Jak podłączyć gniazdko elektryczne?
Podłączenie gniazdka elektrycznego wymaga znajomości podstawowych zasad oraz narzędzi, jednak dla bezpieczeństwa zawsze warto, aby tego typu prace były wykonywane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia i pamiętając o kolejno wykonywanych czynnościach, można z łatwością podołać temu zadaniu. Sprawdź, jak podłączać poszczególne typy gniazdek, jakie narzędzia będą potrzebne i w jakiej kolejności podłączyć przewody.
Spis treści:
- Jakie narzędzia są potrzebne do podłączenia gniazdka elektrycznego?
- Jak podłączyć gniazdko pojedyncze?
- Jak podłączyć gniazdko podwójne?
- Jak podłączyć gniazdko potrójne?
- Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo?
- Jak podłączyć gniazdko bez bolca?
- Jak podłączyć gniazdko elektryczne z uziemieniem?
Jakie narzędzia są potrzebne do podłączenia gniazdka elektrycznego?
Do podłączenia gniazdka elektrycznego w większości przypadków wystarczą podstawowe narzędzia ręczne, takie jak:
- miernik napięcia - konieczny do upewnienia się, że zasilanie jest całkowicie odłączone,
- śrubokręt,
- kombinerki - najlepiej izolowane.
Niezbędne są też prawidłowo dobrane gniazdka elektryczne. Jeśli będziemy montowali gniazdko natynkowe, czyli takie na ścianę, warto mieć przy sobie wiertarkę z kompletem wierteł. W przypadku montażu puszki pod gniazdka elektrycznego w ścianie, wśród dodatkowych narzędzi nie może zabraknąć otwornicy i zapasowej puszki.
WAŻNE: Warto sprawdzić, czy wybrane gniazdko jest zgodne z rodzajem instalacji, spełnia normy jakościowe (jak CE i spełnienie wymogów PN-EN 50581:2013) oraz czy posiada wymagane certyfikaty jakościowe.Jak podłączyć gniazdko pojedyncze?
Podłączenie gniazdka pojedynczego nie jest trudne, jednak warto przeprowadzić czynności w kilku krokach:
- odłączenie zasilania poprzez wyłączenie bezpiecznika danego obwodu,
- upewnić się przy pomocy miernika czy nie ma prądu na przewodach,
- usunięcie izolacji z przewodów poprowadzonych w ścianie,
- rozkręcanie obudowy nowego gniazdka,
- zamocowanie przewodów w odpowiednich miejscach w gniazdku i dokręcenie zacisków,
- wypoziomowanie i dokręcenie gniazdka do puszki, a następnie montaż plakietki i ramki,
- włączenie zasilania i kontrola sprawności gniazdka.
Jak podłączyć gniazdko podwójne?
Kolejność wykonywania prac przy podłączaniu gniazdka podwójnego jest taka sama jak przy gniazdku pojedynczym. Przewody wyprowadzone z sieci podłącza się do jednego gniazda, a następnie z niego prowadzone są szeregowo do drugiego.
Należy upewnić się, że przewód ochronny (PE) jest odpowiednio rozdzielony między oba gniazda, aby każde z nich miało wymagane uziemienie, co jest istotne dla bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniej polaryzacji w gniazdkach.
Jak podłączyć gniazdko potrójne?
Gniazdka potrójne najlepiej jest podłączyć w sposób szeregowy, rozpoczynając od dolnego lub jednego ze skrajnych. Z reguły w takich akcesoriach lokalizacja uziemienia jest jednakowa we wszystkich gniazdach, co ogranicza problemy z polaryzacją. Kolejność przeprowadzania prac jest podobna do podłączenia wcześniejszych typów gniazd.
WAŻNE: Gniazdka podwójne lub potrójne można podłączyć szeregowo w instalacjach niskoprądowych, gdzie nie występują duże obciążenia. Dla intensywnie użytkowanych obwodów zaleca się użycie oddzielnych obwodów z odpowiednimi zabezpieczeniami, zgodnie z normą PN-EN 60670-24:2013.Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo?
Szeregowe połączenie kilku sąsiadujących gniazdek polega na poprowadzeniu pomiędzy nimi mostków kablowych. Od pierwszego gniazda do drugiego trzeba poprowadzić osobne przewody: fazowy, neutralny i uziemienie. W pierwszym gnieździe łączy się po trzy komplety przewodów:
- przewód wyprowadzony z sieci,
- przewód podłączony do gniazdka,
- przewód mostka poprowadzonego do sąsiedniego gniazda.
W każdym kolejnym gnieździe należy powtórzyć to połączenie w sposób analogiczny. Warto jednak pamiętać, że przy takich połączeniach każde kolejne gniazdko otrzymuje niższe napięcie. Także w przypadku awarii i problemów z pierwszym gniazdkiem każde kolejne przestaje działać.
UWAGA: Szeregowe połączenie gniazdek należy stosować z rozwagą, ponieważ przy dużym obciążeniu może dojść do spadków napięcia i ryzyka przeciążenia instalacji. W przypadku gniazdek, które będą mocniej obciążane, zaleca się oddzielne obwody lub listwy z odpowiednią ochroną przepięciową, zgodnie z normami PN-EN 60670-24:2013.Jak podłączyć gniazdko bez bolca?
Gniazdka bez bolca stanowiącego uziemienie podłącza się za pomocą jedynie dwóch przewodów. Fazowy powinien znaleźć się po lewej stronie, neutralny po prawej, a przewód uziemienia jest pomijany. Użycie gniazdka bez bolca jest bezpieczne tylko w instalacjach bez przewodu ochronnego, zgodnych z normami bezpieczeństwa (Norma PN-HD 60364-4-41:2017-09 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed porażeniem elektrycznym”). W nowych instalacjach stosowanie gniazdek bez bolca nie jest zalecane i wymaga uzasadnionych wyjątków.
Gdzie powinien być bolec w gniazdku?
Bolec w gniazdku powinien być w takiej pozycji, żeby można było do niego swobodnie wpiąć wtyczkę. Standardowo bolec uziemienia powinien znajdować się na górze gniazda, co jest zgodne z normami bezpieczeństwa. W gniazdach pojedynczych istnieje możliwość lokalizacji bolca na górze lub na dole gniazda.
Jak podłączyć gniazdko elektryczne z uziemieniem?
Gniazdko elektryczne z uziemieniem montuje się, począwszy właśnie od żółto zielonego przewodu ochronnego. Należy ułożyć go w zacisku znajdującym się w środkowej części. Następnie podpina się przewody neutralny i fazowy w standardowy sposób. Sprawdź też, jak zamontować gniazda, łączniki, oświetlenie i inne akcesoria.
UWAGA: Ten artykuł ma charakter informacyjny i dotyczy podstawowych zagadnień związanych z podłączaniem gniazd elektrycznych. Instalacja elektryczna powinna być zawsze wykonywana przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami bezpieczeństwa.FAQ - koledzy po fachu pytali także:
Jak podłączyć trzy przewody w gniazdku?
Przewody w gniazdku podłączamy w taki sposób, żeby przewód fazowy (L) znalazł się po lewej stronie, patrząc od lica gniazdka, neutralny (N) po prawej, a ochronny (PE) na środku. Podłączenie gniazda należy rozpocząć od przewodu ochronnego, a na końcu podpina się kabel fazowy, aby uniknąć przypadkowego zwarcia.
Jak podłączyć dwa kable do gniazdka?
W instalacjach, w których wyprowadzone są tylko dwa przewody – zasilający (fazowy) i neutralny – podłączenie gniazdka przebiega według określonych zasad. W takim przypadku należy podłączyć przewód neutralny (niebieski) do prawego zacisku gniazdka, a przewód fazowy (brązowy) do lewego zacisku. Przy instalacjach bez przewodu ochronnego (uziemienia) należy upewnić się, że instalacja spełnia wymogi normy PN-HD 60364-4-41:2017-09 dotyczącej bezpieczeństwa, aby taka konfiguracja była bezpieczna w użytkowaniu.