Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Audyt energetyczny - co to jest i dla kogo?

Audyt energetyczny, czym jest i dla kogo

Energia potrzebna do ogrzewania budynków stanowi jedną z największych części kosztów utrzymania obiektu. Prawidłowo przeprowadzony audyt energetyczny pomoże wskazać słabe strony izolacji i będzie podstawą do podjęcia kroków naprawczych. W artykule odpowiadamy na pytania, czym jest audyt energetyczny i kiedy trzeba go przeprowadzić. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera i co można z nimi dalej zrobić.

Spis treści:

  1. Co to jest audyt energetyczny?
  2. Kiedy jest potrzebny audyt energetyczny?
  3. Kto musi mieć audyt energetyczny?
  4. Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?
  5. Czy wszystkie zalecenia audytora muszą być wykonane?
  6. Kto może wykonać audyt energetyczny w ramach programu Czyste Powietrze?
  7. Jakie są korzyści z audytu energetycznego?

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to rodzaj ekspertyzy techniczno-ekonomicznej, która obejmuje sposoby użytkowania energii w danym budynku. Na jego podstawie można obliczyć zapotrzebowanie energetyczne obiektu, obejmujące główne systemy wpływające na efektywność energetyczną, takie jak:

W trakcie audytu analizowane są także:

  • straty energii przez mostki termiczne,
  • sprawność istniejących systemów grzewczych i wentylacyjnych,
  • rodzaj przegród i metody izolacji termicznej,
  • zastosowanie urządzeń generujących czy odzyskujących ciepło (rekuperacja).

Takie badania mają na celu nie tylko ocenę stanu faktycznego obiektu pod kątem całkowitego zużycia energii, ale też wskazują pola do ewentualnych usprawnień.

Kiedy jest potrzebny audyt energetyczny?

Audyt energetyczny będzie potrzebny do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych budynku. Analiza wyników badania posłuży do określenia zakresu potrzebnych inwestycji, a także ich kosztów. Audyt energetyczny może być przydatny także podczas sprzedaży budynku, jako jeden z dokumentów dodatkowych określających jego stan techniczny.

WAŻNE: Audyt energetyczny nie jest jednak wymagany przy każdej termomodernizacji – jego przeprowadzenie jest niezbędne głównie w przypadku ubiegania się o dofinansowanie lub kredyty na ten cel.

Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie do magazynów energii i oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej.

termomodernizacja budynku

Kto musi mieć audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest wymagany od inwestorów, którzy chcą ubiegać się o dopłaty na modernizację izolacji termicznej domu oraz inne formy termomodernizacji, takie jak wymiana źródła ciepła czy instalacja odnawialnych źródeł energii.

Audyt energetyczny stanowi najważniejszy załącznik do wniosku o przyznanie dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz programów regionalnych. Dokument będzie stanowił podstawę do uzyskania kredytów na prace termomodernizacyjne, oferowanych przez niektóre banki.

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Przeprowadzenie audytu przed rozpoczęciem budowy izolacji lub termomodernizacji obiektu nie jest obowiązkowe. Stanowi tylko narzędzie ułatwiające ocenę obszarów, które wpływają na większe straty energetyczne. Jeśli jednak inwestor zamierza starać się o dotacje, kredyty lub zwrot kosztów takich prac, audyt będzie stanowił jeden z najważniejszych dokumentów.

WAŻNE: Od 14 czerwca 2024 r., w przypadku montażu pomp ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”, audyt energetyczny stanie się obowiązkowy. Co ważne, w ramach programu „Czyste Powietrze” za koszt przeprowadzenia audytu także można uzyskać zwrot!

Czy bez audytu energetycznego można dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” można otrzymać bez przeprowadzenia audytu energetycznego. Wniosek jednak nie może dotyczyć prac termomodernizacyjnych tylko innych inwestycji, takich jak dofinansowanie do klimatyzacji, wymiany źródła energii czy dofinansowania na fotowoltaikę.

Czy wszystkie zalecenia audytora muszą być wykonane?

Trzeba wykonać wszystkie zalecenia przewidziane w wybranym wariancie audytu, aby otrzymać dotacje na termomodernizację z programu Czyste Powietrze i innych programów regionalnych. Pełna realizacja założeń ma na celu spełnienie wymogów efektywności energetycznej określonych w regulaminach programów dotacyjnych.

termomodernizacja budynku audyt energetyczny

Kto może wykonać audyt energetyczny w ramach programu Czyste Powietrze?

Audyt energetyczny może przeprowadzić dowolna osoba lub firma, która posiada niezbędną do tego wiedzę i umiejętności. Nie ma żadnych nakazów i ograniczeń dotyczących wyboru wykonawcy. Zaleca się jednak korzystanie z usług audytorów posiadających certyfikaty lub rekomendacje organizacji branżowych, dostępnych:

  • na platformie peee.gov.pl/pl,
  • na stronach Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE),
  • Stowarzyszenia Certyfikatów i Audytorów Energetycznych (SCiAE),
  • Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Jakie są korzyści z audytu energetycznego?

Audyt energetyczny ułatwi uzyskanie dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Warto zaznaczyć, że audyt wskazuje także optymalne działania zapewniające maksymalne oszczędności energetyczne.

Od 14 czerwca 2024 r. - w przypadku kupna i montażu pomp ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” - obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Warto dodać, że każde wybrane ekologiczne źródło ciepła powinno znajdować się na liście ZUM, co gwarantuje przyznanie dotacji.

Dodatkowo, na podstawie wyników audytu będzie można określić:

  • zakres potrzebnych prac termomodernizacyjnych,
  • jakie modernizacje wybrać dla uzyskania najlepszych efektów,
  • szacunkowy koszt każdego z etapów,
  • wartość obniżonego zużycia energii oraz związane z nim mniejsze koszty utrzymania.

Dzięki takiemu dokumentowi można dowiedzieć się, czy konieczna będzie dodatkowa wymiana stolarki okiennej, modernizacja oświetlenia, instalacji C.W.U. czy wymiana innych systemów w budynku.

Audyt energetyczny jest pomocny przy planowaniu prac remontowych i niezbędny przy wnioskach o dofinansowanie na taki cel. Wypełnienie wskazań zawartych w dokumencie pozwoli lepiej zadbać o środowisko naturalne i ograniczyć koszty utrzymania obiektu.