Lista ZUM – zmiany w Programie Czyste Powietrze 2024
W ramach programu „Czyste Powietrze” wprowadzone zostały nowe wymagania dotyczące wpisywania pomp ciepła na Listę ZUM, która zacznie obowiązywać 14 czerwca 2024 roku. Dotacje na pompy ciepła pozwolą na szybszą i sprawniejszą wymianę kopciuchów. Czym jest Lista ZUM pomp ciepła? Czego będą dotyczyć zmiany?
Spis treści:
- Co to jest Lista ZUM?
- Kto może skorzystać z Listy ZUM?
- Jakie produkty znajdują się na Liście ZUM?
- Jakie kryteria muszą spełniać urządzenia wpisane na listę ZUM?
- Czy Lista ZUM jest obowiązkowa?
- Przebudowa programu "Czyste Powietrze". Co się zmieniło?
Co to jest Lista ZUM?
Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) to zestawienie urządzeń i materiałów, które kwalifikują się do uzyskania dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Lista ZUM to przede wszystkim wsparcie dla beneficjentów programu. Wprowadzone zmiany mają na celu propagowanie działań ekologicznych i prośrodowiskowych.
Lista ZUM została zaktualizowana o nowe standardy jakości i parametry techniczne, które muszą spełniać pompy ciepła, aby otrzymać dofinansowanie. Wpisanie na Listę ZUM będzie weryfikowane pod względem spełnienia wymagań technicznych określonych w unijnych rozporządzeniach o etykietowaniu i ekoprojekcie.
Kto może skorzystać z Listy ZUM?
Z Listy ZUM może skorzystać każdy wnioskodawca programu „Czyste Powietrze”, który planuje modernizację starego systemu grzewczego lub montaż nowego źródła ciepła. Zakup pompy ciepła znajdującej się na liście ZUM daje gwarancję otrzymania dofinansowania z programu.
Jeżeli jeszcze nie wiesz, jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu, sprawdź nasz artykuł: Dobór pompy ciepła do nowego domu – co trzeba wziąć pod uwagę?
Jakie produkty znajdują się na Liście ZUM?
Na liście ZUM znajdziemy:
- pompy ciepła,
- kotły,
- urządzenia do ogrzewania elektrycznego,
- kolektory słoneczne,
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- mikroinstalacje fotowoltaiczne,
- materiały budowlane, takie jak: materiały izolacyjne, okna, drzwi balkonowe lub tarasowe, drzwi zewnętrzne oraz bramy garażowe,
- węzeł cieplny.
Urządzenia, które znajdują się na liście ZUM możesz sprawdzić bezpośrednio na https://lista-zum.ios.edu.pl/ , wpisując w wyszukiwarkę odpowiedni identyfikator.
Przygotowaliśmy dla Ciebie również wykaz pomp ciepła, spełniający nowe kryteria programu „Czyste Powietrze”. Kupisz je na TIM.pl!
Jakie kryteria muszą spełniać urządzenia wpisane na listę ZUM?
Produkty wpisane na listę ZUM muszą spełniać kryteria i normy europejskie, które następnie będą weryfikowane przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Są to m.in:
- Osiągnięcie określonej klasy efektywności energetycznej: A+ dla pompy ciepła powietrze/woda, A++ dla gruntowej pompy ciepła oraz dla pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. W przypadku pomp ciepła do podgrzewania wody, klasa energetyczna powinna wynosić minimum A.
- Wymogi dotyczące ekoprojektu dla ogrzewaczy miejskich oraz ogrzewaczy wielofunkcyjnych.
Oprócz tego, producenci pomp ciepła muszą dostarczyć dokumenty, które obejmują raporty z badań przeprowadzone w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA, kartę produktu, etykietę energetyczną oraz deklarację zgodności CE.
Szczegółowe kryteria znajdują się w zapisach regulaminu rejestracji urządzeń i materiałów.
Szukasz porady ekspertów w doborze pompy ciepła? Skorzystaj z naszego konfiguratora! Dobierzemy odpowiednią pompę dla Ciebie i Twojego klienta!
Czy Lista ZUM jest obowiązkowa?
Tak, lista ZUM jest obowiązkowa. Uzyskanie dofinansowania na pompy ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” jest możliwe tylko na urządzenia i materiały znajdujące się na liście ZUM.
Dlatego, jeżeli chcesz uzyskać dotację Czyste Powietrze 2024, musisz wybrać urządzenie wpisane na tę listę.
Obecność produktów na wspomnianej liście to dla producentów szansa na zwiększenie konkurencyjności i wiarygodności ich urządzeń. Dodatkowo zaangażowanie w program potwierdza ich dbałość o środowisko.
Przebudowa programu "Czyste Powietrze". Co się zmieniło?
Od 28 listopada 2024 r. w programie "Czyste Powietrze" rozpoczęła się przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków.
Co się stanie z dotychczasowymi wnioskami, które już zostały złożone?
Dotychczasowe wnioski są rozpatrywane, a wypłata dotacji trwa bez przerwy.
Kiedy będzie można składać nowe wnioski do programu "Czyste Powietrze"?
Wnioski w nowszej i udoskonalonej wersji programu "Czyste Powietrze" można będzie składać na wiosnę 2025 roku.
Ważne: Program "Czyste Powietrze" przygotował program dotacji do termomodernizacji domów w województwach dotkniętych powodzią (czyli: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego). Na ten cel przeznaczono 300 mln zł. Dotacja rusza w połowie grudnia 2024 roku. Dowiedz się więcej o termomodernizacji z artykułu Jak uzyskać dofinansowanie na ogrzewanie i termomodernizację?Jakie zmiany nastąpią w nowym programie "Czyste Powietrze"?
Zmiany obejmują m.in.:
- wypłaty zaliczki na konto beneficjenta,
- dotacja będzie dla faktycznie najuboższych,
- większa kontrola na miejscu.
Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, zajrzyj na stronę programu "Czyste Powietrze".