Jak podłączyć rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wyposażenia budynku. Wyposażone w automatyczny napęd i systemy sterowania, będą też wygodne w obsłudze. Jak zaplanować i wykonać system zasilania roletami? Jakie akcesoria będą potrzebne do ułożenia sieci zasilania? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poradniku.
Spis treści:
- Jakie zasilanie do rolet zewnętrznych?
- Jak doprowadzić zasilanie do rolet zewnętrznych?
- Jak poprowadzić kabel do rolety zewnętrznej?
- Jak podłączyć włącznik rolet?
Jakie zasilanie do rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne najlepiej zasilać za pomocą prądu sieciowego jednofazowego 230V. Standardowa sieć domowa dostarcza wystarczająco dużo energii do otwierania i zamykania rolet. Przewód trzeba doprowadzić w miejsce, gdzie znajdzie się mechanizm uruchamiający roletę i zostawić około 50-centymetrowy odcinek potrzebny do podłączenia.
Co ważne, montaż sieci zasilającej można przeprowadzić z wyprzedzeniem na długo przed montażem.
Czy warto zamontować rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne warto zamontować w domu i pomieszczeniach biurowych, ponieważ poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach. Przede wszystkim stanowią zasłonę dla promieni słonecznych i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza. Poza tym mogą stanowić osłonę przed uderzeniem piłką lub odpryśniętym kamieniem. Są jednym z najpopularniejszych systemów zaliczanych do smart home.
Jak doprowadzić zasilanie do rolet zewnętrznych?
Zasilanie do rolet zewnętrznych należy poprowadzić za pomocą przewodu elektrycznego o odpowiednio dobranym przekroju. Kabel musi na obu końcach łączyć ze sobą mechanizm otwierania rolet z rozdzielnią zasilającą. Przewody najlepiej prowadzić pod tynkiem, chowając jej w rurkach z tworzywa sztucznego.
Do czego służą żyły w rolecie zewnętrznej?
Żyły w rolecie zewnętrznej służą do uruchamiania mechanizmu, zasilania i sterowania. Każdy z przewodów jest odpowiedzialny za inny rodzaj ruchu, a także utrzymanie napięcia sieciowego. Najczęściej w roletach zewnętrznych stosuje się przewody z czterema żyłami, ale czasem jest ich więcej.
Ile potrzebnych jest żył do sterowania rolet?
Do sterowania rolet potrzebne są minimum cztery żyły. Odpowiadają one kolejno za następujące elementy:
- podnoszenie,
- opuszczanie,
- uziemienie,
- zero.
Czasem stosuje się dodatkowe żyły, które umożliwiają łączenie rolet równolegle. To pozwala tworzyć rozgałęzienia, grupy przesłon, podpinać dodatkowe czujniki lub panele sterowania roletami.
Czy da się przerobić rolety zewnętrzne na elektryczne?
Rolety zewnętrzne sterowane manualnie można zmodernizować na elektryczne. Wystarczy dobrać odpowiedni napęd, biorąc pod uwagę przede wszystkim ciężar rolety. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy już uruchamiać rolet za pomocą korbki i zamierzamy uniknąć ich wymiany. Co więcej, możliwe jest stworzenie centralnego sterowania roletami z pomocą urządzeń smart. Piszemy o tym w odrębnym artykule.
Jak poprowadzić kabel do rolety zewnętrznej?
Kable do rolety zewnętrznej należy układać odcinkami, zaczynając od skrzynki z bezpiecznikami. Przewody warto kłaść w rurkach i pozostawiać w puszkach naddatki pozwalające na łączenie.
Ostatnim etapem będzie wykonanie przewiertu przez ścianę i wyprowadzenie przewodu na zewnątrz. Jeśli nie będzie od razu podpinany do mechanizmu rolety, trzeba zabezpieczyć go przed wilgocią.
Jaki kabel do rolet zewnętrznych?
Do rolet zewnętrznych wystarczy standardowy przewód elektryczny, najlepiej 5-żyłowy. Większość instalacji będzie prowadzona wewnątrz pomieszczenia, dlatego nie ma konieczności stosowania przewodów o zwiększonej odporności na czynniki atmosferyczne czy wysokie temperatury.
Jaki UPS do rolet zewnętrznych?
Do pojedynczych rolet zewnętrznych będzie potrzebny UPS o mocy około 300 W i pojemności minimum 1,2 A. Takie urządzenie zapewni możliwość sterowania roletami w przypadku przerw w dostawie prądu. W przypadku całych grup rolet trzeba szacunkowo wyliczyć parametry i pojemność takiego urządzenia. Moc wyjściowa zasilacza UPS musi być o około 20% wyższa niż łączna moc pobierana przez wszystkie podpięte urządzenia.Jaki przekrój przewodu do rolet?
Przekrój przewodów do rolet powinien wynosić około 1,5 do 2 mm2. Mechanizmy rolet mają niewielki pobór mocy, dlatego takie kable powinny zapewnić swobodny przepływ prądu i gwarantować wytrzymałość na obciążenia pojedynczych silników. Przewody główne, do których zamierzamy podłączyć kilka rolet lub całą grupę, powinny mieć przekroje 2,5 mm2 lub nieco większe.
Jak podnieść roletę zewnętrzną bez prądu?
Do podniesienia rolety zewnętrznej w przypadku braku prądu będzie potrzebne zasilanie awaryjne. Można wykorzystać tu zasilanie UPS lub inne alternatywne źródło prądu z agregatu. Wiele mechanizmów rolet dopuszcza też możliwość manualnego podnoszenia i opuszczania w przypadku awarii zasilania.
Zdarza się, że rolety ulegają różnym awariom, poznaj najczęstsze ustetki rolet zewnętrznych.
Jak podłączyć włącznik rolet?
Włącznik rolet należy połączyć ze źródłem zasilania oraz silnikiem. Stosuje się tu włączniki z podtrzymaniem napięcia, czyli takie, w których nie trzeba trzymać klawisza do czasu podnoszenia lub opuszczania rolety, a wystarczy pojedyncze naciśnięcie. Zazwyczaj wykorzystywane są włączniki kierunkowe w górę i w dół, w których nie ma możliwości włączenia obu klawiszy jednocześnie.
Włącznik rolet należy w pierwszej kolejności podpiąć do przewodów kierunkowych z silnika. Następnie do odpowiedniego styku trzeba wpiąć przewód fazowy z sieci. Na koniec pozostaje połączenie ze sobą przewodów neutralnych i uziemienia.
Ile rolet może być na jednym obwodzie?
Na jednym obwodzie może być podłączone od jednej do nawet kilkunastu rolet. Wszystko zależy od koncepcji na sterowanie tymi przesłonami. Najczęściej jednak pojedynczy obwód obejmuje jedno piętro w budynku mieszkalnym lub tylko część takiego poziomu. Wraz ze zwiększeniem ilości podpinanych napędów wymagane są przewody o większych średnicach, dlatego cena samej instalacji rośnie. Zwiększa się też ryzyko utrudnień występujących na większej przestrzeni w przypadku awarii.
Jak podłączyć rolety na pilota?
Sterowanie roletami za pomocą pilota jest możliwe tylko w sytuacjach, kiedy przekaźnik napędu jest dodatkowo wyposażony w taką funkcję. Pilot może być dołączony do mechanizmu rolet, jednak często trzeba dodatkowo dokupić urządzenia kompatybilne z danym modelem napędu i je zarejestrować.
Jak zaprogramować nowy pilot do rolet?
Nowy pilot do rolet można zarejestrować i zaprogramować samodzielnie. Istnieją na to na dwa sposoby.
- Pierwsza metoda jest skuteczna przy rejestracji pierwszego pilota. Po włączeniu zasilania napęd przez 10 sekund pozostaje w opcji rejestrowania pilotów. W tym czasie należy wybrać na pilocie konkretną sekwencję klawiszy.
- Druga metoda sprawdza się w przypadku wymiany starego pilota na nowe urządzenie. Należy włączyć rolety w tryb rejestrowania pilotów, na starym wcisnąć jednocześnie przycisk góra i dół, a następnie na nowym wykonać przewidzianą dla niego sekwencję przycisków.
Jak zamaskować rolety zewnętrzne?
Do zasłonięcia rolet zewnętrznych i mechanizmu ich podnoszenie stosuje się specjalne maskownice. Te konstrukcje układa się nie tylko na gzymsie, ale także na ścianach wokół otworu okiennego. Maskownice mogą mieć różne formy i kształty. Popularne są konstrukcje w formie dekoracyjnych gzymsów lub o prostych formach, które można pokryć warstwą tynku.