Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Centralne sterowanie roletami - kompletny poradnik

centralne sterowanie roletami poradnik

Sterowanie roletami to jeden z systemów domów inteligentnych i należy do elementów najczęściej wybieranych przez inwestorów. Systemy pozwalają na bezobsługowe podnoszenie i opuszczanie rolet w mieszkaniu lub budynku biurowym. Jakie zadanie może pełnić system centralnego sterowania roletami? Co będzie potrzebne do zbudowania takiego systemu i jak nim sterować? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Spis treści:

  1. Co to jest sterownik do rolet?
  2. Jak podłączyć centralne sterowanie roletami?
  3. Centralne sterowanie roletami za pomocą Wi-Fi?
  4. Jakie systemy centralnego sterowania roletami są dostępne?
  5. Schemat działania sterowników
  6. Centralne sterowanie roletami - podsumowanie

Co to jest sterownik do rolet?

Sterownik do rolet to urządzenie odpowiedzialne za pracę przesłon i ich poruszanie. Przydaje się w systemach smart home i pozwala zapomnieć o konieczności codziennego samodzielnego opuszczania i podnoszenia rolet zewnętrznych czy wewnętrznych. Stanowi połączenie elektryczne między silnikiem w roletach a panelem sterowania. Można uruchamiać go manualnie lub zdalnie, a także wcześniej zaprogramować mu cykle pracy.

Rodzaje sterowników do rolet ze względu na sposób montażu

Sterowniki można zamontować w puszce elektrycznej lub na szynie. Z wybranego sposobu montażu wynikają konkretne cechy sieci:

  • sterowniki dopuszkowe - najpopularniejszy wariant sterowników montowanych w puszkach instalacyjnych, najczęściej w głębi poniżej włączników. Ten sposób montażu pozwala ograniczyć ilość przewodów w budynku, jednak wymaga dokładnego oznaczenia miejsca montażu sterownika na wypadek potrzeby wymiany,
  • sterowniki na szynę - są montowane w rozdzielnicach elektrycznych. Choć są dobrze widoczne i łatwe do odnalezienia w przypadku awarii, wymagają poprowadzenia kolejnej trasy przewodów wewnątrz budynku.

Funkcje sterowników do rolet

Funkcją sterowników do rolet jest wymuszenie pracy przesłon wewnętrznych lub zewnętrznych. W zależności od rodzaju urządzenia i potrzeb obiektu można wyróżnić trzy warianty sterowania roletami:

  • sterowanie rolet lokalnie - uruchamianie pojedynczej rolety za pomocą jednego włącznika umieszczonego w jej bezpośrednim sąsiedztwie,
  • sterowanie rolet grupowe - do jednego włącznika podłącza się kilka grup rolet. Można podzielić je, biorąc pod uwagę różne czynniki np. poszczególne pomieszczenia, kierunki świata, na które wychodzą okna, lub lokalizację rolet na zewnątrz, lub wewnątrz budynku. Włączniki można umieścić obok siebie lub bardziej intuicyjnie w pobliżu grupy wybranych rolet,
  • sterowanie rolet centralnie - to funkcja sterowania wszystkimi roletami lub ich grupami w danym układzie za pomocą jednego włącznika. Znajduje się on najczęściej przy wejściu do budynku lub innym wygodnym i łatwo dostępnym miejscu.

Czy można sterować kilkoma roletami jednocześnie?

Sterowanie kilkoma roletami jednocześnie jest możliwe, jeśli wybierzesz system sterowania grupowy lub centralny. Wówczas do jednego panelu sterowania lub włącznika podpina się kilka systemów rolet.

Jak sterować inteligentnymi roletami?

Inteligentnymi roletami można sterować za pomocą łączności bezprzewodowej, drogą radiową lub za pomocą systemów smart home. Ręcznego podnoszenia i opuszczania już praktycznie się nie stosuje. Więcej na temat sposobów sterowania inteligentnymi roletami zewnętrznymi znajdziesz w naszym poradniku.

Z czego składa się podstawowy system sterowania roletami?

System sterowania roletami składa się z przekaźnika roletowego i panelu sterowania. Te dwa elementy tworzą najprostszy system. Za pomocą panelu można wysłać lub zaprogramować wysłanie sygnału do przekaźnika. Ten następnie uruchamia rolety i stawia je w wybranej pozycji. Systemy można rozbudować o dodatkowe elementy, takie jak stacje pogodowe lub wyłączniki czasowe.

sterowanie inteligentnymi roletami

Jak podłączyć centralne sterowanie roletami?

Centralne sterowanie roletami musi być podłączone do sieci elektrycznej jednofazowej. W pierwszej kolejności należy wyłączyć napięcie w sieci i przygotować przewody elektryczne do połączenia ze sterownikiem za pomocą zacisków. Następnie moduł sterownika umieszcza się w puszce lub na szynie elektrycznej i łączy z siecią elektryczną.

Po włączeniu przepływu prądu można sprawdzić funkcjonowanie sieci. Sterownik centralny musi być połączony ze wszystkimi mechanizmami opuszczania rolet. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż sterowników lokalnych przy każdej rolecie i połączenie ich do sterownika centralnego. To pozwala sterować wszystkimi urządzeniami z poziomu centralnego i każdą pojedynczą za pomocą włącznika zlokalizowanego przy oknie.

Iloma roletami możemy sterować centralnie?

Centralnie można sterować praktycznie nieograniczoną ilością rolet. Wszystko zależy od rodzaju sterowników i pomysłu na rozwiązanie tego systemu wewnątrz obiektu. Z reguły jednak system obsługuje od dwóch do dziesięciu rolet w całym domu.

Czego potrzeba do sterowania roletami z jednego miejsca?

Do sterowania roletami z jednego miejsca potrzebny jest odbiornik i nadajnik. Nadajnik jest odpowiedzialny za wysłanie sygnału. Może to zrobić na żądanie, po wykryciu określonych anomalii lub wystąpieniu danego cyklu. Odbiorniki zlokalizowane są w pobliżu mechanizmu rolety. Przyjmują sygnał i uruchamiają silniki.

Centralne sterowanie roletami za pomocą Wi-Fi?

Do sterowania roletami powszechnie stosuje się sieci bezprzewodowe. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które usprawnia obsługę i minimalizuje potrzebę układania przewodów w mieszkaniu. Szczególnie cenione przez inwestorów montujących centralne sterowanie roletami w domach już użytkowanych. W jaki sposób można sterować roletami przez sieć Wi-Fi?

Inteligentny sterownik rolet

Podstawowym urządzeniem, które pozwala na sterowanie roletami za pomocą sieci Wi-Fi, jest inteligentny sterownik rolet. To urządzenie odbierające sygnał sieci bezprzewodowej i umożliwiające uruchamianie silników rolet.

Aplikacja na smartfonie lub tablecie do sterowania roletami

Aplikacja do sterowania roletami, zainstalowana w przenośnym urządzeniu, umożliwia uruchomienie rolet nawet podczas nieobecności w domu. Za pomocą sieci bezprzewodowej można zmienić ustawienia lub zaprogramować nowe cykle pracy. Parowanie sterownika z urządzeniem jest bardzo łatwe i nie nastręcza problemów. Jak sterować roletami przez telefon?

Połączenie w Wi-Fi

Za pomocą sieci Wi-Fi mogą być połączone ze sobą różne elementy całego systemu. Sieć łączy panel sterowania lub urządzenie mobilne ze sterownikami. Także centrale sterowania mogą być połączone z mechanizmami uruchamiającymi rolety siecią bezprzewodową.

Sterowanie głosem

Stworzenie systemu pozwalającego na sterowanie roletami głosem nie jest bardzo skomplikowane. Wymaga inwestycji w odbiornik głosowy, który wychwytuje proste komendy, wcześniej zaprogramowane. Odbiornik za pomocą sieci bezprzewodowej kieruje komendę do centrali, a z niej impuls trafia do mechanizmu rolet.

Czym różni się łącznik od przycisku?

Łącznik od przycisku różni się nie tylko oznaczeniem producenta, ale także mechaniką działania. Przycisk po naciśnięciu wraca do pozycji wyjściowej, przekazując krótki impuls elektryczny dalej. Z kolei łącznik pozostaje w wybranej pozycji aż do samoczynnego wyłączenia.

Jakie systemy centralnego sterowania roletami są dostępne?

Na rynku działa kilka różnych firm dostarczających centralne systemy sterowania roletami. Co oferują najważniejsi producenci?

Simon GO od Kontakt-Simon

Oferta systemu Simon GO składa się ze sterowników lokalnych, grupowych i centralnych przycisków roletowych. Umożliwiają one stworzenie kompletnego systemu, nawet mocno rozbudowanego. Sterowniki pasują do różnorodnych ramek Simon 54 z przełącznikami, występujących w wielu kolorach i typach konstrukcji.

ZAMEL (SUPLA)

Zamel w linii produktów SUPLA oferuje sterowniki montowane w puszce lub w rozdzielni. Można sterować nimi za pomocą włączników, a także sieci bezprzewodowej. Z poziomu aplikacji mobilnej można ustawiać w nich harmonogramy zależne od wschodu słońca lub godziny.

Legrand

Oferta tego producenta obejmuje sterowniki dopuszkowe w wariancie podstawowym lub wielofunkcyjnym. Dodatkowo w tej grupie produktów Legrand oferuje kompatybilne klawisze sterowania.

F&F Seria STR

Producent F&F Filipowski ma w swojej ofercie sterowniki do prostej automatyki, radiowe, a także do obiektów smart home. Nowością w ofercie jest też sterownik rolet wi-fi w systemie FOX. Urządzenia sprawdzają się nie tylko przy obsłudze rolet okiennych, ale także markiz, żaluzji, a nawet bram garażowych.

Blebox

Ten producent skupia się na sterowaniu za pomocą sieci bezprzewodowych. Więcej na temat funkcjonalności produktów i aplikacji Blebox w kontekście sterowania roletami opisujemy w artykule - Jak sterować domem z przycisków tradycyjnych i smartfona?

Schemat działania sterowników

Poniżej grafika dobrze obrazująca schemat działania centralnego sterowania w systemach Smart Home od Kontakt-Simon.

centralne sterowanie simon kontakt
Grafika pochodzi od: Kontakt-Simon

centralne sterowanie schemat podłączenia
Grafika pochodzi od: Kontakt-Simon

Centralne sterowanie roletami - podsumowanie

Odpowiednio dobrane i połączone sterowniki pozwolą na stworzenie wygodnej sieci obsługującej rolety. Wiele z nich pozwala też na sterowanie markizami lub bramami garażowymi nawet z własnego telefonu.

łączy nas napięcie portal dla elektryków