Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Blackout - co to jest i jak się zabezpieczyć przed brakiem prądu?

zanik prądku czyli co to jest blackout

W ostatnich latach ryzyko wystąpienia blackoutu, czyli rozległej awarii sieci energetycznej, stało się realnym zagrożeniem. Wzrost zapotrzebowania na energię, zmieniający się klimat oraz napięcia geopolityczne zwiększają prawdopodobieństwo długotrwałych przerw w dostawie prądu. Przykładem jest blackout z 28.04.2025, który dotknął Hiszpanię, Portugalię i część Francji, odcinając kraje od energii elektrycznej na długie godziny. Czym jest blackout i jak się przed nim zabezpieczyć? Wyjaśniamy w artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest blackout?
  2. Brak prądu w Hiszpanii, Portugalii i części Francji
  3. Czy Polsce grozi blackout?
  4. Jakie są skutki blackoutu?
  5. Jak się zabezpieczyć przed blackoutem?

Czym jest blackout?

Blackout to nagła, rozległa awaria systemu energetycznego skutkująca długotrwałym brakiem dostępu do prądu na dużym obszarze. W odróżnieniu od krótkich przerw technicznych blackout może trwać wiele godzin, dni, a nawet tygodni. Taka sytuacja dotknęła niedawno kraje półwyspu Iberyjskiego.

Brak prądu w Hiszpanii, Portugalii i części Francji

O tym, że całkowity zanik prądu jest możliwy i nie tak odległy, przekonaliśmy się całkiem niedawno, bo 28.04.2025 roku. Około 12:30 w całej Hiszpanii, Portugalii i części Francji zabrakło prądu. Pobór mocy spadł o połowę w ciągu piętnastu minut (z 25 do 12,5 GW), a po kolejnych kilkunastu osiągnął 10,5 GW. Ponowna synchronizacja z siecią europejską nastąpiła o 13:30.

Jak podaje premier Hiszpanii Pedro Sanchez:

Dziś o 12.33 utraciliśmy nagle, w ciągu pięciu sekund 15 GW mocy w systemie; nie wiemy jeszcze, co do tego doprowadziło – powiedział w poniedziałek późnym wieczorem na konferencji prasowej premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Jak powtórzył premier, władze nie wykluczają żadnego scenariusza.

Jakie skutki przyniósł zanik prądu?

Brak dostępu do prądu lub jego ograniczony dostęp trwał cały dzień, paraliżując linie metra, lotniska, szpitale czy ruch uliczny. W Madrycie zamknięto tunele obwodnicy M-30, a DGT wezwała obywateli do rezygnacji z podróży samochodem. W wielu punktach kraju do kierowania ruchem oddelegowano policję.

Nie działały też bankomaty, a mieszkańcy, obawiając się dłuższej awarii, zaczęli masowo ruszać do sklepów, wykupując podstawowe produkty spożywcze i wodę.

Awaria objęła także sektor przemysłowy. W zakładach Seata i Forda linie produkcyjne zostały zatrzymane, a w fabryce Forda w Almussafes całkowicie wstrzymano produkcję. Podobne działania podjęto w zakładach Iveco w Madrycie i Valladolid, gdzie również przerwano działalność.

Kompleksy petrochemiczne rozpoczęły procedury bezpiecznego wygaszania produkcji. Bank Hiszpanii na bieżąco monitorował sytuację w sektorze finansowym – część bankomatów i oddziałów bankowych była nieczynna.

Chociaż awaria trwała kilka godzin, dla wielu osób był to czas, który zapamiętają na długo – pokazujący, jak bardzo codzienność zależy od nieprzerwanego dostępu do energii.

Jakie są przyczyny braku prądu w Hiszpanii i Portugalii?

Portugalski operator sieci energetycznej REN podaje, że awaria prądu w Portugalii była spowodowana problemem w hiszpańskiej sieci energetycznej. Specjaliści spekulują, że mogło być ono spowodowane rzadkim zjawiskiem - ekstremalnymi zmianami temperatur. Skutkowało tu pojawieniem się nietypowych i wysokich wahań napięcia w sieciach przesyłowych.

Warto podkreślić, że szczegółowe przyczyny nie są jeszcze znane, ale Portugalskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oświadczyło, że nie ma sygnałów świadczących o tym, że awaria jest wynikiem ataku hakerskiego.

Do bardziej szczegółowej analizy odsyłamy tutaj: Wysokie Napiecie - Blackout w Hiszpanii zaatakowal potężny apagon

Czy Polsce grozi blackout?

Obecnie ryzyko wystąpienia pełnego blackoutu w Polsce jest niskie, ale nie jest zerowe. Natomiast sytuacja u zachodnich sąsiadów skłania do refleksji - czy Polska jest gotowa na przerwy w dostawie prądu lub ewentualny blackout?

Eksperci branży energetycznej i operatorzy sieci przesyłowych (takich jak PSE – Polskie Sieci Elektroenergetyczne) stale monitorują stan sieci i zapotrzebowanie na energię. System elektroenergetyczny Polski jest stabilny, jednak istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększać zagrożenie:

  • Wysokie zużycie energii w szczytach letnich i zimowych – np. podczas fal upałów (klimatyzacja) lub fal mrozów (ogrzewanie elektryczne).
  • Starzejąca się infrastruktura energetyczna – część elektrowni i linii przesyłowych wymaga modernizacji.
  • Transformacja energetyczna – odchodzenie od węgla i wzrost udziału źródeł odnawialnych (OZE), które są bardziej niestabilne (zależne od pogody).
  • Braki w rezerwach mocy – chwilowe niedobory mocy dostępnej do natychmiastowego uruchomienia w sytuacji awaryjnej.
  • Zagrożenia geopolityczne i cyberataki – możliwe zakłócenia w dostawach paliw lub ataki na systemy informatyczne energetyki.

Jakie są skutki blackoutu?

Widzimy, że nawet chwilowy zanik prądu może skutkować sparaliżowaniem najważniejszych sektorów w kraju. Kilka najważniejszych skutków, które odczuwalne są w pierwszej chwili to:

  • problemy z dostępem do informacji (brak internetu, telefonii),
  • przerwy w dostawach żywności i leków,
  • chaos komunikacyjny,
  • brak ogrzewania i ciepłej wody,
  • przestoje produkcyjne i handlowe,
  • problemy z bezpieczeństwem danych i funkcjonowaniem systemów IT.

Poznaj Ranking agregatów prądotwórczych - TOP 10 najlepszych generatorów prądu

Jak się zabezpieczyć przed blackoutem?

Przede wszystkim prewencja - warto być przygotowanym wcześniej i nie czekać na ostatnią chwilę. Zacznij od podstaw.

W domu powinny być zawsze dostępne:

  • latarki (najlepiej kilka, w różnych pomieszczeniach) i zapas baterii,
  • radio na baterie - zapewni Ci dostęp do informacji, telekomunikacja należy do infrastruktury krytycznej, która ma własne zasilanie awaryjne,
  • świece i zapałki lub zapalniczki,
  • zapasy wody pitnej – co najmniej kilka butelek na osobę,
  • żywność długoterminowa – konserwy, suchary, gotowe dania w puszkach, które nie wymagają gotowania,
  • apteczka z podstawowymi lekami,
  • powerbanki do ładowania telefonu.

Systemy awaryjne dla domu – bezpieczeństwo w kryzysie

Jeśli chcesz być naprawdę przygotowany, warto rozważyć inwestycję w:

  • agregat prądotwórczy – pozwala podtrzymać pracę lodówki, oświetlenia czy systemu,
  • magazyn energii – system magazynowania prądu z sieci lub z własnej instalacji fotowoltaicznej, który zasili dom podczas dłuższej przerwy w dostawie energii.

Sprawdź poradnik i wybierz najlepszy agregat dla siebie: Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Inteligentne rozwiązania – niezależność energetyczna

Coraz więcej osób zabezpiecza się, montując:

  • UPS-y (zasilacze awaryjne) – utrzymują działanie ważnych urządzeń (np. routera, bramy wjazdowej, komputerów) przez kilkadziesiąt minut do kilku godzin,
  • panele fotowoltaiczne z magazynami energii – dają realną niezależność, bo pozwalają na własną produkcję i magazynowanie prądu.

Plan działania na czas awarii – klucz do spokoju

W sytuacji blackoutu dobrze mieć ustalony prosty plan:

  • wiedzieć, gdzie są latarki i zapasy,
  • ustalić miejsce spotkania rodziny, jeśli prąd zgaśnie poza domem,
  • wiedzieć, jak wyłączyć bezpieczniki, gaz lub wodę w razie potrzeby,
  • mieć zapisane najważniejsze numery alarmowe w formie papierowej – nie tylko w telefonie.

Jak zabezpieczyć się na brak prądu? Porada Eksperta z Łączy Nas Napięcie

Jako rozwinięcie do zabezpieczenia się w przypadku braku energii, o którym wcześniej była mowa, chcę jedynie dorzucić, iż warto również mieć w domu radio na baterie. Stacje radiowo-telewizyjne należą do infrastruktury krytycznej i są w stanie w sposób ciągły być zasilane przez wiele dni, a nawet tygodni.

Może nie każdy o tym wie, ale z kolei stacje GSM mają bardzo ograniczony czas działania w przypadku braku prądu. Szacowany na kilka godzin. Tylko nieliczne mają możliwość pracy wiele dni bez podpięcia agregatu, ale wtedy trzeba być w zasięgu takiej stacji GSM natomiast stacje radiowo-telewizyjne mają zasięg kilku województw.

Oprócz zwykłych powerbanków mieszkania i domy można wyposażyć w stacje zasilania, oferujące większe moce do zasilenia niezbędnych sprzętów w domu. Oczywiście stacje takie są na różne moce:

blackout