Ile prądu zużywa klimatyzacja?
Orientacyjne koszty zużycia prądu przez klimatyzację można obliczyć dzięki poszczególnym parametrom oraz cenie za 1 kWh. Duże znaczenie mają tutaj parametry techniczne urządzenia oraz tryb pracy, w jakim jest ustawione. W tym artykule pokazujemy, ile prądu zużywa klimatyzacja w zależności od metrażu mieszkania.
Spis treści:
- Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację?
- Ile prądu zużywa klimatyzacja?
- Jak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację?
- Jak można obniżyć zużycie prądu przez klimatyzator?
- Jakie są koszty serwisowania i przeglądów klimatyzacji?
Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację?
Zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację uzależnione jest od:
- mocy urządzenia,
- efektywności eneretycznej,
- czasu pracy,
- temperatury na termostacie,
- warunków termoizolacyjnych budynku,
- stanu technicznego urządzenia.
Mocy urządzenia
Moc wyrażana w kW lub BTU (British Thermal Unit) to najważniejszy parametr klimatyzatora. Im wyższa, tym więcej prądu zużywa urządzenie. Podczas doboru klimatyzacji do pomieszczenia istotne jest dobranie odpowiedniej mocy, żeby efektywnie chłodzić całe mieszkanie.
Efektywności energetycznej
Współczynnik EER i COP to miary, wskazujące na efektywność energetyczną klimatyzatorów. Im wyższa efektywność energetyczna, tym bardziej oszczędne urządzenie. Dobierając klimatyzację, skoreluj ze sobą wysoką moc z wysoką efektywnością energetyczną. Urządzenie o wysokiej mocy i wysokim współczynniku EER/COP będzie zużywało mniej prądu niż podobne, ale o niskim EER/COP.
Czasu pracy
Wydajna, dobrze dobrana do pomieszczenia klimatyzacja potrzebuje mniej czasu na schłodzenie mieszkania niż ta o niższej mocy. Dzięki temu praca klimatyzatora jest krótsza, a co za tym idzie - niższe zużycie prądu.
Temperatury na termostacie
Ustawiając na termostacie dużo niższą temperaturę niż za oknem, Twoja klimatyzacja musi pracować dłużej, żeby ją osiągnąć i utrzymać. To wygeneruje dodatkowe zużycie energii.
Warunków termoizolacyjnych budynku
Dobrze zaizolowany budynek to gwarancja utrzymania temperatury zarówno latem jak i zimą. Poprawna izolacja może zmniejszyć potrzebę ciągłego chłodzenia. Przed zamontowaniem klimatyzacji upewnij się, że okna czy drzwi balkonowe nie mają szczelin, które przepuszczają powietrze.
Stanu technicznego urządzenia
Zadbaj o regularne przeglądy i wymianę filtrów, aby utrzymać najwyższą efektywność. Wydajna klimatyzacja to sprawne urządzenie, wykorzystujące maksimum swoich możliwości.
Ile prądu zużywa klimatyzacja?
Zużycie prądu przez klimatyzację uzależnione jest od podanych wyżej parametrów. Warto także pamiętać, że pobór energii elektrycznej może być nawet dwu- lub trzykrotnie niższy, ponieważ klimatyzator z reguły nie działa z pełną mocą.
Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?
Dzięki nowoczesnym komponentom i przyzwoitemu SCOP będą one pobierać około 1 kW energii elektrycznej. Klimatyzatory z funkcją grzania charakteryzują się tym, że moc grzewcza z reguły jest wyższa niż chłodnicza. Urządzenie o mocy chłodniczej 3,5 kW będzie miało moc grzewczą około 4 kW.
Ile prądu zużywa klimatyzacja 3,5 kW na godzinę?
Nowoczesne klimatyzatory o mocy 3,5 kW pobierają około 1,1 kWh. Jest to wartość średnio trzykrotnie mniejsza od mocy chłodniczej tych urządzeń.
Ile prądu zużywa klimatyzacja 5 kW na godzinę?
Klimatyzacja o mocy 5 kW pobiera około 1,25 - 1,5 kWh energii elektrycznej. Tak niskie wartości wynikają z tego, że rzadko kiedy zachodzi potrzeba wykorzystania pełnej mocy klimatyzatora.
Ile prądu zużywa klimatyzacja 7 kW na godzinę?
Klimatyzacja o mocy 7 kW pobiera od 1,75 do 2,45 kWh energii elektrycznej. Rzeczywisty pobór prądu może się jednak różnić w zależności od wielkości pomieszczenia, temperatury zewnętrznej, czy też zadanej temperatury wewnętrznej.
Ile prądu zużywa klimatyzacja miesięcznie?
Miesięczne zużycie prądu przez klimatyzację zależy między innymi od mocy urządzenia, klasy efektywności energetycznej, czy czasu działania.
Wiadomo jednak, że do ochłodzenia 10 m2 potrzebne jest około 1 kWh dla urządzenia o mocy 3500 W. Miesięcznie klimatyzacja działająca przez 1 godzinę dziennie pobrałaby 30 kWh.
Jak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację?
Zużycie prądu przez klimatyzację można obliczyć w następujący sposób:
Należy liczbę godzin pracy klimatyzacji w ciągu miesiąca pomnożyć przez liczbę kWh, a następnie przez kwotę 1 kWh energii elektrycznej.
Przykład:
0,5 kW (moc urządzenia) * 50 h (średni czas pracy klimatyzacji w miesiącu) * 0,80 zł (średnia cena z 1 kWh prądu) = 20 zł
Jeśli jeszcze nie wiesz, który klimatyzator wybrać do swojego domu, sprawdź nasz artykuł: Klimatyzacja do domu - jaki klimatyzator wybrać?
Jak można obniżyć zużycie prądu przez klimatyzator?
Zużycie prądu można obniżyć, stosując się do podstawowych zasad korzystania z klimatyzacji:
- zamknięte okna podczas grzania lub chłodzenia pomieszczenia,
- wyłączone urządzenia na czas nieobecności domowników,
- zaprogramowanie pracy klimatyzacji. Warto ustawić konkretne godziny i dni jej pracy lub sterować zdalnie za pomocą aplikacji,
- ustawienie optymalnej temperatury pracy klimatyzatora. Nie powinno się ustawiać zbyt wysokiej temperatury grzania ani zbyt niskiej chłodzenia,
- różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, a temperaturą na zewnątrz nie powinna być zbyt wysoka. Urządzenie będzie wówczas intensywniej pracować i pobierać więcej prądu,
- klimatyzatory nie powinny być ustawiane w miejscach trudnodostępnych, osłoniętych np. meblami, ani w źle wentylowanych,
- warto starać się programować urządzenie względem taryfy dystrybutora energii elektrycznej i obecności użytkownika w domu.
Jakie są koszty serwisowania i przeglądów klimatyzacji?
Orientacyjnie serwis i przeglądy klimatyzacji kosztują od 200 do 300 złotych. Koszt obejmuje podstawowe czynności konserwacyjne oraz czyszczenie komponentów urządzenia. Wymiana zużytych elementów i części, czy też uzupełnienie czynnika chłodniczego, to usługi, za które trzeba zwykle dodatkowo zapłacić. Serwisant sam powinien ocenić czy są one wymagane w ramach przeglądu. O tym ile kosztuje montaż klimatyzacji, pisaliśmy w oddzielnym poradniku.
Regularnie przeprowadzane przeglądy pozwalają wydłużyć żywotność urządzenia oraz zapewniają jego wydajniejszą pracę i wyższą efektywność energetyczną. Klimatyzacja, która nie będzie poddawana standardowej konserwacji, może z czasem pobierać więcej prądu, a co za tym idzie – generować wyższe rachunki za energię elektryczną. O tym ile kosztuje montaż klimatyzacji, pisaliśmy w oddzielnym poradniku.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Co pobiera więcej prądu - klimatyzacja czy wiatrak?
Wiatrak, który jest mniejszym urządzeniem, będzie pobierał mniej energii elektrycznej i generował niższe koszty. Wentylator o mocy około 40 W, który będzie pracował przez godzinę, pobierze 0,04 kWh energii. Z kolei klimatyzacja o mocy 3,5 kW w ciągu godziny pobierze od 0,3 kWh do 0,8 kWh.
Ile prądu zużywa klimatyzacja podczas chłodzenia?
Nie można tego jednoznacznie określić. Zależy ona od mocy, efektywności energetycznej (współczynnik EER lub SEER), temperatury zewnętrznej i ustawionej temperatury wewnętrznej. Przykładowo klimatyzator typu split o mocy chłodniczej 2-8 kW zużycie około 0,5-2,5 kWh.
Czy ogrzewanie domu klimatyzacją jest ekonomiczne?
Ogrzewanie domu klimatyzacją może być ekonomiczne, ale w tak zwanych okresach przejściowych. Warto ogrzewać dom klimatyzacją, gdy nie panują zbyt niskie temperatury i wystarczy tylko dogrzać pomieszczenie.