Jak sterować roletami przez telefon?
Roletami w systemie smarthome można sterować między innymi za pomocą telefonu. Aby to było możliwe, niezbędne jest skompletowanie odpowiednich podzespołów. Sprawdź, jak stworzyć system smart home i jakie elementy są do tego niezbędne.
Spis treści:
- Jak zrobić smart rolety?
- Jakie są aplikacje do sterowania roletami?
- O czym należy pamiętać, korzystając z aplikacji do sterowania roletami?
- Jakie są zalety i wady sterowania roletami przez telefon?
Jak zrobić smart rolety?
Aby zrobić smart rolety, należy stworzyć kompletny system, na który składa się:
- sterownik inteligentnego domu,
- moduł zdalnego sterowania,
- silnik elektryczny,
- czujniki.
Smart rolety to inteligentne rozwiązanie, które może być montowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Pozwalają na ochronę przed słońcem, hałasem i spojrzeniami sąsiadów. Smart rolety wyposażone są w elektryczny napęd, który umożliwia sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Dzięki temu można ustawić automatyczne opuszczanie i podnoszenie się rolet w danym pomieszczeniu.
Jaka elektronika jest niezbędna do połączenia rolet ze smarthome?
Aby można było swobodnie sterować roletami smart home z poziomu telefonu i aplikacji mobilnej, należy stworzyć system zbudowany ze sterowników, modułów zdalnego sterowania, silników elektrycznych i czujników.
Sterownik inteligentnego domu
Sterowniki inteligentnego domu to urządzenia elektroniczne, które umożliwiają zdalne sterowanie oraz automatyzację różnych funkcji i systemów w domu za pomocą aplikacji mobilnej, przeglądarki internetowej lub głosowych asystentów. Są one między innymi niezbędne do sterowania roletami zewnętrznymi.
Moduły zdalnego sterowania
Zamontowanie modułu zdalnego sterowania pozwala sterować roletami z poziomu aplikacji. Ten komponent odpowiada między innymi za łączność z urządzeniem mobilnym.
Silniki elektryczne
Umożliwiają podnoszenie i opuszczanie rolet.
Czujniki
Pozwalają na automatyczne ustawianie rolet, w odpowiedniej pozycji do aktualnie panujących warunków na zewnątrz. Mogą to być czujniki temperatury, światła lub deszczu.
Jakie rolety nadają się do podłączenia pod aplikację na telefon?
Inteligentne rolety zewnętrzne, działające w systemie smart dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybór jednego z nich będzie uzależniony od indywidualnych preferencji i wymagań użytkowników.
Rolety zdalnie sterowane
Rolety zdalnie sterowane to osłony okienne, którymi można sterować za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie, tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu nie trzeba specjalnie iść do salonu, czy sypialni, aby podnieść lub opuścić roletę. Wszystko można zrobić z poziomu telefonu lub pulpitu zdalnego zamontowanego na ścianie.
Rolety zintegrowane z systemami smart home
To osłony okienne, które można połączyć z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład inteligentnego domu, takimi jak czujniki światła, czy termostaty. W przypadku czujników światła rolety automatycznie będą się zamykać wieczorem i jednocześnie zapali się wtedy światło w pomieszczeniu.
Rolety solarne
Te rolety wykorzystują promieniowanie słoneczne do generowania energii niezbędnej do pracy silników i sterowania nimi. Aby mogły one sprawnie i niezawodnie działać, na kasecie rolety montuje się panel fotowoltaiczny. Wewnątrz kasety znajduje się bateria, która jest zasilana przez panel. Co istotne, sam moduł fotowoltaiczny nie musi być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wystarczy jedynie światło dzienne.
Sterowanie roletami solarnymi odbywa się za pomocą pilota radiowego, aplikacji mobilnej lub automatycznie przez czujnik natężenia oświetlenia. Rolety solarne współpracują praktycznie z każdym systemem inteligentnego domu.
Rolety z automatycznym sterowaniem
Rolety z automatycznym sterowaniem to zaawansowane technologicznie osłony okienne, które opuszczają się i podnoszą w zależności od temperatury i poziomu nasłonecznienia. Na dodatek rolety z automatycznym sterowaniem można zaprogramować na konkretne scenariusze, np. o której godzinie mają być spuszczone, a kiedy podniesione. Poza tym świetnie sprawdzają się w trakcie dłuższego wyjazdu domowników. Mogą one wtedy poprzez regularne odsłanianie i zasłanianie w konkretnych odstępach czasu odstraszać włamywaczy.
Jak połączyć rolety zewnętrzne z telefonem?
Do połączenia rolet z telefonem niezbędna będzie aplikacja mobilna. Oprogramowania, które dostępne są do smart home, mogą działać na różnych systemach, czyli Android i iOS. Użytkownicy mogą korzystać z Amazon Alexa, Google Home lub innych aplikacji.
Do połączenia z roletą wystarczy aplikacja na telefonie i podłączenie do tej samej sieci WiFi. Wyszukaj roletę w aplikacji i sparuj. Po udanej konfiguracji będzie można podnosić i opuszczać osłonę okienną za pomocą telefonu. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają nawet na kontrolowanie osłon za pomocą komend głosowych.
Jakie są aplikacje do sterowania roletami?
Obecnie w sieci można znaleźć kilka takich oprogramowań, a do najbardziej znanych należy Google Home i Amazon Alexa.
SmartThings
Aplikacja SmartThings to oprogramowanie stworzone przez firmę Samsung, które służy do zarządzania inteligentnym domem. Pozwala ona na połączenie i sterowanie szeroką gamą inteligentnych urządzeń z różnych kategorii, w tym roletami, oświetleniem, systemami bezpieczeństwa, termostatami, sprzętem AGD oraz wieloma innymi sprzętami, które są kompatybilne z ekosystemem SmartThings.
IFTTT
Aplikacja IFTTT (If This Then That) to narzędzie służące do automatyzacji różnych zadań i czynności poprzez tworzenie tzw. „apletów”, które łączą różne aplikacje i urządzenia. Umożliwia ona użytkownikom tworzenie połączeń między wieloma usługami internetowymi, aplikacjami oraz inteligentnymi urządzeniami, które na co dzień bezpośrednio ze sobą nie współpracują.
Google Home
Google Home to aplikacja stworzona do inteligentnego domu, która pozwala użytkownikom na zarządzanie i kontrolowanie urządzeń podłączonych do Google Assistant. Aplikacja służy jako jedno centralne miejsce, z którego można sterować różnymi inteligentnymi urządzeniami w domu, jak np. rolety zewnętrzne, oświetlenie, czy ogrzewanie.
Apple Homekit
Apple HomeKit to platforma stworzona przez firmę Apple, która umożliwia użytkownikom kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami domowymi za pomocą iPhone, iPad, Mac, Apple Watch czy HomePod. Aplikacja pozwala na łatwe i bezpieczne zarządzanie różnymi urządzeniami smart home (np. oświetleniem, roletami, czy systemem alarmowym).
Amazon Alexa
Aplikacja Amazon Alexa to interfejs użytkownika do zarządzania i interakcji z usługą głosowego asystenta Alexa, stworzonego przez firmę Amazon. Aplikacja pozwala użytkownikom na konfigurację i kontrolowanie urządzeń kompatybilnych z Alexą. Oprogramowanie jest dostępne na urządzenia z systemami Android i iOS oraz na niektóre Fire OS.
Ponadto, do centralnego sterowania roletami można jeszcze wykorzystać inne aplikacje: Somfy Tahoma, IKEA Home Smart (TRÅDFRI), FIBARO Home Center, Zamel SUPLA, Simon GO.
O czym należy pamiętać, korzystając z aplikacji do sterowania roletami?
Zadbaj o bezpieczeństwo sieci, korzystając z aplikacji do sterowania roletami zewnętrznymi. Niżej kilka podstawowych informacji jak możesz to zrobić.
Mocne hasła
Podstawą jest ustawienie mocnego hasła. Im będzie ono bardziej skomplikowane, tym lepiej. Warto w nim zawrzeć znaki specjalne, losowy ciąg liczb oraz cyfry. Takie hasło będzie znacznie trudniejsze, niż standardowe, które ustawia większość osób, jak np. data swojego urodzenia lub imię i trzy pierwsze cyfry.
Aktualizacja oprogramowania
Najnowsza wersja oprogramowania to lepsze zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Nie odkładaj aktualizacji w nieskończoność, tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo.
Podwójna weryfikacja
Weryfikacja dwuetapowa lub dwuskładnikowa autentykacja (2FA) to metoda zabezpieczania kont użytkowników, która wymaga dwóch różnych form potwierdzenia tożsamości przed udzieleniem dostępu do konta. Podwójna weryfikacja jest dodatkowym zabezpieczeniem, które uzupełnia standardowe logowanie. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo swojego konta w aplikacji.
Alternatywne metody sterowania roletami (w razie awarii)
Roletowe silniki z funkcją awaryjnego otwierania są wyposażone w mechanizmy, które umożliwiają ręczne podnoszenie rolety za pomocą korby. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne szczególnie w przypadku braku zasilania. Alternatywnie, istnieje możliwość wykorzystania akumulatorów samochodowych lub zasilaczy awaryjnych UPS do awaryjnego otwierania rolet. Te doraźne źródła energii są w stanie dostarczyć wystarczająco dużo mocy do podniesienia rolety w sytuacjach kryzysowych. Poza tym można jeszcze zastosować linki manualne, które również pozwolą podnieść lub opuścić osłony okienne.
Jakie są zalety i wady sterowania roletami przez telefon?
Sterowanie roletami przez telefon ma swoje wady i zalety. Zanim zainwestuje się w tego typu rozwiązanie, warto je dobrze poznać, aby później dokonać właściwej decyzji.
Zalety sterowania roletami przez telefon:
- szybkość i łatwość obsługi,
- możliwość sterowania roletami z każdego miejsca na świecie,
- możliwość zaprogramowania w aplikacji dni i godzin podnoszenia i opuszczania rolet,
- zabezpieczenie okien w przypadku gradobicia,
- ochrona przed zalaniem w przypadku ulewy.
Wady sterowania roletami przez telefon:
- brak możliwości sterowania roletami w przypadku zagubienia lub rozładowania telefonu,
- niektóre aplikacje mogą być trudne w obsłudze, w szczególności dla osób, które nie operują biegle smartfonem i oprogramowaniami,
- ryzyko włamania się do aplikacji, jeśli hasło będzie zbyt słabe,
- konieczność stałej aktualizacji oprogramowania do rolet.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Czy można sterować roletami zdalnie, będąc poza domem?
Tak, roletami można sterować zdalnie, będąc poza domem. Wykorzystuje się do tego aplikację oraz łączność WiFi modułów w roletach.
Czy można sterować roletami za pomocą komend głosowych?
Tak, istnieje możliwość sterowania roletami za pomocą komend głosowych, np. poprzez wykorzystanie Amazon Alexa.
Jakie są wymagania techniczne do instalacji inteligentnych rolet?
Do instalacji inteligentnych rolet należy mieć odpowiednio skompletowany zestaw, który składa się ze sterowników, modułów, silników elektrycznych i dodatkowo z różnych czujników. Niezbędne jest także podłączenie ich do zasilania energią elektryczną.
Dlaczego moja roleta przestała się podnosić?
Najczęstsze problemy związane z podnoszeniem i opuszczaniem się rolet to awaria silnika, problemy z zasilaniem, błędy oprogramowania, brud, zanieczyszczenia, uszkodzone prowadnice, awaria zwijacza lub mechanizmu blokującego, błędy w instalacji.