Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator? Co wybrać, żeby szybko i tanio dogrzać pomieszczenie?

grzejnik konwektorowy czy termowentylator

Grzejnik konwektorowy to urządzenie, które podobnie jak termowentylator, pozwala w krótkim czasie ogrzać wybrane pomieszczenie. Główna różnica pomiędzy tymi urządzeniami wynika ze sposobu ich działania.

Grzejnik konwektorowy pobiera powietrze od dołu i następnie po jego ogrzaniu, wypuszcza do góry w pomieszczeniu. Z kolei termowentylator nagrzane powietrze wyrzuca prosto przed siebie. Różnica ta wpływa na sposób dystrybucji ciepła w pomieszczeniu. Konwekcja w grzejnikach konwektorowych sprzyja równomiernemu rozkładowi temperatury, natomiast termowentylator może lokalnie przegrzewać obszar przed urządzeniem.

Spis treści:

  1. Czym jest grzejnik konwektorowy?
  2. Czym jest termowentylator?
  3. Porównanie grzejnika elektrycznego i termowentylatora
  4. Dlaczego grzejniki konwektorowe są bardziej wydajne niż termowentylatory?
  5. Tabela porównawcza grzejników konwektorowych i termowentylatorów
  6. Jakie są wspólne alternatywy do grzejników konwektorowych i termowentylatorów?
  7. Jakie są podobieństwa pomiędzy grzejnikami konwektorowymi oraz termowentylatorami?
  8. Gdzie należy stosować grzejniki konwektorowe?
  9. Gdzie należy stosować termowentylatory?

Czym jest grzejnik konwektorowy?

Grzejniki elektryczne konwektorowe to prostego typu urządzenia, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń bez głównego i stałego systemu grzewczego, kiedy źródło ciepła jest niewystarczające lub uległo awarii. Grzejnik konwektorowy działa na bazie zjawiska konwekcji, które polega na bezpośrednim ogrzewaniu powietrza przechodzącego przez grzałkę elektryczną. Swoją konstrukcją przypomina on tradycyjny grzejnik, ale w wersji przenośnej.

Konstrukcja grzejników konwektorowych nie jest skomplikowana, dlatego też wiele modeli różni się od siebie jedynie parametrami technicznymi i dodatkowymi funkcjami. Najważniejszym parametrem jest moc, która podawana jest w watach. To właśnie od niej zależy to, jak duże pomieszczenie będzie w stanie ogrzać wybrane urządzenie.

Grzejniki konwektorowe dobiera się do metrażu, jaki ma zostać ogrzany. Z reguły przybliżoną powierzchnię zamieszcza producent w opisie produktu. Dla przykładu grzejnik o mocy 2000 W jest w stanie ogrzać powierzchnię około 20 m2. Większość modeli ma jednak wbudowaną funkcję regulacji mocy, dzięki czemu można dostosować je do ogrzewanego pomieszczenia.

Należy jednak pamiętać, efektywność grzejnika może różnić się w zależności od izolacji pomieszczenia, wysokości sufitu oraz temperatury na zewnątrz.

Jakie są zalety grzejnika konwektorowego względem termowentylatora?

Zalety grzejnika konwektorowego względem termowentylatora to:

  • dysponują większą mocą i nawet po wyłączeniu jeszcze przez jakiś czas generują ciepło,
  • możliwość sterowania pilotem i wbudowany termostat pozwalają stale kontrolować temperaturę,
  • programator pozwalający na ustawienie czasu i trybu pracy w wyznaczonych dniach i godzinach,
  • energooszczędność,
  • można je powiesić na ścianie lub ustawić pod nią,
  • elegancki design, który pozwala dopasować je do każdej aranżacji wnętrza.

Jakie są wady grzejnika konwektorowego względem termowentylatora?

  • droższe niż termowentylatory,
  • większe wymiary,
  • potrzebują więcej czasu, aby ogrzać pomieszczenie,
  • nie zmieszczą się we wszystkich pomieszczeniach.
jaki grzejnik konwektorowy

Czym jest termowentylator?

Termowentylatory to urządzenia, służące do dogrzewania pomieszczeń, jak i ich schładzania, kiedy temperatura będzie zbyt wysoka. Z reguły wykorzystuje się je w domach jako urządzenia wielofunkcyjne w mieszkaniach i domach, ale znajdują również swoje zastosowanie w biurach, domkach letniskowych i pomieszczeniach technicznych (w tych dwóch ostatnich należy stosować urządzenia zgodne z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa w środowiskach o podwyższonej wilgotności lub niskiej temperaturze).

Termowentylatory sprawiają, że temperatura w danym wnętrzu jest na optymalnym poziomie bez względu na to, jaka jest ona na zewnątrz. Poszczególne modele urządzeń różnią się od siebie parametrami, a najważniejszym z nich jest moc cieplna. Określa ona to, na jakiej powierzchni są one w stanie rozprowadzać ciepłe powietrze, a wartość tę opisuje się w metrach kwadratowych. Niektóre termowentylatory mają wbudowaną funkcję oscylacji powietrza, mogą równomiernie rozprowadzać ogrzane powietrze w pomieszczeniu.

Jakie są zalety termowentylatora względem grzejnika konwektorowego?

  • cena, są znacznie tańsze, niż grzejniki konwektorowe,
  • kompaktowe wymiary, dzięki czemu mogą zmieścić się praktycznie w każdym wnętrzu,
  • praktyczne i poręczne,
  • łatwe w transporcie,
  • mają szybki czas działania,

Jakie są wady termowentylatora względem grzejnika konwektorowego?

  • nie jest w stanie ogrzać większej powierzchni (termowentylator ma ograniczoną moc grzewczą i sposób działania przez punktowe rozprowadzanie ciepła, które nie sprzyja ogrzewaniu dużych przestrzeni),
  • musi przekazać część energii elektrycznej do napędzania specjalnego śmigła, które pozwala wyrzucać ciepłe powietrze,
  • ich konstrukcja nie jest tak elastyczna,
  • nie można powiesić ich na ścianie.

Porównanie grzejnika elektrycznego i termowentylatora

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie mocy cieplnej

Grzejniki konwektorowe, ze względu na sposób działania, są w stanie dostarczyć więcej ciepła do pomieszczenia, niż standardowe termowentylatory. Po wyłączeniu termowentylatora ilość generowanego ciepła spada praktycznie do zera.

Grzejniki konwektorowe, dzięki swojej obudowie, która również się nagrzewa, mogą jeszcze przez jakiś czas po ich wyłączeniu, oddawać ciepło do otoczenia. Ponadto grzejniki konwektorowe są większe i wytwarzają większą ilość energii cieplnej w porównaniu do termowentylatorów.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie źródła zasilania

Grzejniki konwektorowe, jak również termowentylatory to urządzenia, które zasilane są energią elektryczną. Pobór prądu uzależniony jest jednak od parametrów technicznych wybranego sprzętu, przede wszystkim od mocy.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie wytrzymałości

Grzejniki konwektorowe uznawane są za wytrzymalsze urządzenia niż termowentylatory. Wynika to między innymi z obudowy, która w przypadku termowentylatorów jest z reguły z plastiku. Natomiast obudowa grzejników często wykonywana jest z aluminium, które bardzo dobrze przewodzi ciepło. Dzięki temu nie tylko wydmuchiwane powietrze zapewnia komfort cieplny, ale także nagrzana obudowa, oddająca ciepło do pomieszczenia.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie ceny

Termowentylatory to urządzenia, które można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, podobnie zresztą jak grzejniki konwektorowe. Jednak porównując ceny tych urządzeń, można zobaczyć, że grzejniki w wielu przypadkach są droższe, a ich ceny mogą wynosić kilkaset złotych. Wpływ na to z pewnością ma ich wydajność oraz estetyczny design, który sprawia, że można je dostosować do wielu aranżacji wnętrz.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie zużycia prądu

Zużycie prądu zarówno przez termowentylatory, jak i przez grzejniki konwektorowe uzależnione jest od mocy danego modelu. Warto jednak zaznaczyć, że grzejniki całą pobraną moc wykorzystują na wytworzenie ciepła. Termowentylatory część z niej muszą przeznaczyć na wprawienie w ruch śmigła, które pozwala rozprowadzać ciepło.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie mobilności

Grzejniki konwektorowe oraz termowentylatory to urządzenia, które można transportować z jednego miejsca na drugie. Grzejniki często wyposażone są w kółka, dzięki czemu można je ustawić w dowolnym miejscu. Z kolei termowentylatory mają mniejsze rozmiary, więc ich transport jest jeszcze wygodniejszy i szybszy. Warto także dodać, że grzejniki konwektorowe mogą zostać zawieszone na ścianie.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie bezpieczeństwa

Kwestia bezpieczeństwa użytkowania grzejników konwektorowych i termowentylatorów uzależniona jest nie tylko od samych urządzeń i ich konstrukcji, ale także sposobu użytkowania. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być w pełni bezpieczne, jeśli użytkownik stosuje się do instrukcji obsługi.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator- porównanie komfortu ciepła

Grzejniki konwektorowe działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że ogrzane powietrze unosi się i opada w pomieszczeniu. Z kolei termowentylatory wymuszają ruch powietrza w jednym kierunku poprzez jego nadmuch. Na dodatek mogą one powodować, że w powietrzu będzie unosiło się więcej kurzu, co nie jest pożądane przez osoby borykające się np. alergiami.

Grzejnik konwektorowy czy termowentylator - porównanie wpływu na środowisko

Grzejniki konwektorowe to urządzenia bardziej przyjazne środowisku, ponieważ mogą działać niezawodnie przez wiele lat i tym samym generować mniejszą liczbę odpadów elektronicznych w porównaniu z termowentylatorami. W przypadku tych drugich urządzeń może zachodzić częstsza konieczność wymiany na nowy sprzęt. Powodem jest między innymi to, że są one produkowane z plastiku, który z czasem może żółknąć lub szybciej ulec zniszczeniu. Z tego też względu grzejniki konwektorowe, które może naprawić elektryk, są zdecydowanie lepszym wyborem.

Dlaczego grzejniki konwektorowe są bardziej wydajne niż termowentylatory?

Grzejniki konwektorowe są bardziej wydajne niż termowentylatory, ponieważ nie muszą podczas swojej pracy przeznaczać części pobranej energii elektrycznej na napędzanie elementów ruchomych.

Jeśli dodatkowo wybrany model będzie wyposażony w termostat i programator, to można w dużym stopniu ograniczyć zużycie energii elektrycznej. To z kolei wygeneruje oszczędności widoczne w rachunkach za prąd.

Tabela porównawcza grzejników konwektorowych i termowentylatorów

Cecha:Grzejniki konwektoroweTermowentylatory
Mobilnośćmożliwość powieszenia na ścianie lub ustawienia pod ścianąmożliwość ustawienia jedynie na podstawie
Cenasą droższe, ale mogą służyć niezawodnie przez wiele latsą tańsze, ale ze względu na swoją budowę szybciej się zużywają
Wydajnośćmogą generować więcej ciepła, również po wyłączeniu przez jakiś czas jeszczepo wyłączeniu nie ogrzewają pomieszczenia
Ekonomiaenergooszczędna technologiaszybciej nagrzewają mniejsze powierzchnie
Dodatkowe funkcjemożliwość zaprogramowania czasu i dni pracyręczne włączanie i wyłączanie urządzenia
Estetykaestetycznie wykonanie, dzięki któremu mogą wpasować się w wiele aranżacji pomieszczeńobudowa z plastiku może ulec uszkodzeniu lub zżółknięciu

Jakie są wspólne alternatywy do grzejników konwektorowych i termowentylatorów?

Grzejniki elektryczne i termowentylatory to urządzenia, które można zastąpić innymi rozwiązaniami technologicznymi, które będą stanowić dodatkowe lub główne źródło ciepła. Na rynku dostępne są między innymi grzejniki olejowe. Są one największe i najcięższe, dlatego też często są dodatkowo wyposażone w kółka ułatwiające ich transport.

Modele olejowe potrzebują nieco więcej czasu, aby się rozgrzać, ale nawet po wyłączeniu utrzymują jeszcze przez długi czas wysoką temperaturę. Innym rozwiązaniem mogą być klimatyzatory, które latem chłodzą pomieszczenia, a zimą je dogrzewają.

Jakie są podobieństwa pomiędzy grzejnikami konwektorowymi oraz termowentylatorami?

Grzejniki konwektorowe i termowentylatory są do siebie podobne w kilku aspektach (analogicznie porównaliśmy też nagrzewnice i termowentylatory Nagrzewnica czy termowentylator - czym lepiej się dogrzewać?). Należą one do grupy grzejników elektrycznych. Mimo istotnych różnic, które wynikają z zasady działania tych urządzeń, można znaleźć pomiędzy nimi kilka podobieństwa. Przede wszystkim oba rozwiązania służą głównie jako dodatkowe źródło ciepła, które jest wydajne i efektywne.

W zależności od wybranego modelu oraz mocy urządzenia mogą być także głównym źródłem ciepła. Świetnie sprawdzają się w dogrzewaniu pomieszczeń gospodarczych, garaży, przydomowych warsztatów, czy też altanek działkowych i domków letniskowych.

Gdzie należy stosować grzejniki konwektorowe?

Grzejniki konwektorowe to rozwiązanie uniwersalne w ogrzewaniu elektrycznym. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w domkach letniskowych, altanach, jak i w domach oraz mieszkaniach. Mogą one stanowić główne źródło ciepła, a także być dodatkowym dla już istniejącego systemu grzewczego.

Grzejniki elektryczne konwektorowe to urządzenia świetnie sprawdzające się w przypadku nowoczesnych i dobrze zaizolowanych budynków. Najczęściej korzysta się z nich w okresach przejściowych, kiedy nie trzeba jeszcze uruchamiać głównego systemu grzewczego.

Gdzie należy stosować termowentylatory?

Termowentylatory to bardzo praktyczne urządzenia, które mają niewielkie wymiary, dlatego też często wykorzystywane są do dogrzewania lub ogrzewania wielu różnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się w domkach letniskowych, pomieszczeniach gospodarczych, czy też w łazienkach (Jaki termowentylator do łazienki?) i innych domowych wnętrzach.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co jest lepsze, grzejnik konwektorowy czy termowentylator?
Osoby, które szukają wydajnego i energooszczędnego urządzenia, mogą zdecydować się na grzejnik konwektorowy. Sprzęt tego typu jest w stanie ogrzać większą powierzchnię i jest efektywniejszy niż termowentylator.

Czy warto kupić termowentylator?
Tak, termowentylatory to urządzenia, które warto kupić. Świetnie sprawdzają się do ogrzewania mniejszych powierzchni. Dlatego warto na nie postawić, jeśli szuka się tańszej alternatywy dla grzejników konwektorowych i chce się ogrzać np. mały pokój.

Jak długo działa grzejnik konwektorowy po wyłączeniu?
Nagrzana obudowa oddaje ciepło jeszcze przez pewien czas po wyłączeniu, co zwiększa efektywność.

Czy są dostępne ekologiczne alternatywy dla grzejników elektrycznych?
Tak, ekologicznymi alternatywami dla grzejników elektrycznych są pompy ciepła, grzejniki na podczerwień, piece akumulacyjne oraz systemy centralnego ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia słoneczna czy biomasa.

łączy nas napięcie portal dla elektryków