Termik, co to jest klasa wyzwalania?
Zabezpieczenie termiczne - zwane popularnie termikiem - ma za zadanie zabezpieczyć stycznik przed uszkodzeniem. Podstawowymi parametrami zabezpieczenia termicznego jest prąd oraz klasa wyzwalania określająca czas wyzwolenia wyzwalaczy przeciążeniowych.
Zabezpieczenie termiczne posiada możliwość precyzyjnego ustawienia prądu zadziałania w dostępnym zakresie. W zabezpieczeniach przeciążeniowych silników najczęściej stosowane są klasy wyzwolenia 10A i 10. Są to klasy odpowiednie w przypadku rozruchu lekkiego i normalnego.
- W przypadku ciężkiego rozruchu silników stosowane są klasy 20 i 30.
- W praktyce w zabezpieczeniach silnikowych stosowane są klasy 10A, 10, 20, 30.
Pozostałe klasy podane w normie w praktyce są stosowane bardzo rzadko i dostępne są w zaawansowanych zabezpieczeniach. Przykładowo, według warunków określonych w normie PN-EN 60947-1.
Przy prądzie o krotności D = 7,2 prądu nastawczego, czas wyzwalania Tp, licząc od stanu zimnego, powinien zawierać się w granicach określonych w tablicy dla odpowiedniej klasy wyzwalania.
Znając klasę wyzwalania oraz prąd zadziałania można dobrać zabezpieczenie termiczne oraz pasujące do niego styczniki.
Warto wspomnieć, że zabezpieczenia termiczne może być dedykowane do zamontowania bezpośrednio na stycznikach określonego typu. Występują również termiki do montażu na płycie lub szynie montażowej oraz uniwersalne (montaż na szynie lub na płycie).
Niektórzy producenci wprowadzili do sprzedaży specjalny adapter umożliwiający montaż zabezpieczenia termicznego na szynie montażowej.
Wybór wszystkich parametrów nie jest konieczny. Wystarczy, że określisz parametry zabezpieczenia termicznego - otrzymasz wtedy listę pasujących do nich styczników wraz z innymi akcesoriami. Większa liczba podanych parametrów pozwoli bardziej precyzyjnie dobrać produkt, którego potrzebujesz.