Jakie elektronarzędzia dla elektryka powinny być na wyposażeniu?
Praca elektryka to nie tylko operowanie miernikami i czujnikami. W wielu zadaniach niezbędne okazują się podręczne elektronarzędzia dla elektryka. Jaki sprzęt powinien znaleźć się na wyposażeniu elektryka, a jaki przyda się w domu czy na budowie? Jaki rodzaj zasilania elektronarzędzi wybrać i na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami przed doborem wyposażenia.
Spis treści:
- Jakie elektronarzędzia powinien mieć każdy elektryk?
- Elektronarzędzia sieciowe czy akumulatorowe? Które wybrać?
- Jakie parametry są ważne przy wyborze elektronarzędzi?
- Jakiej firmy elektronarzędzia są najlepsze?
- Jakie narzędzia dla elektryka wybrać? Podsumowanie
Jakie elektronarzędzia powinien mieć każdy elektryk?
Elektryk powinien dysponować elektronarzędziami, które będą mu pomocne na każdym etapie jego pracy. Powinien zadbać o sprzęt, który przyspieszy wykonywanie zadań, czyni je łatwiejszymi i nie pogorszy poziomu bezpieczeństwa. Do grupy elektronarzędzi, które można uznać za przydatne elektrykom, zalicza się następujące sprzęty:
- wiertarko-wkrętarki - ręczne narzędzia pomocne w czasie odkręcania i przykręcania śrub, a także wiercenia,
- wkrętaki akumulatorowe - mają podobne zastosowanie co wiertarko-wkrętarki, jednak są mniejsze i bardziej poręczne, dlatego sprawdzają się głównie przy pracach z niewielkimi śrubami,
- szlifierki precyzyjne - z uwagi na swój rozmiar nazywane są też mini szlifierkami. Sprawdzają się przy drobnych pracach polerskich i szlifierskich, które jednak wymagają dużej precyzji,
- lutownice - w pracach elektrycznych przydatne będą także stacje lutownicze, pozwalające na łączenie przewodów,
- latarki przemysłowe - w różnych konstrukcjach i formach, mają za zadanie poprawę widoczności na stanowisku pracy.
Elektronarzędzia to bardzo szeroka grupa urządzeń usprawniających prace manualne. Można w niej ująć wszelkie sprzęty, w których praca wykonywana jest przez silnik elektryczny. Są to zarówno urządzenia zasilane prądem sieciowym, jak i energią zgromadzoną w akumulatorze. Do czego służą elektronarzędzia? Usprawniają wiele prac ręcznych, takich jak wiercenie, wkręcanie czy szlifowanie. Do elektronarzędzi zalicza się także urządzenia generujące promienie świetlne lub pomocne przy pracach ogrodniczych.
Elektronarzędzia sieciowe czy akumulatorowe? Które wybrać?
Wybór pomiędzy elektronarzędziami sieciowymi oraz akumulatorowymi zależy głównie od charakteru pracy i upodobań użytkownika. Obecnie bowiem większość typów elektronarzędzi jest oferowana w obu wersjach. Narzędzia akumulatorowe dają większą swobodę i ułatwiają pracę w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Z kolei elektronarzędzia zasilane prądem sieciowym z reguły są lżejsze i nie wymagają planowania przerw na ładowanie.
Nie wiesz co wybrać? Sprawdź ranking wiertarko-wkrętarek akumulatorowych - TOP 10!
Elektronarzędzia sieciowe
Elektronarzędzia sieciowe są najczęściej używane w zadaniach wymagających pracy ciągłej. Z reguły dysponują też nieco większą mocą od akumulatorowych i mogą generować ją przez długi czas. Problem będzie stanowił przewód, który stale musi być podpięty do źródła zasilania. Najczęściej jako elektronarzędzia sieciowe wybierane są:
- wiertarki,
- szlifierki kątowe,
- klucze udarowe.
Wiertarki
Wiertarki sieciowe i młotowiertarki stosuje się głównie w pracach budowlanych. Urządzenia sieciowe dysponujące znaczną mocą są potrzebne przy przewiercaniu murów czy pracach wyburzeniowych. Nie wiesz co wybrać? Sprawdź ranking wiertarko-wkrętarek akumulatorowych - TOP 10!
Szlifierki kątowe
Szlifierki kątowe to najpopularniejsze ręczne narzędzie wykorzystywane do szlifowania i cięcia różnych materiałów. Prąd z sieci zapewnia stały dopływ energii o znacznej mocy i daje możliwość pracy przy najtwardszych metalach, betonie czy kamieniach.
Klucze udarowe
Sieciowe klucze udarowe służą do przykręcania i odkręcania śrub. Zasilane prądem sieciowym umożliwiają przykręcenie wielu elementów złącznych wysokim momentem obrotowym. Wykorzystywane są przede wszystkim przy pracach ze śrubami o dużych średnicach. Są niezbędne przy tworzeniu konstrukcji stalowych i drewnianych.
Elektronarzędzia akumulatorowe
Największą zaletą elektronarzędzi akumulatorowych jest możliwość stosowania ich bez względu na miejsce i ograniczenia dostępu do sieci energetycznej. Wśród najpowszechniej stosowanych elektronarzędzi akumulatorowych można wymienić:
- wiertarko-wkrętarki,
- wkrętaki,
- akcesoria oświetleniowe.
Elektronarzędzia akumulatorowe stosowane są głównie w pracach prowadzonych w wymuszonych pozycjach, trudno dostępnych miejscach, z dala od sieci. Te sprzęty wymagają też przerw na ładowanie, a duże akumulatory mogą mieć wpływ na zwiększenie wagi narzędzia, co jest często kluczową kwestią przy wyborze urządzenia.
Wiertarko-wkrętarki
Należą do najbardziej uniwersalnych narzędzi ręcznych przydatnych nie tylko elektrykom. Akumulator ulokowany jest w rękojeści, co daje możliwość swobodnego manewrowania i układania narzędzia pod dowolnym kątem.
Wkrętaki
Niewielkich rozmiarów wkrętaki akumulatorowe sprawdzają się przy częstym manipulowaniu niewielkimi śrubami. Pozwalają wydajnie wykonywać zadania związane z elektryką, elektroniką, mechaniką i innymi dziedzinami.
Akcesoria oświetleniowe
Akumulatorowe akcesoria oświetleniowe można umieścić w wybranym miejscu bez ryzyka zaplątania się w przewód. Latarki przenośne lub lampki w formie czołówek skutecznie i precyzyjnie oświetlą miejsce wykonywania pracy.
Jakie parametry są ważne przy wyborze elektronarzędzi?
Przy wyborze elektronarzędzi zwróć uwagę na:
- rodzaj zasilania,
- moc silnika,
- wymienne akcesoria,
- moment obrotowy,
- regulacja prędkości obrotowej.
Dobieranie parametrów powinno iść w parze z charakterem zadań, jakie najczęściej będą nimi wykonywane. Pamiętaj też, że prawidłowe przechowywaniu elektronarzędzi wydłuża ich żywotność.
Rodzaj zasilania
Urządzenia akumulatorowe to przede wszystkim wygoda i uniwersalność. Elektronarzędzia sieciowe gwarantują dużą moc, pracę bez przerw i mniejszą wagę samego urządzenia. Biorąc pod uwagę wymagania danej czynności i częstotliwość jej wykonywania można podjąć decyzję dotyczącą rodzaju zasilania.
Moc silnika
Moc podawana w watach jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba uwzględnić przy zakupie elektronarzędzi. Urządzenia o większej mocy ułatwiają wykonywanie trudniejszych prac i robią to szybciej niż sprzęt z silnikiem o mniejszej mocy. Wadą jest jednak większe zużycie energii elektrycznej.
Moment obrotowy
W elektronarzędziach wykonujących prace polegające na obracaniu głowicy (wiertarki, wkrętarki, szlifierki) bardzo ważnym parametrem jest moment obrotowy. Wartość podawana w Nm określa siłę, z jaką głowica wykonuje obrót. Przekłada się to na możliwość mocniejszego dokręcenie śruby lub cięcia twardych materiałów.
Regulacja prędkości obrotowej
Możliwość regulacji prędkości obrotowej pozwala dostosować moc narzędzia do charakteru pracy. Często występuje w postaci kilkustopniowej regulacji. Wolniejsze obroty pozwalają na pracę bardziej precyzyjną, a wyższe szybką i wymagającą najwyższej mocy.
Wymienne końcówki
Wymiana zużytych końcówek pozwala utrzymać sprawność sprzętu, a dostęp do różnorodnych akcesoriów zwiększa możliwości zastosowania elektronarzędzia. Tylko prawidłowo dobrane akcesoria pochodzące od sprawdzonych producentów zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy.
Jakiej firmy elektronarzędzia są najlepsze?
Najlepsze elektronarzędzia dostarczane są przez producentów o dużej renomie i ugruntowanej pozycji rynkowej. Można w nich znaleźć nowatorskie rozwiązania, a jakość sprzętu zapewnia długotrwałą i bezproblemową pracę. Która marka elektronarzędzi jest najlepsza? W powszechnej sprzedaży znajdują się maszyny pochodzące od kilku firm, które z powodzeniem można zaliczyć do renomowanych.
Makita
Makita to japoński producent z ponad wiekową tradycją w produkcji wszelkich elektronarzędzi. Maszyny z błękitnymi obudowami są cenione przez profesjonalistów z różnych branży przemysłu za innowacyjność i niezawodność. Ogromną zaletą marki jest gęsta sieć dystrybucji i serwisów, także na terenie naszego kraju.
DeWalt
Amerykański producent DeWalt dostarcza wysokiej jakości elektronarzędzia o różnorodnym zastosowaniu. Charakterystyczne żółte obudowy można spotkać na placach budowy i w zakładach przemysłowych na całym świecie. Zaletą jest duża powszechność narzędzi, akcesoriów i osprzętu roboczego.
Milwaukee
Firma Milwaukee Tool to kolejne przedsiębiorstwo na liście, które może pochwalić się stuletnią tradycją. Amerykański producent, obecnie będący częścią holdingu TTI Group, ma w swojej ofercie różnorodne elektronarzędzia wraz z akcesoriami. Firma uznawana jest za jednego z liderów branży pod względem trwałości i wydajności produktów.
Bosch
Bosch ma szeroką ofertę rozwiązań dla przemysłu, w tym dużą grupę elektronarzędzi. Cenione są za wydajność, moc i długą żywotność. Zaletą może być łatwy dostęp do części zamiennych i akcesoriów ze względu na lokalizację w Polsce wielu punktów obsługi, a nawet kilku fabryk koncernu.
GRAPHITE
Graphite to marka elektronarzędzi, która należy do polskiej firmy GTX. Sprzęt z logo GRAPHITE sukcesywnie zdobywa rynek i zaufanie wykonawców w całym kraju. Marka ceniona jest za świetną proporcję jakości do ceny, a także łatwy dostęp do punktów sprzedaży i placówek serwisowych.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Jakie elektronarzędzia na budowę?
Na placu budowy sprawdzają się tylko najmocniejsze narzędzia pochodzące od sprawdzonych dostawców. Trudne warunki, ryzyko upadku i zabrudzenia, a także intensywne użytkowanie to warunki, w których nie ma miejsca na słaby sprzęt. Warto też zwrócić uwagę na możliwość szybkiej wymiany akcesoriów roboczych i swobodnego dostępu do punktów serwisowych.
Jakie elektronarzędzia do domu?
Przy większości prac domowych można zastosować urządzenia sieciowe, ponieważ dostęp do gniazd elektrycznych jest w miarę swobodny. Przy pracach remontowych sprawdzą się zatem wiertarki przewodowe o przeciętnej mocy. Warto też znaleźć miejsce na niewielkie i poręczne akumulatorowe wkrętarki do majsterkowania.
Jakie elektronarzędzia dla stolarza?
W warsztacie stolarskim będą potrzebne głównie pilarki, frezarki i szlifierki stołowe. Poza standardowymi elektronarzędziami mogą przydać się również odkurzacze i odciągi. Ich zadaniem będzie zbieranie trocin i odpadów, a także pochłanianie pyłu powstającego przy pracach szlifierskich. Zapobiegają nadmiernemu brudzeniu się w warsztacie, a także zwiększają bezpieczeństwo pracy.
Czy kosiarka jest elektronarzędziem?
Kosiarki zalicza się do sprzętu ogrodniczego, jednak wiele z nich można także zakwalifikować do grupy elektronarzędzi. Uwzględnia się w niej kosiarki wyposażone w silniki na prąd sieciowy lub energię z akumulatorów. Elektronarzędziami można określić także inne urządzenia akumulatorowe i elektryczne stosowane w ogrodzie, jak piły, dmuchawy lub sekatory.
Jakie narzędzia dla elektryka wybrać? Podsumowanie
Elektronarzędzia dobierane do pracy elektryka i wszystkich innych wykonawców, muszą odpowiadać na potrzeby tych specjalistów. Powinny zatem dysponować optymalną mocą, mieć właściwy wymiar i potrzebne końcówki robocze. Tylko wówczas zapewnią komfort i wydajność pracy.