Jak dopasować system UPS do swoich potrzeb? 6 kluczowych pytań przy wyborze systemu UPS.
Ze względu na postępujące zmiany klimatu, powodujące ekstremalne warunki pogodowe oraz ciągle zwiększające się zużycie energii, zarówno w gospodarstwach domowych jak i większych budynkach, zwiększa się ryzyko coraz częstszego występowania awarii zasilania. Trudno wyobrazić nam sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez dostępu do energii elektrycznej, przez co tzw. blackout staje się coraz poważniejszym problemem.
Spis treści:
- Skuteczna ochrona urządzeń i danych dzięki systemowi zasilania bezprzerwowego
- 6 kluczowych pytań przy wyborze sytemu UPS
- Systemy UPS od Eaton - postaw na sprawdzonego dostawcę zasilania bezprzerwowego
Skuteczna ochrona urządzeń i danych dzięki systemowi zasilania bezprzerwowego
Niezwykle istotne jest więc, aby w celu ochrony urządzeń elektrycznych oraz naszych danych (które mogą w wyniku takiej awarii zostać utracone), a także w przypadku większych placówek (np. szpitali) w celu ochrony zdrowia i życia dużych grup ludzi, być na taką awarię przygotowanym. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z systemu zasilania bezprzerwowego (UPS), który może posłużyć do zasilenia zarówno prywatnego komputera w domu użytkownika, jak i bardziej skomplikowanych urządzeń pracujących na skalę przemysłową. Z tego powodu ogromnie ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju UPS, który będzie dobrze dopasowany do stawianych przed nim wymagań.
Decydujesz się na system UPS? W doborze odpowiedniego systemu może pomóc odpowiedzenie na 6 pytań podanych poniżej:
- Czy potrzebujesz zasilania 3-fazowego?
Tak, jeśli stosujesz urządzenia 3-fazowe w otoczeniu biznesowym lub przemysłowym, zawierającym odbiory krytyczne dużej mocy. Jeśli projekt obejmuje urządzenia jednofazowe, takie jak ogrzewanie, oświetlenie, mniejsze systemy IT lub sprzęty zasilane ze standardowej wtyczki sieciowej, można wybrać rozwiązanie UPS 1- lub 3-fazowe. - Jakie masz zapotrzebowanie na moc?
Stwórz listę urządzeń wymagających zasilania gwarantowanego i zsumuj ich zapotrzebowanie mocowe. Warto również wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia dodatkowego zapasu mocy, który może być potrzebny w przyszłości np. w przypadku późniejszego dodania kolejnych szaf rackowych w data center. - System UPS centralny czy rozproszony?
Centralny system UPS pozwoli zasilić cały budynek lub obszar, natomiast system zdecentralizowany ochroni jedynie pojedyncze obciążenie lub wybrane urządzenia, takie jak maszyna lub szafa rackowa. Scentralizowany system UPS można zbudować w sposób odporny na awarie poprzez dodanie nadmiarowości. Można to zrobić, dodając moduły mocy w systemach modułowych i/lub dołączając więcej zasilaczy UPS do pracy równoległej. Takie podejście umożliwia również serwisowanie urządzeń po jednym module zasilania lub zasilaczu UPS na raz, bez konieczności całkowitego wyłączania systemu. To samo tyczy się skalowania systemu - można zwiększyć moc, dodając równolegle kolejne moduły zasilania lub zasilacze UPS. Inne czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru systemu UPS jest zdalne monitorowanie z wizualizacją systemu w widoku zbiorczym. Zasilanie bezprzerwowe może być również wyposażone w czujniki, które pozwolą na podgląd lokalnych warunków, takich jak temperatura powietrza, wyciek wody, wilgotność itp. Pozwoli to na ochronę całego systemu przed niespodziewanymi awariami i uszkodzeniami. Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, aby zapobiec wejściu do systemu "tylnymi drzwiami", biorąc pod uwagę przepływ danych generowany przez procesy monitorowania, a także w celu zapewnienia ciągłości działania. - Jaki jest wymagany czas podtrzymania?
Punktem wyjścia jest określenie pojemności potrzebnej do zapewnienia wymaganego czasu podtrzymania - co, ogólnie rzecz biorąc, można osiągnąć przy użyciu technologii VRLA, litowo-jonowej lub superkondensatorów. Na wybór technologii może wpłynąć lokalizacja i inne względy praktyczne. Na przykład, droższe w zakupie akumulatory litowo-jonowe zostałyby łatwo zrównoważone z punktu widzenia całkowitego kosztu posiadania (Total Cost of Ownership) w odległych lokalizacjach, takich jak morskie farmy wiatrowe, gdzie częstsza wymiana tańszych akumulatorów VRLA byłaby kosztowna, a także mocno utrudniona logistycznie. Kolejnym czynnikiem jest wsparcie sieci energetycznej dzięki technologii Energy Aware - pozwalającej użytkownikowi na generowanie przychodów poprzez sprzedaż niewykorzystanej zmagazynowanej energii z powrotem do sieci na zasadzie „odpowiedzi na zapotrzebowania”, a także wspieranie regulacji częstotliwości sieci. - Jaki jest wymagany poziom redundancji?
W zależności od krytycznego znaczenia obciążenia, które jest chronione za pomocą zasilacza UPS, może być konieczna dodatkowa redundancja, aby instalacja była jeszcze bardziej odporna na awarie. Można to zrobić w całym łańcuchu zasilania, zaczynając od zastosowania podwójnego zasilania na wejściu zasilacza UPS lub nawet podwójnego zasilania dla kluczowego obciążenia (np. serwera). W przypadku UPS można wprowadzić redundancję łącząc równolegle kilka zasilaczy UPS lub stosując UPS o budowie modułowej. Wszystko sprowadza się do pytania, jak krytyczne jest Twoje obciążenie i czy możesz sobie pozwolić na przestoje w przypadku awarii w łańcuchu zasilania. Kluczowy jest odpowiedni balans pomiędzy budżetem przeznaczonym na zakup UPS a wymaganą niezawodnością systemu. - Czy chcesz stosować dane zebrane przez system monitoringu w celu lepszego wykorzystania i zautomatyzowania ochrony Twoich systemów IT?
Dane i pomiary zbierane przez UPS mogą pomóc Ci chronić Twoją infrastrukturę IT i zmaksymalizować ciągłość biznesową. Odpowiednie oprogramowanie, takie jak Eaton IPM, pozwala na automatyczne wykonanie akcji przez odbiory IT w zależności od poziomu naładowania baterii. Przykładowo, możliwa jest migracja maszyn wirtualnych pomiędzy serwerami, szafami rackowymi lub nawet lokalizacjami. Listwy dystrybucji zasilania (PDU) umożliwiają szczegółowe pomiary (w tym pomiary zużycia energii) na poszczególnych gniazdach wyjściowych. Jeśli więc na przykład wynajmujesz przestrzeń w szafie rack w data center, możesz wystawić najemcy miesięczny rachunek na podstawie danych o poborze energii z PDU.
Po więcej produktów zajrzyj na Strefę producenta EATON. Znajdziesz tu oprócz wymienionych systemów UPS, aparaturę elektryczną, rozdzielnice i obudowy czy kable i przewody.
Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: