Jaki grzejnik elektryczny wybrać?
Najlepszy grzejnik elektryczny to taki, który zapewnia optymalny komfort termiczny. Musisz zatem dobrać urządzenie indywidualnie do warunków technicznych, własnych potrzeb i możliwości finansowych. Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i który wybrać? Podpowiadamy w artykule.
Spis treści:
- Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?
- Jaki grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy radiacyjny?
- Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
- Czy grzejnik elektryczny trzeba dobrać do pomieszczenia?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika elektrycznego?
- Co zamiast grzejnika elektrycznego?
Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?
Poniżej zebraliśmy popularne rodzaje grzejników elektrycznych:
- grzejniki konwektorowe,
- grzejniki elektryczne z wkładem ceramicznym,
- grzejniki elektryczne olejowe,
- termowentylatory,
- grzejniki elektryczne radiacyjne,
- promienniki podczerwieni,
- grzejniki elektryczne na podczerwień.
W sprzedaży jest dostępnych wiele typów grzejników elektrycznych. Wszystkie te konstrukcje wyposażone są w system ogrzewania zasilany prądem sieciowym. Różnią się jednak metodą wytwarzania ciepła i oddawania go do otoczenia.
Grzejnik konwektorowy
Najpopularniejszy typ grzejników elektrycznych. Grzejniki konwektorowe wykorzystują zjawisko unoszenia się ciepłego powietrza w górę. Zimne powietrze zasysane jest z dołu, nagrzewane i wypuszczane górą. W innym artykule zrobiliśmy porównanie Grzejnik konwektorowy czy termowentylator? Co wybrać? Sprawdź!
Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym
Wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery. Nagrzewa się w nich panel ceramiczny, który umieszczony jest pod obudową. Grzejnik utrzymuje temperaturę przez długi czas po wyłączeniu, jednak wymaga dużo energii podczas uruchamiania.
Grzejnik elektryczny olejowy
W olejowych grzejnikach elektrycznych grzałka podnosi temperaturę oleju, którym wypełnione jest urządzenie. Olej nagrzewa się długo, jednak trzyma temperaturę przez wiele godzin. Z punktu widzenia kosztów użytkowania jest to najbardziej ekonomiczne urządzenie.
Termowentylatory
Termowentylatory to najmniejsze i najbardziej uniwersalne grzejniki elektryczne. Urządzenia potocznie nazywane farelkami są wyposażone w grzejnik i wentylator, który wydmuchuje ciepłe powietrze. Sprawdzają się do ogrzewania małych zamkniętych pomieszczeń (np. łazienki - Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?)
Grzejniki elektryczne radiacyjne
Grzejniki elektryczne radioacyjne to jeden z najnowocześniejszych typów konstrukcji wykorzystujących energię elektryczną. Emitują aurę promieni cieplnych, które emanują ciepłem niczym rozgrzany kominek. Są uznawane za bardzo ekonomiczne, jednak koszt samego sprzętu jest bardzo wysoki.
Promienniki podczerwieni
Promienniki to rodzaj urządzeń grzewczych przenośnych. Za pomocą grzałek emitują promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty, zwiększając ich temperaturę. Promienniki podczerwieni sprawdzają się głównie w wysokich pomieszczeniach, gdzie ukierunkowane w dół ogrzewają elementy wyposażenia.
Grzejnik elektryczny na podczerwień
Grzejniki elektryczne na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone i ruch fal elektromagnetycznych. Działanie przypomina ogrzewanie promieniami słonecznymi, ponieważ podnosi się temperatura przedmiotów wystawiony na ekspozycję, a nie powietrza. Nowoczesne grzejniki mają kompaktową konstrukcję i nowoczesny wygląd.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy radiacyjny?
Główną różnicą pomiędzy grzejnikami konwektorowymi a grzejnikami radiacyjnymi jest ich cena. Grzejniki konwektorowe są znacznie tańsze na etapie inwestycji od grzejników radiacyjnych. Z kolei grzejniki radiacyjne są bardziej wydajne i koszt ogrzewania jest niższy.
Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
Grzejniki elektryczne ceramiczne i olejowe to grzejniki pobierające najmniejszą ilość prądu. Wynika to z długotrwałego utrzymywania ciepła już po wyłączeniu zasilania. Warto też zwrócić uwagę na urządzenia radiacyjne, które pobierają stosunkowo niewiele energii, uzyskując duży komfort cieplny.
Czy grzejnik elektryczny trzeba dobrać do pomieszczenia?
Tak, grzejnik elektryczny trzeba dobrać do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. Należy wziąć pod uwagę moc grzewczą, która wystarczy do uzyskania odpowiedniej temperatury. Warto zwrócić uwagę również na sposób montażu, rozmiar i wygląd urządzenia. Poniżej znajdziesz przykłady doboru mocy grzejnika do konkretnych wielkości pomieszczeń.
Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?
Moc grzejnika należy dobrać do wielkości pomieszczenia, a także poziomu izolacji termicznej obiektu. To pozwoli znaleźć optimum pomiędzy kosztem pracy urządzenia i jego ceną a osiągniętym komfortem termicznym.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 16 m2?
Do pokoju o powierzchni 16 m2 w nowym budownictwie wystarczy grzejnik elektryczny o mocy 1200-1300 W. Jeśli pokój ma duże przeszklenia, warto zwiększyć moc urządzenia grzewczego o około 10-15 %.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 20 m2?
Pokoje o powierzchni 20 m2 mogą być ogrzewane elektrycznymi grzejnikami o mocy od 1500 W. Takie urządzenie wystarczy do ogrzania nowych budynków, gdzie izolacja ścian i okien jest na wysokim poziomie. W starym budownictwie możesz potrzebować nawet dwukrotnie większej mocy grzewczej.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 25 m2?
Duży pokój lub biuro o powierzchni 25 m2 można skutecznie ogrzać grzejnikiem o mocy 2000 W. Jeśli jednak pomieszczenie ma wysokość większą niż 2,5 metra, będzie potrzebny proporcjonalnie mocniejszy grzejnik. Przy wysokości 3 m moc grzewczą musisz zwiększyć o 20%.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 30 m2?
W dużym pokoju o powierzchni 30m2 warto ustawić dwa grzejniki o mocy 1200 W. Rozmieszenie ich w różnych częściach pomieszczenia przyspieszy nagrzewanie pokoju. Pozwoli to też ogrzewać tylko jedną, aktualnie użytkowaną, część pomieszczenia, a to wygeneruje oszczędności.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 40 m2?
Pomieszczenia o powierzchni 40 m2 muszą być ogrzewane grzejnikami o mocy minimum 3200 W. Trudno znaleźć jedno urządzenie dysponujące tak dużą mocą grzewczą. Warto zatem umieścić kilka mniejszych grzejników, które w sumie uzyskają zadaną moc.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika elektrycznego?
Główne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika elektrycznego to:
- moc grzejnika elektrycznego,
- wielkość pomieszczenia,
- rodzaj izolacji cieplnej,
- przeznaczenie grzejnika elektrycznego,
- termostat i regulacja,
- długość przewodu zasilającego grzejnika,
- gabaryty grzejnika elektrycznego,
- metoda montażu grzejnika elektrycznego,
- wydajne grzejniki elektryczne,
- wygląd grzejnika,
- zabezpieczenia grzejników,
- poziom hałasu.
Przy zakupie grzejnika elektrycznego musisz przeanalizować kilka najważniejszych parametrów technicznych. Tylko w ten sposób dobierzesz urządzenie funkcjonalne i oszczędne. Dopiero w drugiej kolejności zwracaj uwagę na estetykę, kształt i kolorystykę grzejnika elektrycznego.
Moc grzejnika elektrycznego
Moc grzejników elektrycznych jest najważniejszym kryterium ich wyboru. Możesz obliczyć moc samodzielnie, biorąc pod uwagę kubaturę, poziom izolacji, ilość okien i charakter pomieszczenia. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, którzy uwzględnią więcej parametrów i Twoje osobiste preferencje.
Wielkość pomieszczenia
Wraz ze wzrostem powierzchni ogrzewanego pomieszczenia zwiększa się przede wszystkim potrzebna moc grzewcza grzejnika. W dużych pomieszczeniach warto zamontować kilka grzejników rozmieszczonych w różnych obszarach.
Rodzaj izolacji cieplnej
Przy doborze grzejników trzeba uwzględnić też rodzaj izolacji cieplnej, podawany w watach na metr kwadratowy rocznie (W/m2). Przy nowych budynkach ten parametr wynosi około 80 W/m2 , a przy starszych bywa na poziomie 130-150 W/m2. Oznacza to, że grzejnik elektryczny do starego domu powinien być nawet dwukrotnie mocniejszy, niż w pomieszczeniu o podobnej powierzchni w nowym budownictwie.
Przeznaczenie grzejnika elektrycznego
Grzejniki elektryczne są standardowo przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń jako źródła podstawowe lub dodatkowe. Przenośne urządzenia będą służyły jako ogrzewanie awaryjne. Z kolei grzejniki elektryczne łazienkowe mogą mieć też funkcję suszenia ubrań.
Termostat i regulacja
Grzejniki elektryczne mogą być wyposażone w termostaty regulowane na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się pokrętła do podnoszenia temperatury. W nowoczesnych grzejnikach spotykane są panele dotykowe z możliwością ustawienia cyklu grzania.
Długość przewodu zasilającego
Długość przewodu zasilającego grzejnika powinna być dobrana do warunków technicznych obiektu. Weź pod uwagę odległość pomiędzy potencjalnym miejscem montażu urządzenia a gniazdem sieciowym.
Gabaryty grzejnika elektrycznego
Grzejniki elektryczne oferowane są w wielu wymiarach, przy czym najważniejszym będzie jego szerokość. Musisz dostosować wymiary do warunków panujących w pomieszczeniu. Przed wyborem zmierz wnękę pod oknem, długość ściany lub inną powierzchnię, w której chcesz zamontować go na stałe.
Sposób montażu grzejnika elektrycznego
Metoda montażu grzejnika elektrycznego powinna być dobrana z uwzględnieniem warunków w budynku. Najbardziej stabilnym sposobem montażu jest zawieszenie grzejnika na uchwytach lub wspornikach zamocowanych do ściany. W przypadku braku takiej możliwości wybierz grzejnik wyposażony w podstawy do ustawiania na podłodze. Grzejniki o konstrukcji przenośnej często wyposażone są w kółka ułatwiające transport.
Wydajność energetyczna grzejnika elektrycznego
Wydajne grzejniki elektryczne to takie, które zapewnią optymalny komfort cieplny przy możliwie najmniejszym zużyciu energii. Urządzenie musi mieć dobrze dopasowaną moc do powierzchni i poziomu izolacji.
Weź też pod uwagę charakter ogrzewania. W miejscach, gdzie grzejnik ma pracować przez wiele godzin, wybierz konstrukcje olejowe, z wkładem ceramicznym lub radiacyjne. Z kolei w obiektach wymagających szybkiego, lecz krótkotrwałego nagrzewania lepiej sprawdzą się grzejniki konwektorowe.
Wygląd grzejnika elektrycznego
Wygląd grzejnika wpływa na całą aranżację, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi. Z reguły urządzenia mają prosty kształt i białą lub kremową kolorystykę, dlatego łatwo można wkomponować je w aranżacje. W sprzedaży są też grzejniki ciemne, a bardzo nowoczesny wygląd zapewniają urządzenia radiacyjne.
Zabezpieczenia grzejnika elektrycznego
Zabezpieczenia grzejników w skali IP musisz dobrać do warunków, w jakich będą pracowały. W łazienkach, łaźniach czy toaletach potrzebne będą urządzenia odporne na przenikanie do wewnątrz wilgoci. Z kolei w pomieszczeniach zapylonych, obiektach przemysłowych i technicznych, ważna będzie odporność na zapylenie oraz uszkodzenia mechaniczne.
Poziom hałasu
Grzejniki elektryczne generują hałas na poziomie do 40 dB, czyli porównywalny do rozmowy szeptem. Takie urządzenie umieszczone w obiektach przemysłowych, biurach, łazienkach lub pomieszczeniach technicznych w domu nie będzie sprawiało problemu. Jednak w grzejnikach elektrycznych do sypialni i salonu poziom generowanego hałasu nie powinien przekraczać 20 dB.
Co zamiast grzejnika elektrycznego?
Alternatywą do grzejników elektrycznych są tradycyjne systemy centralnego ogrzewania. Możesz skorzystać z kotłów na paliwa stałe i gazowe lub pomp ciepła. Ciekawe możliwości dają też maty grzewcze na podczerwień lub ogrzewanie z systemów wentylacji, jednak w tych przypadkach będziesz musiał korzystać z energii elektrycznej do wygenerowania ciepła. Natomiast jeśli szukasz źródła ogrzewania tylko na krótki czas, w okresie większych mrozów możesz skorzystać z nagrzewnicy lub termowentylatora. Nie sprawdzą się na dłużej, ale doraźnie spełnią swoje zadanie.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jaki grzejnik elektryczny na zimę?
Na zimę odpowiednim grzejnikiem elektrycznym będzie przenośny grzejnik konwektorowy. Możesz umieścić go w dowolnym pomieszczeniu, szybko nagrzejesz powietrze, a dodatkowo za samą konstrukcję zapłacisz niewiele.
Jakie grzejniki elektryczne są najwydajniejsze?
Najwydajniejsze grzejniki elektryczne to takie, które są w stanie długo utrzymać temperaturę czynnika grzewczego. Zalicza się do nich grzejniki ceramiczne i olejowe. Po nagrzaniu się będą utrzymywały temperaturę, pobierając niewiele energii elektrycznej.
Co jest lepsze grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy?
Oba typy grzejników można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń. Grzejnik olejowy jest bardzo ekonomiczny i dłużej utrzymuje temperaturę. Z kolei konstrukcje konwertorowe szybko ogrzewają małe pomieszczenia i są relatywnie tanie.
Jaki grzejnik elektryczny - ceramiczny czy olejowy?
Główna różnica pomiędzy grzejnikiem elektrycznym ceramicznym a olejowym jest w szybkości nagrzewania grzałek. Jeśli zależy Ci na tym, żeby grzejnik szybko nagrzał pomieszczenie i trzymał temperaturę przez 2-3 godziny, wybierz grzejnik ceramiczny. Z kolei jeżeli chcesz, żeby temperatura grzejnika utrzymywała się znacznie dłużej przy niewielkim zużyciu energii, wybierz konstrukcje olejowe.
Czy grzejnik elektryczny 1500 W będzie wystarczający do salonu?
Grzejnik o mocy 1500 W wystarczy do ogrzania pomieszczenia o powierzchni nawet ponad 20m2, jeśli budynek jest dobrze zaizolowany. Przy termoizolacji o gorszej jakości urządzenie o takiej mocy wystarczy do ogrzania pokoju o powierzchni 10m2.