Szynoprzewody dzisiaj są stosowane na obiektach każdego rodzaju, pozwalając zwiększyć efektywność instalacji, gwarantują przy okazji doskonałą ochronę, porządek i estetykę instalacji. Są łatwe w projektowaniu, zapewniają szybki montaż, bardzo łatwo je rozbudować oraz zajmują mniej miejsca niż konwencjonalne przewody.
Szynoprzewody marki EAE, to system złożony z prefabrykowanych elementów modułowych stworzony do rozprowadzania energii elektrycznej zazwyczaj o dużej mocy. Pierwszy system instalacyjny oparty na szynoprzewodach wykonano w latach 30-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Sam pomysł opracowano w czasie, gdy gwałtownie rosła konsumpcja energii elektrycznej, rozwijały się technologie budowlane i zaczęto zwracać uwagę na minimalizację powierzchni technicznej w budynkach.
Obecnie w nowoczesnych obiektach biurowych, przemysłowych czy handlowych, gdzie konieczne jest instalowanie dużej liczby źródeł energii, cenione są sprawdzone rozwiązania, które są bezpieczne, wytrzymałe i jednocześnie elastyczne w kwestii rozbudowy, a do tego mają estetyczny wygląd.
Zabezpieczenia poszczególnych odbiorników energii montowane są w skrzynkach odpływowych montowanych bezpośrednio na szynoprzewodzie, dzięki czemu taka sieć nie wymaga dużej liczby kabli. Instalacja elektryczna bazująca na tradycyjnych przewodach potrzebuje odpowiednich promieni gięcia oraz właściwego rozstawienia kabli. Efektem jest duże zapotrzebowanie na przestrzeń – instalacje szynoprzewodowe pozbawione są tej wady. Ze względu na mniejsze wymiary rozdzielnice niskiego napięcia w takich instalacjach mogą mieć zmniejszone pola.
Szynoprzewody mają zamkniętą obudowę, która wykonana jest z blachy ocynkowanej na gorąco lub z aluminium. Obudowa tworzy zarówno nośny element konstrukcyjny, jak i ekran elektryczny. Przewodniki tworzy się najczęściej ze specjalnych stopów aluminium lub z miedzi o wysokiej jakości (czystość 99,9%), izolację stanowi natomiast samogasnące tworzywo sztuczne. Co kilkadziesiąt centymetrów rozstawione są gniazda, w które można podłączać skrzynki odpływowe, prosty odcinek szynoprzewodu posiada maksymalnie 10 gniazd na 3m długości. Szynoprzewody standardowo mają stopień IP42, lecz na rynku dostępne są także modele z IP55 lub nawet IP68 (np. system CR ETI Polam). Ciągłość ekranu systemu zapewniona jest dzięki specjalnej śrubie łącznikowej.
– dystrybucyjne, które rozprowadzają napięcie przez punkty odpływowe rozmieszczone wzdłuż elementów prostych, typowo co 0,5 lub 1 m.
– zasilające dużej mocy, które przewodzą prąd bezpośrednio z transformatora do rozdzielnicy lub z rozdzielnicy do rozdzielnicy.
– wentylowane, w których przewodniki są wzajemnie izolowane powietrzem lub za pomocą izolatora PVC i zamknięte w uziemionej obudowie metalowej,
– kanapkowe (o strukturze warstwowej), posiadają przewodniki izolowane indywidualnie, a następnie montowane, tworząc w obudowie strukturę kompaktową.
- kompozytowe, będące nowością na rynku, o stopniu ochrony IP68, przeznaczone do montażu na zewnątrz, w pełni chemoodporne, posiadające pełną ognioodporność bez dodatkowych zabudów.
Zastosowanie szynoprzewodów zamiast kabli ma wiele zalet. Poza oszczędnością miejsca i dużo mniejszą wagą instalacji, w przypadku niedużej liczby odbiorów istnieje możliwość pominięcia rozdzielnic dystrybucyjnych. Ich rolę przejmują kasety odpływowe wyposażone w aparaturę zabezpieczeniową. System jest również elastyczny i łatwo go dostosować do zmieniających się warunków czy potrzeb w obszarze odbiorników.
Nie trzeba układać nowych kabli i montować dodatkowej rozdzielnicy, wystarczy przepiąć kasetę odpływową. Rozbudowa instalacji opartej na kablach niesie za sobą konieczność ułożenia kolejnych kabli w korytkach lub na drabinach kablowych od rozdzielnicy do zasilanej maszyny lub podrozdzielni.
Lepsze parametry elektryczne szynoprzewodów, takie jak niższa reaktancja, mniejsze spadki napięcia, niższe straty mocy pozwalają na redukcję kosztów eksploatacyjnych na poziomie 5-10% zużycia energii w stosunku do instalacji opartej na kablach. W skali roku daje to oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w ponoszonych kosztach energii dla magistral o prądzie ok 3000 A.