Jak podłączyć świetlówkę LED?
Właściwe podłączenie świetlówki LED zapewni skuteczne oświetlenie miejsca pracy i ograniczy zużycie energii. W jaki sposób podłączyć świetlówki i co sprawdzić przed wymianą? Czy można zastąpić jarzeniówki nowoczesnymi świetlówkami LED? W tekście odpowiemy na te i kilka innych pytań.
Spis treści:
- Jak prawidłowo podłączyć świetlówkę?
- Jak podłączyć przewód do świetlówki LED?
- Jak zamontować świetlówkę LED do starej oprawy?
- Podłączenie świetlówki LED - podsumowanie
Jak prawidłowo podłączyć świetlówkę?
Prawidłowe podłączenie świetlówek nie stanowi wielkiego wyzwania. Przed przystąpieniem do montażu oświetlenia należy jednak sprawdzić następujące parametry oświetlenia:
- sposób prowadzenia przewodów zasilających (zasilanie jedno- lub dwustronne),
- typ i rozmiar gniazda do podłączania świetlówki,
- metodę połączenia ze sobą kolejnych świetlówek (szeregowo lub równolegle).
Schemat podłączenia świetlówki LED
Konkretny schemat podłączenia świetlówek LED zależy od zastosowanej w niej metody zasilania. Obecnie na rynku dostępne są dwa typy świetlówek, a przy każdym wariancie podłączenie zasilania wygląda nieco inaczej:
- zasilane dwustronnie - klasyczna konstrukcja, która jednak staje się coraz mniej popularna. Do gniazda po jednej stronie podłącza się przewód fazowy, natomiast po przeciwnej neutralny. Świetlówkę można włożyć do obudowy dowolną stroną, ponieważ przemienny prąd sieciowy zapewni jej zasilanie,
- zasilane jednostronnie - w tym wariancie przewód fazowy i neutralny są podłączane z jednej strony świetlówki. Trzonek po drugiej stronie stanowi tylko uchwyt zapewniający stabilne osadzenie w obudowie lampy. Jednostronną świetlówkę należy umieścić w taki sposób, żeby trzonek przeznaczony do zasilania znajdował się w gnieździe podłączonym do prądu.
Jak rozpoznać zasilanie świetlówki LED?
Sposób zasilania świetlówek LED można łatwo rozpoznać po oznaczeniach na obudowie. Na końcówkach powinny znajdować się litery L i N. Jeśli każda z nich znajduje się na innej końcówce świetlówki, oznacza to, że mamy do czynienia z akcesoriami dwustronnymi. Z kolei oba symbole umieszczone po jednej stronie oznaczają świetlówki jednostronne.
Jak podłączyć dwie świetlówki LED?
Chcąc podłączyć dwie świetlówki LED, należy zastosować metodę podpinania równoległego. To technika odpowiednia dla świetlówek jedno- i dwustronnych. Do każdej z nich należy podłączyć oddzielny przewód z odrębnym zasilaczem. To technika pozwalająca na zasilanie świetlówek znajdujących się nawet w dużej odległości od siebie, jednak daje możliwość sterowania nimi za pomocą jednego włącznika.
Schemat podłączenia świetlówki 2x18w
Podłączenie świetlówek 2x18W, czyli dwóch świetlówek o mocy 18 W, można przeprowadzić metodą szeregową. Polega ona na łączeniu ze sobą co najmniej dwóch źródeł światła za pomocą jednego przewodu. Przewód zasilający należy połączyć z biegunem dodatnim w pierwszej listwie LED. Przewody z następnej listwy podpinamy do drugiego wejścia bieguna dodatniego poprzedniej świetlówki. Taka technika pozwala łączyć świetlówki znajdujące się w niedużej odległości od siebie, jednak wymaga mocnego zasilacza.
Jak podłączyć przewód do świetlówki LED?
W przypadku świetlówek LED przewód zasilający należy podłączyć bezpośrednio do gniazda znajdującego się w obudowie lampy. Omija się wszelkie dodatkowe akcesoria, które można spotkać w obudowach starszego typu do jarzeniówek. Chcąc stosować świetlówki jednostronne, wystarczy przewody doprowadzić do gniazda po wybranej stronie. W przypadku świetlówek dwustronnych, do jednego gniazda należy podpiąć przewód fazowy, natomiast na drugim końcu znajdzie się przewód neutralny.
Jaki przewód do świetlówek?
Do podłączenia świetlówek emitujących jedną barwę światła wystarczą przewody dwużyłowe. Średnica przekroju przewodów wpływa na jakość świecenia i żywotność instalacji, a zależy od odległości pomiędzy zasilaczem i źródłem światła. Jeśli ten dystans nie przekracza dwóch metrów, wystarczą przewody 2x0,35 lub 2x0,5. Z kolei, jeżeli odległość wynosi ponad 5 metrów, warto zastosować żyły o przekroju 1 mm lub większym.
Jak zamontować świetlówkę LED do starej oprawy?
Montaż świetlówki LED do starej oprawy dedykowanej jarzeniówkom jest możliwy, jednak wymaga pewnych modyfikacji oprawy. Konieczne będzie wymontowanie dławików oraz starterów, które przy technologii LED są niepotrzebne. Montując inny typ świetlówek, należy sprawdzić, czy dane gniazdo ma kształt zbieżny z końcówkami na dedykowanych świetlówkach. Sprawdź też, jak powinna wyglądać wymiana świetlówki liniowej na tubę LED.
Czy do świetlówki LED potrzebny jest statecznik?
Świetlówki LED do pracy nie potrzebują stateczników. Ich budowa pozwala na skuteczne oświetlenie, korzystając z napięcia sieciowego 230 V. Sprawdź także: Ile prądu pobiera świetlówka.
Podłączenie świetlówki LED - podsumowanie
Podłączenie świetlówek LED do opraw i akcesoriów oświetleniowych nie jest zadaniem trudnym. Należy ocenić rodzaj świetlówki, a także zbieżność konstrukcji gniazd i końcówek. Podczas wymiany i modernizacji oświetlenia, trzeba pamiętać o odłączeniu urządzenia od źródła zasilania.