Inteligentne ogrzewanie w domu i mieszkaniu - jakie rozwiązania warto wybrać?

Czy można zapewnić sobie komfort cieplny w domu i jednocześnie nie obawiać się ogromnych kosztów? Tak, jest to możliwe dzięki inteligentnemu ogrzewaniu, jednemu z elementów systemów smart home. Jak działa to nowoczesne rozwiązanie i czy warto w nie inwestować? Przedstawiamy różne metody grzewcze, ich zalety i sposób działania systemu.
Spis treści:
- Jak działa inteligentne ogrzewanie?
- Rodzaje systemów inteligentnego ogrzewania
- Jak działa sterownik centralnego ogrzewania?
- Jak działa inteligentny termostat?
- Jak działają regulatory i czujniki temperatur?
- Jak zaprogramować inteligentne ogrzewanie w domu?
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne ogrzewanie domu lub mieszkania?
- Czy inteligentne ogrzewanie jest oszczędne?
Jak działa inteligentne ogrzewanie?
Inteligentne ogrzewanie jest systemem, który dostosowuje temperaturę w budynku do potrzeb domowników. Składają się na niego czujniki, inteligentne termostaty lub całe jednostki grzewcze, które są połączone siecią bezprzewodową z panelem sterowania lub aplikacją w urządzeniu mobilnym.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem umożliwia automatyczne dopasowanie temperatury do warunków zewnętrznych, a także pomaga stworzyć harmonogram dostosowany do czasu pobytu w domu.
Rodzaje systemów inteligentnego ogrzewania
Poszczególne rodzaje systemów inteligentnego ogrzewania różnią się sposobem sterowania i typem ogrzewania. Można zintegrować je niemal z każdym źródłem ciepła: kotłami gazowymi i na pellet, pompami ciepła i ogrzewaniem elektrycznym.
Biorąc pod uwagę obszar oddziaływania, można wymienić następujące rodzaje:
- sterowanie pojedynczym grzejnikiem, termostatem lub matą grzewczą,
- sterowanie centralnym źródłem ciepła (piec gazowy, pompa ciepła lub kocioł na paliwa stałe),
- inteligentne ogrzewanie jako część większego systemu smart home odpowiadającego kompleksowo za warunki w budynku (wraz z oświetleniem, wentylacją, roletami i innymi elementami).
Inteligentne ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - co lepsze?
Odpowiedź na pytanie, co lepsze - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, zależy od typu budynku, budżetu i stylu życia domowników. Podłogówka okaże się korzystniejszym rozwiązaniem w następujących sytuacjach:
- wznosimy nowy budynek lub przewidujemy remont (montaż instalacji może sprawiać wiele problemu i wymaga przebudowy podłogi),
- zależy nam na równomiernym rozchodzeniu się ciepła (rury ogrzewania rozprowadzone są pod całą powierzchnią posadzki),
- wolniejsze rozchodzenie się ciepła nie jest problemem (podłogówka wolniej reaguje na zmiany temperatury, niż grzejniki),
- wymagana jest estetyka (instalacja ogrzewania podłogowego jest ukryta, dlatego łatwiejsze będzie urządzanie pomieszczenia).
Z kolei grzejniki są lepszym wyborem w następujących sytuacjach:
- mieszkanie znajduje się w budownictwie wielorodzinnym lub w starszym domu (dobre rozwiązanie, jeśli możliwości przebudowy są ograniczone),
- zależy nam na łatwym montażu (z reguły nie jest potrzebny gruntowny remont, a w wielu przypadkach wystarczy wymiana termostatów),
- dysponujemy ograniczonym budżetem na inwestycję (jeśli w budynku są już zamontowane grzejniki, stworzenie inteligentnego ogrzewania jest bardzo tanie),
- istotna jest możliwość sterowania oddzielnie każdym grzejnikiem (ogrzewanie konkretnych stref w ramach jednego pomieszczenia).
Czy warto montować sterowniki do ogrzewania podłogowego?
Montaż sterowników do ogrzewania podłogowego nie jest konieczny. Natomiast w nowoczesnych instalacjach trudniej uzyskać strefowe sterowanie (np. oddzielne temperatury dla różnych pomieszczeń) bez montażu sterownika. Chcąc jednak zapewnić optymalną wydajność ogrzewania i możliwość sterowania zdalnego, warto się na to zdecydować.
Jak działa sterownik centralnego ogrzewania?
Sterowniki centralnego ogrzewania zarządzają pracą pieca, pompy ciepła lub innego źródła ogrzewania. Dzięki sieci bezprzewodowej komunikują się z czujnikami i termostatami, zapewniając optymalną temperaturę w budynku. Wykorzystując moduły sterujące ogrzewaniem, można regulować temperaturą doraźnie lub ustalać pełne harmonogramy pracy kotła.
Jak działa inteligentny termostat?
Inteligentny termostat to urządzenie, które automatycznie reguluje działanie systemu grzewczego lub chłodzącego na podstawie odczytów temperatur oraz ustawień użytkownika. Często umożliwiają także zdalne zarządzanie, uczenie się nawyków użytkowników (algorytmy adaptacyjne) i mogą korzystać z danych pogodowych (przy bardziej zaawansowanych termostatach).
Czy termostat inteligentny potrzebuje Wi-Fi?
Termostaty inteligentne nie potrzebują koniecznie sieci Wi-Fi do pracy, jednak to łączność bezprzewodowa pozwala wykorzystać pełnię ich możliwości. Bez połączenia Wi-Fi mogą nadal działać lokalnie, jednak sterowane będą ręcznie bez możliwości zdalnej kontroli.
Jak działają regulatory i czujniki temperatur?
Regulatory i czujniki temperatury to elementy współpracujące ze sobą w ramach jednego urządzenia grzewczego. Czujnik temperatury, często wbudowany w głowice termostatyczne, jest odpowiedzialny za pomiar poziomu ciepła w pomieszczeniu. Regulatory, nazywane też termostatami, po otrzymaniu od czujnika informacji, że temperatura nie mieści się w założonych granicach, włączają lub wyłączają źródło ciepła.
Jak zaprogramować inteligentne ogrzewanie w domu?
Programowanie inteligentnego ogrzewania w większości popularnych systemów jest intuicyjne i przebiega w podobny sposób. W niektórych bardziej zaawansowanych systemach (np. integracje z Home Assistant) może być potrzebna dodatkowa wiedza techniczna.
Jak krok po kroku zaprogramować inteligentne ogrzewanie w domu:
- Instalacja aplikacji na telefonie i połączenie z jej pomocą wszystkich elementów systemu (termostaty, sterowniki zaworów, czujniki, głowice) za pomocą sieci bezprzewodowej.
- Przyporządkowanie akcesoriów do konkretnych pomieszczeń w domu, a w przypadku inteligentnych głowic przypisanie ich do konkretnego grzejnika.
- Ustawienie harmonogramów ogrzewania dostosowanych do aktywności domowników. Można ustalić jeden schemat na cały tydzień, oddzielnie zaprojektować dni wolne, lub dla każdego dnia przypisać indywidualne parametry.
- Opcjonalnie można włączyć dodatkowe funkcje, takie jak wykrywanie otwartego okna w domu, geolokalizacja (obniżanie temperatury, kiedy dom jest pusty i ogrzewanie z wyprzedzeniem przed powrotem, a także tryb urlopowy).
- Kontrola i zmniejszanie zużycia poprzez śledzenie raportów, a na ich podstawie szukanie optymalnego ustawienia pomiędzy komfortem i oszczędnością.
Dlaczego warto zainwestować w inteligentne ogrzewanie domu lub mieszkania?
Najważniejszą korzyścią z montażu inteligentnego ogrzewania w domu jest wygoda w korzystaniu z grzejników. Nie ruszając się z fotela, można zmienić temperaturę, a przy dobrze ustawionym harmonogramie domownicy praktycznie zapominają o regulacji. Inteligentne ogrzewanie jest też rozwiązaniem uznawanym za:
- ekologiczne - ogranicza ilość wytwarzanej i zużywanej energii,
- ekonomiczne - koszt ogrzewania jest niższy,
- łatwe w obsłudze i montażu.
To ważne: Oszczędność energii i emisji CO2 jest najbardziej zauważalna w domach dobrze ocieplonych lub modernizowanych energetycznie.
Jakie są inne inteligentne systemy dla domu?
Systemy smart home są stosowane w bardzo wielu obszarach mieszkania. Poza inteligentnym ogrzewaniem, wśród najpopularniejszych należy wymienić:
- inteligentne oświetlenie - pozwalają nie tylko zdalnie włączyć lub wyłączyć oświetlenie, ale też sterować ich jasnością, temperaturą barwową, a nawet kolorem za pomocą różnorodnych sterowników oświetlenia,
- inteligentne gniazdka - wyposażone w sterowniki włącz/wyłącz dają możliwość wyłączenie dowolnego urządzenia z poziomu aplikacji, a także kontrolę zużycia energii czy stanu technicznego,
- inteligentne systemy bezpieczeństwa - to zintegrowane ze sobą czujniki ruchu, dymu, otwarcia okien czy zalania, a także kamery. Całość połączona także z automatycznym powiadomieniem domowników i odpowiednich służb,
- inteligentne zamki i domofony - umożliwiają otwieranie i zamykanie drzwi z aplikacji w telefonie lub kodem, co ułatwia wpuszczanie na posesję gości lub kurierów nawet podczas nieobecności domowników,
- inteligentne rolety, żaluzje markizy - centralne sterowanie roletami umożliwia podnoszenie i opuszczanie przesłon, a także zintegrowanie tego z czujnikami zmierzchowymi lub zaprogramowanie harmonogramu.
Jeśli szukasz innych rozwiązań smart home, które mógłbyś wprowadzić do swojego mieszkania, sprawdź nasz poradnik jak stworzyć inteligentny dom?
Zobacz pełną ofertę produktów z kategorii Smart Home na TIM.plCzy inteligentne ogrzewanie jest oszczędne?
Tak, dzięki inteligentnemu ogrzewaniu można znacznie obniżyć rachunki za energię. Wynika to przede wszystkim z możliwości dostosowania poziomu ogrzania budynku do tego, czy domownicy będą w domu, czy poza nim. Ogrzewanie będzie działało tylko w tych pomieszczeniach lub strefach, w których zależy nam na wyższej temperaturze.
Inteligentne ogrzewanie jest systemem ograniczającym koszty ogrzewania domu i zapobiegającym marnowaniu ciepła. Pozwala na komfortowe dopasowanie temperatury do potrzeb, a regulacji można dokonywać nawet zdalnie. To w zestawieniu z często stosunkowo niskimi kosztami inwestycji sprawia, że inteligentne ogrzewanie zyskuje coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania o inteligentne ogrzewanie
Jakie ogrzewanie inteligentne wybrać do mieszkania w bloku?
W mieszkaniu w bloku lub budownictwie wielorodzinnym najlepszym rozwiązaniem będą głowice termostatyczne. Można zamontować je w istniejących grzejnikach za pomocą dedykowanych adapterów. Ciekawym pomysłem na dogrzanie konkretnego pomieszczenia będą grzejniki elektryczne zintegrowane z inteligentnym gniazdkiem lub regulatorem.
Czy istnieją dopłaty lub dotacje do inteligentnego ogrzewania?
Tak, można uzyskać dopłaty do inteligentnego ogrzewania między innymi z programu Czyste Powietrze. W przypadku wymiany starego źródła ciepła na ekologiczne można dodatkowo uzyskać dopłatę na sterowniki, regulatory czy systemy automatyki do sterowania ogrzewaniem z nowego źródła. Wysokość dotacji zależy od zakresu prowadzonych prac, a także dochodu domowników, jednak może wynieść do kilkunastu tysięcy złotych.