Gdzie przechowywać elektronarzędzia i jak o nie dbać?
Elektronarzędzia stanowią podstawowy element wyposażenia warsztatów i altan ogrodowych. Są stosowane przez specjalistów z branży przemysłowej i budowlanej oraz amatorów używających ich do prac w domu. W jaki sposób przechowywać elektronarzędzia pomiędzy okresem ich użytkowania? Co zrobić, żeby sprzęt jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie i utrzymał funkcjonalność? Przedstawiamy metody przechowywania różnych sprzętów i akcesoriów.
Spis treści:
- Jak przechowywać elektronarzędzia?
- Gdzie trzymać elektronarzędzia?
- W jakiej temperaturze przechowywać elektronarzędzia?
- Jak dbać o elektronarzędzia?
- Co ile robić przegląd elektronarzędzi?
Jak przechowywać elektronarzędzia?
Wszystkie elektronarzędzia należy przechowywać w bezpiecznych i suchych miejscach. Wilgoć stanowi największe zagrożenia dla metalowych elementów konstrukcji i układów elektrycznych wewnątrz. Najlepszym miejscem będzie suchy warsztat, piwnica czy nawet odpowiednia półka w garażu.
Ręczne elektronarzędzia powinny być też zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto utrzymać w porządku wszystkie elementy i akcesoria dodatkowe, co pozwoli zachować ich funkcjonalność. Zaleca się, żeby drobne sprzęty, takie jak wkrętarki akumulatorowe z akcesoriami, możliwie najdłużej pozostawały w oryginalnych opakowaniach. To zapewni im ochronę przed zagubieniem i zniszczeniem, a także ułatwi pobranie sprzętu w razie potrzeby.
Jak przechowywać wkrętarkę?
Wkrętarki warto przechowywać w oryginalnym opakowaniu, szczególnie jeśli ma formę walizki. Wewnątrz znajduje się miejsce na dodatkowe akcesoria, a uchwyt ułatwi pobranie sprzętu w razie potrzeby. Przed włożeniem sprzętu do pudełka z głowicy należy jednak wyjąć wiertła, bity i inne końcówki robocze. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób zwinięcia przewodu ładowarki, żeby nie uszkodzić go zamykanym opakowaniem.
Jak przechowywać akumulatory elektronarzędzi?
Akumulatory do elektronarzędzi wymagają przechowywania w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Można umieścić je na wysokich półkach w warsztacie lub w szufladach. Akumulatory mają niewielkie rozmiary, jednak ich wartość jest duża, dlatego w ogólnodostępnych warsztatach warto dodatkowo zabezpieczyć je przed kradzieżą.
Jak przechowywać baterie do elektronarzędzi?
Baterie do elektronarzędzi można przechowywać wewnątrz gniazd w maszynach lub poza nimi. Nigdy nie powinny być jednak pozostawione wewnątrz ładowarek. W przypadku najbardziej popularnych baterii litowo-jonowych nie należy zostawiać ich na dłużej całkowicie rozładowanych.
Jak zabezpieczyć elektronarzędzia przed kradzieżą?
Żeby zabezpieczyć elektronarzędzia przed kradzieżą, warto przechowywać je w zamykanych pomieszczeniach. Sprzęty używane w domu lub wokół niego powinny być w zamkniętym garażu, piwnicy lub innym pomieszczeniu wewnątrz domu.
Nieco więcej problemów może stanowić zabezpieczenie sprzętu firmowego lub używanego na placu budowy. Dobrym sposobem jest prowadzenie rejestru wydania narzędzi. Warto spisywać numery fabryczne i zrobić dokumentację zdjęciową z widocznymi numerami. Najcenniejsze elektronarzędzia będą bezpieczne w szafkach zamykanych oddzielnie na klucz lub kłódkę.
Gdzie trzymać elektronarzędzia?
Ręczne narzędzia elektryczne powinno się układać na specjalnie przygotowanych półkach lub szafkach w taki sposób, żeby nie spadły i były łatwe do pobrania. W domu odpowiednie będą regały w piwnicach lub pomieszczeniach technicznych. W firmach i zakładach przemysłowych warto wydzielić specjalne zamykane magazyny służące tylko przechowywaniu elektronarzędzi.
W jakiej temperaturze przechowywać elektronarzędzia?
Elektronarzędzia należy trzymać w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura pokojowa. Minimalna temperatura w magazynie nie powinna spadać poniżej 5 stopni. Nie zaleca się też przechowywania elektronarzędzi akumulatorowych w bardzo ciepłych wnętrzach lub miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli bateria nagrzeje się do temperatury 50 stopni, może dojść do jej nieodwracalnego uszkodzenia.
Jak przechowywać elektronarzędzia zimą?
Elektronarzędzia zimą trzeba przede wszystkim zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Nie można też dopuścić do osadzania się na pudełkach śniegu. Jeśli nie uda się uzyskać odpowiednich warunków, do ogrzewanego pomieszczenia należy zabrać przynajmniej same akumulatory.
Przed użyciem sprzęt trzeba umieścić w ogrzewanym pomieszczeniu, żeby uzyskał pokojową temperaturę. To zmniejszy ryzyko skraplania się wilgoci na zimnej obudowie pod wpływem nagrzanego silnika.
Jak dbać o elektronarzędzia?
O elektronarzędzia można dbać, wykonując nimi pracę zgodnie z przeznaczeniem i pamiętając o pielęgnacji po zakończonych zadaniach. Prawidłowe przechowywanie czy utrzymanie w czystości spowolni procesy niszczenia. Warto pamiętać też o regularnych naprawach i pracach serwisowych. (Jakie elektronarzędzia powinien mieć na wyposażeniu elektryk - sprawdź!)
Jak przedłużyć żywotność elektronarzędzi?
Chcąc wydłużyć żywotność elektronarzędzi, nie można zapominać o czyszczeniu i konserwacji. W wielu sytuacjach na uszkodzenie i zużycie sprzętu nie mamy wielkiego wpływu, Warto zatem skupić się na obszarach, w których jest pole do działania. Należą do nich:
- konserwacja i serwis,
- czyszczenie sprzętu,
- oryginalne części wymienne,
- serwis i naprawa komponentów.
Konserwacja i regularny serwis elektronarzędzi
Konserwacja polega przede wszystkim na smarowaniu ruchomych elementów narzędzi, takich jak przekładnie, zębatki itp. Zapobiegnie to ich wycieraniu w czasie intensywnego użytkowania. Warto prowadzić takie prace regularnie, przed rozpoczęciem sezonu lub raz na kilka miesięcy. Należy też pamiętać o okresowych przeglądach, co dotyczy szczególnie sprzętu użytkowanego profesjonalnie.
Czyszczenie sprzętu po każdorazowym użyciu
Z elektronarzędzi po każdym użytkowaniu trzeba usunąć zabrudzenia. W przypadku narzędzi ogrodniczych należy zebrać resztki trawy i mokrej ziemi, które później staną się trudne do zebrania. Wilgoć będzie też przyspieszała postępowanie procesów korozyjnych. W narzędziach budowlanych trzeba pamiętać o usuwaniu kurzu, pyłu lub wyschniętych resztek zaprawy. Jeśli dostaną się do silnika i elementów ruchomych mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu.
Dbanie o części wymienne
Części wymienne elektronarzędzi powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców i być dopasowane do konkretnego modelu maszyny. Trzeba pamiętać o wymianie szczotek w silnikach, uszkodzonych elementów obudowy i innych części narażonych na uszkodzenia. Także akcesoria robocze, takie jak wiertła, tarcze czy piły, muszą być dopasowane do rodzaju uchwytu narzędziowego. Dostęp do części zamiennych i akcesoriów można zagwarantować sobie już na etapie zakupu, sięgając po elektronarzędzia sprawdzonych marek dysponujących sporą siecią punktów sprzedaży oraz serwisowania.
Serwis i naprawa komponentów
W większości przypadków jest możliwa naprawa zużytych komponentów. Wystarczy zlokalizować profesjonalny serwis, który dysponuje częściami zamiennymi do danej marki narzędzi. Wszelkie usterki lub uszkodzenia elektronarzędzi powinno się usuwać możliwie najszybciej. Zapobiegnie to dalszemu niszczeniu, a także zagwarantuje bezpieczną pracę.
Jak czyścić elektronarzędzia?
Najlepszą metodą czyszczenia elektronarzędzi jest zastosowanie sprężonego powietrza. Gaz pod ciśnieniem usunie kurz lub pył nawet z zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Obudowę, uchwyty i stałe elementy można czyścić za pomocą wilgotnej szmatki, przy tym wilgoć nie może dostawać się do środka pod obudowę.
Czym smarować elektronarzędzia?
Elementy ruchome w elektronarzędziach należy smarować za pomocą specjalnych smarów przekładniowych. Są to środki wytrzymujące wysoką temperaturę, jaka wytwarza się wewnątrz elektronarzędzia. Części nienarażone na intensywne ciepło wystarczy nasmarować popularnymi uniwersalnymi środkami jak WD-40.
Jaka jest gwarancja na elektronarzędzia?
Większość nowych narzędzi dostępnych w profesjonalnych sklepach objętych jest 3-letnią gwarancją. Termin ten liczy się od momentu zakupu narzędzi. Niektórzy producenci oferują dodatkowe pakiety wydłużające okres gwarancji i serwisowania o kolejne lata. Są to jednak oferty objęte dodatkowymi opłatami i wymagają spełnienia określonych warunków.
Kończy Ci się gwarancja i szukasz nowego sprzętu? Sprawdź ranking wiertarko-wkrętarek akumulatorowych - TOP 10! i wybierz swoje nowe urządzenie do codziennej pracy!
Co ile robić przegląd elektronarzędzi?
Ogólny przegląd elektronarzędzi należy przeprowadzić za każdym razem przed rozpoczęciem pracy. Wówczas operator ocenia stan techniczny, poprawność pracy silnika i brak widocznych uszkodzeń. W zakładach produkcyjnych lub warsztatach konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnych przeglądów sprzętu. Obejmują one oględziny elementów ruchomych, ocenę mechaniki i sprawdzanie przewodów elektrycznych. Takie przeglądy wykonuje się z częstotliwością zależną od intensywności korzystania z narzędzi:
- co 6 miesięcy - dotyczy narzędzi użytkowanych dorywczo, zaliczanych do kategorii I użytkowania,
- co 4 miesiące - narzędzia eksploatowane często, czyli kategorii II,
- co 2 miesiące - elektronarzędzia użytkowane stale, kategorii III,
- dodatkowo zawsze po uszkodzeniu, zawilgoceniu, upadku lub nieprawidłowym działaniu.
Ile kosztuje przegląd elektronarzędzi?
Profesjonalny przegląd elektronarzędzi kosztuje od 30 złotych za sztukę. Dotyczy to małych ręcznych sprzętów wymagających niewielkiego nakładu pracy. W przypadku dużych elektronarzędzi i urządzeń przenośnych cena może dochodzić nawet do 100 zł za sztukę. Każdorazowe profesjonalne badanie powinno zakończyć się wystawieniem odpowiedniego certyfikatu.
Jakie uprawnienia do badania elektronarzędzi?
Osoba dokonująca przeglądu narzędzi ręcznych elektrycznych musi posiadać uprawnienia SEP. Wymagany jest certyfikat z zakresu eksploatacji (E) i dozoru (D). Osoba dokonująca przeglądu powinna mieć też doświadczenie niezbędne do oceny mechaniki działania elektronarzędzi.
Kto może przeprowadzić przegląd techniczny elektronarzędzi?
Przeglądu elektronarzędzi może dokonać każda osoba, dysponująca wymienionymi powyżej uprawnieniami (tzw. świadectwa kwalifikacyjne kat. E i D). Odpowiednią osobą będzie zarówno pracownik firmy, jak i specjalista z zewnątrz. Warto pamiętać, że niektórzy producenci zalecają dokonywanie przeglądów w autoryzowanych punktach serwisowych. Dotyczy to jednak głównie okresu gwarancyjnego.
Żywotność elektronarzędzi zależy w dużej mierze od ich jakości i intensywności użytkowania. Można ją jednak wydłużyć, pilnując regularnych przeglądów, pielęgnacji, czyszczenia i dokonywania niezbędnych napraw.