Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Klimatyzacja w bloku - jak wygląda montaż?

klimatyzacja w bloku

Na klimatyzację w bloku decyduje się coraz więcej właścicieli nieruchomości. Letnie upały mocno mogą dawać się we znaki, a w szczególności na najwyższych kondygnacjach. Sam wiatrak, czy zasłonięte rolety niewiele pomogą. Montaż klimatyzacji staje się wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem. W którym miejscu można ją zamontować?

Spis treści:

  1. Czy potrzebne jest pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku?
  2. Gdzie można zamontować klimatyzację w bloku?
  3. Klimatyzacja w bloku bez balkonu - czy jest możliwa?
  4. O czym trzeba wiedzieć przed montażem klimatyzacji w bloku?
  5. Ile kosztuje montaż klimatyzacji w bloku?

Czy potrzebne jest pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku?

Montaż klimatyzacji w bloku wymaga pozwolenia, które wydaje zarządca, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Informacja o tym bardzo często znajduje się w regulaminach. Pozwolenie jest wymagane, ponieważ wykracza to poza zakres uprawnień właściciela danego mieszkania (mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku - Rozdział 6).

Warto także pamiętać o tym, że zarządca budynku, spółdzielnia lub wspólnota może wymagać dodatkowo przedłożenia pisemnych zgód od sąsiadów na montaż klimatyzacji. Ma to związek z generowaniem hałasu przez urządzenie, który może być dla nich uciążliwy, w szczególności w okresie letnim.

Kto udziela pozwolenia na montaż klimatyzacji w bloku?

Zgody udziela wspólnota/spółdzielnia mieszkaniowa lub konserwator zabytków, jeśli mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy. Wymienione podmioty najczęściej opisują dokładnie warunki montażu klimatyzacji w swoich regulaminach.

Co istotne, klimatyzacja nie może być zamontowana, jeśli nie otrzyma się zgody na piśmie.

Czy można dostać odmowę montażu klimatyzacji w bloku? Dlaczego?

Spółdzielnia lub wspólnota może odmówić zgody na zamontowanie klimatyzacji przez inwestora. Dzieje się tak z reguły w przypadku, gdy narusza to wytyczne estetyczne, ma negatywny wpływ na elewację budynku lub będzie dochodziło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu. Co prawda klimatyzatory pracujące w domu są ciche, ale jednostki zewnętrzne będą słyszalne.

Z odmową montażu klimatyzacji trzeba liczyć się również w przypadku mieszkania w zabytkowej kamienicy. Z reguły konserwator zabytków nie zgadza się na to, aby zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji budynku. Można wtedy ją ukryć za dodatkowymi, specjalnymi murkami lub na dachu, ale przekłada się to na wyższy koszt przedsięwzięcia. Niekiedy sami architekci nie zgadzają się na montaż klimatyzacji, ponieważ może ona zaburzać estetykę kamienicy.

Zarządca budynku może także odmówić montażu, jeśli ma on zostać przeprowadzony na odnowionej elewacji albo po przeprowadzonych pracach termoizolacyjnych. Dodatkowo, jeśli klimatyzacja będzie wymagała przytwierdzenia do muru lub ściany, a wymiary urządzenia będą zaburzać estetykę budynku, inwestor może również spotkać się z odmową.

Reasumując - aby inwestor otrzymał zgodę na montaż klimatyzacji, najpierw wspólnota musi przyjąć ogólną uchwałę, która będzie dopuszczać zmianę części wspólnej nieruchomości.

Gdzie można zamontować klimatyzację w bloku?

Klimatyzację w bloku można zamontować między innymi na balkonie, na elewacji budynku lub na dachu. Na klimatyzację w bloku decyduje się coraz więcej osób. Dzięki temu można efektywnie walczyć z upałem. Istotny jest jednak odpowiedni wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej.

Montaż klimatyzacji na balkonie

Montaż klimatyzacji na balkonie jest bardzo często wybieraną opcją przez inwestorów. Administratorzy budynków przychylniej patrzą na umieszczenie skraplacza na balkonie. W ich ocenie nie ingeruje on tak bardzo w elewację i estetykę budynku. Ma to duże znaczenie, gdy blok był poddawany termomodernizacji lub remontowi. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przytwierdzenie skraplacza do podłogi.

Montaż klimatyzacji w bloku zabytkowym z balkonem - wymogi prawne

Montaż klimatyzacji w bloku zabytkowym wiąże się ze spełnieniem dodatkowych formalności.

Tego rodzaju nieruchomości są objęte ochroną konserwatorską. W pierwszej kolejności należy uzyskać pozwolenie na montaż klimatyzacji ze spółdzielni lub wspólnoty albo od zarządcy bloku.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli inwestor wykaże, że skraplacz będzie znajdował się w miejscu niewidocznym dla oka, to istnieje duża szansa na otrzymanie zgody od WKZ na montaż urządzenia.

Jeśli interesują się koszty montażu klimatyzacji napisaliśmy o tym osobny artykuł.

Klimatyzacja w bloku bez balkonu - czy jest możliwa?

Klimatyzacja w bloku bez balkonu również jest możliwa. Można ją bowiem zamontować na elewacji lub zdecydować się na przenośne klimatyzatory.

klimatyzacja na elewacji budynku

Klimatyzacja na elewacji bloku

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku to najlepsze rozwiązanie, jeśli mieszkanie nie ma balkonu albo ma wyjątkowo mały metraż, a zamontowanie urządzenia nie jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku potrzebna będzie zgoda od wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy nieruchomości.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne to urządzenia, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych klimatyzatorów. Odróżnia je to, że nie wymagają tworzenia dodatkowych instalacji i prowadzenia rur. Konstrukcja klimatyzatorów przenośnych opiera się na dwóch wymiennikach ciepła, zaworze rozprężnym i sprężarce oraz dwóch wentylatorach odpowiadających za przepływ powietrza. W przenośnych klimatyzatorach stosowany jest czynnik chłodniczy krążący pomiędzy wymiennikami, dzięki czemu dochodzi do preparacji powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzator przenośny, aby mógł odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz, wyposażony jest w rurę wyrzutową lub agregat. Modele z rurami mogą być ustawione tylko przy oknach. Rurę wylotową przerzuca się przez uchylone okno, ale niestety przekłada się to na mniejszą efektywność urządzenia. Na rynku dostępne są jeszcze klimatyzatory monoblokowe, których wszystkie elementy znajdują się w obudowie.

Montaż klimatyzacji na dachu bloku

Wybierając montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na dachu, należy zapewnić do niej łatwy dostęp. Okaże się to pomocne w przypadku potrzeby jej naprawy lub przeprowadzenia serwisu. Istotne jest również, aby klimatyzator został zamontowany pionowo, na stabilnej i solidnej podstawie.

Osoby niebędące właścicielami budynku muszą uzyskać zgodę na instalację jednostki zewnętrznej od właściciela lub administratora nieruchomości.

O czym trzeba wiedzieć przed montażem klimatyzacji w bloku?

Odprowadzanie skroplin

Skropliny tworzą się podczas kondensacji wilgoci w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora, a ich ilość rośnie w miarę zwiększania się poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Gromadzą się one na specjalnych tackach umieszczonych pod wymiennikiem, skąd są usuwane za pomocą pompki skroplin lub przez samoczynny spływ.

Skropliny można odprowadzać odpływem kanalizacyjnym lub do specjalnego zbiornika.

Odpływ kanalizacyjny

Podłączenie odpływu do już istniejącego pionu kanalizacyjnego planowane jest na etapie projektu klimatyzacji. Dzięki temu można automatycznie odprowadzać skropliny, bez konieczności wylewania wody ze zbiornika. Istnieje też większa szansa, że inwestor uzyska zgodę od zarządcy na montaż klimatyzacji. W gotowych i urządzonych mieszkaniach niestety bardzo trudno jest zaplanować takie rozwiązanie.

Odprowadzanie skroplin do zbiornika

Odprowadzanie skroplin do zbiornika wymaga jego regularnego opróżniania. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, ale przede wszystkim mniej wygodne dla użytkownika klimatyzacji. Poza tym może prowadzić do uszkodzenia elewacji. W upalne dni, przy ciągłej pracy urządzenia, w zbiorniku może zgromadzić się nawet litr wody na godzinę. Ze względu na ryzyko jej ściekania po oknach sąsiadów, większość wspólnot i spółdzielni niechętnie zgadza się na montaż klimatyzacji ze zbiornikiem na skropliny.

Dopuszczalny poziom hałasu

W klimatyzacji, która składa się z dwóch jednostek, najwięcej hałasu generuje sprężarka. Jej dopuszczalny poziom hałasu jest dokładnie opisany w normach i rozporządzeniach prawnych. Najważniejsze jest Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

wykres klimatyzacja w bloku
Źródło: edroga.pl

Jeśli klimatyzacja będzie działać również w nocy, to generowany przez nią hałas nie może przekraczać 45 dB. W przypadku jednostki wewnętrznej w godzinach od 6:00 do 22:00 jest to 40 dB, a w godzinach 22:00-6:00 – 30 dB.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w bloku?

Zakładając, że ma ona pracować w pomieszczeniu, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, to wydatek na zakup klimatyzatora z montażem będzie wynosił około 4000 - 5000 zł. Najtańsze modele mogą kosztować mniej, ale trzeba się wtedy liczyć z ich gorszą jakością, większym hałasem i mniejszą wydajnością podczas upałów.

Czy jest dofinansowanie do klimatyzacji w mieszkaniu w bloku?

Inwestorzy, którzy chcą zamontować klimatyzację w mieszkaniu, mogą postarać się o dofinansowania (Dofinansowanie do klimatyzacji - jak dostać?). Mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej. Istotne jest jednak to, że klimatyzacja musi posiadać jeszcze funkcję grzania. Zakup i montaż takiego urządzenia można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Należy wtedy złożyć PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28 i dołączyć do niego załącznik PIT/O oraz zachować wszystkie faktury.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czy klimatyzacja na balkonie hałasuje?
Nowoczesne jednostki zewnętrzne klimatyzacji, montowane na balkonach, charakteryzują się cichą pracą, ale wciąż mogą przeszkadzać sąsiadom.

Co zamiast klimatyzacji w bloku?
W mieszkaniu w bloku można zastosować różne alternatywne rozwiązania, np. wiatraki, wentylację mechaniczną, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, czy też żaluzje lub folię typu lustro weneckie.

Ile trwa montaż klimatyzacji w bloku?
Montaż klimatyzacji w bloku może trwać od około 4 godzin do nawet 10 godzin. Wszystko zależy od odległości od siebie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, czy też stopnia skomplikowania całego procesu.

Czy klimatyzacja na balkonie przeszkadza sąsiadom?
Hałas generowany przez klimatyzator może być uciążliwy dla sąsiadów, w szczególności, gdy będzie panował upał. Wtedy urządzenie musi pracować na pełnych obrotach.

łączy nas napięcie portal dla elektryków