin, gdzie komora spalania jest otwarta i powietrze wychodzi z niej wraz ze spalinami, w pomieszczeniu, w którym jest ustawiona, nie powinny przebywać ani zwierzęta, ani ludzie.


łączy nas napięcie portal dla elektryków