Trwałe mocowanie to podstawa w przeprowadzeniu wielu prac. Odpowiednie materiały takie jak kotwy i zaprawy gwarantują też niezbędną jakość i bezpieczeństwo, które są niezbędne do powodzenia każdego przedsięwzięcia. Na TIM.pl znajdziecie najlepsze produkty od firmy Fischer.
Kotwa z serii FAZ II nadaje się do montażu wstępnego i przelotowego. Za sprawą długiego gwintu idealnie sprawdza się w montażu z odstępem. Gwarantuje solidne i wytrzymałe spajanie - w czasie dokręcania nakrętki z odpowiednim momentem montażowym, trzpień o kształcie stożkowym jest wsuwany do klipsa, powodując jego dociskanie do ścianki otworu. Do największych zalet kotwy FAZ II należy zmniejszona głębokość zakotwienia, co ogranicza głębokość wiercenia i ryzyko natrafienia na zbrojenie. Przekłada się to również na szybszy montaż.
Sam proces instalacji jest znacznie uproszczony i bardziej komfortowy - do osadzenia wystarczy niewiele uderzeń młotkiem, a przy dokręcaniu kotwa ulega bardzo niewielkiemu przemieszczeniu. Sprawdzony klips rozporowy kotwy FAZ II zapewnia najwyższą nośność. Nie bez znaczenia są też aprobaty międzynarodowe. Te gwarantują maksymalne bezpieczeństwo i najlepsze parametry funkcjonowania. Kotwy FAZ II przeznaczone są do stosowania w konstrukcjach stalowych, szyn, konsol, maszyn, tras kablowych, futryn, regałów oraz bram i fasad.
Seria FBN II to kotwy, które podobnie jak produkty z kolekcji FAZ II przeznaczone są montażu wstępnego i przelotowego, jednak tylko w określonych sytuacjach nadają się też do montażu z odstępem. W ich przypadku przed montażem należy ustawić sześciokątną nakrętkę w optymalnej pozycji. W czasie dokręcania z momentem montażowym, trzpień stożkowy jest wsuwany do klipsa rozporowego i dociska go do ścianki wywierconego otworu. Specjalne wytłoczenia na łbie pozwalają w prosty sposób kontrolować zakotwienie.
Standardowa głębokość kotwienia pozwala osiągnąć maksymalną nośność, wpływając na ograniczenie liczby wymaganych punktów mocowania. Warto zwrócić uwagę na łatwy montaż, ze względu na a zmniejszenie uderzeń młotkiem oraz minimalnemu przemieszczeniu podczas dokręcania. Ponadto, długi gwint kompensuje tolerancje zamocowania i umożliwia montaż z odstępem, a czop do wbijania chroni gwint przed uszkodzeniem. Kotwy można wykorzystać w konstrukcjach stalowych, szynach, maszynach, trasach kablowych, konsolach, bramach, fasadach, futrynach i regałach.
Powstała na bazie żywicy winyloestrowej, 2-komponentowa zaprawa iniekcyjna, przeznaczona jest do wszystkich standardowych zastosowań w murach i betonie. Zaprawa FIS VL pozwala na montaż w trudnych, często zmiennych warunkach atmosferycznych - także w otworach zalanych wodą. Ponadto, aprobata dopuszcza stosowanie zaprawy od -40 do +120oC. FIS VL umożliwia bezpiecznie mocowanie w powszechnie stosowanych materiałach budowlanych, w tym w betonie zarysowanym i niezarysowanym oraz w murach wykonanych z gazobetonu, cegły dziurawki czy pustaków ceramicznych. Nie ma więc problemu z montażem, np. szafek kuchennych, instalacji wodnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz elementów elektrycznych. W betonie zarysowanym i niezarysowanym mocowanie chemiczne można wykorzystać do montażu elementów metalowych i stalowych oraz do stawiania konstrukcji betonowych.
Zaprawa FIS P powstała na bazie żywicy poliestrowej. Idealnie sprawdza się w montażu w murach i betonie. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością we wszystkich materiałach murowych. Brak naprężeń w podłożu kotwienia pozwala na montaż blisko krawędzi i z małymi odstępami osiowymi. Żywica i utwardzacz znajdują się w osobnych zasobnikach, a ich zmieszanie następuje w mieszalniku dopiero podczas wyciskania. Zaprawa przeznaczona jest do konstrukcji stalowych, szyn, konsol, regałów, maszyn, bram, fasad, elementów okiennych oraz schodów.
Ampułka żywiczna RSB lub RSB mini składa się z dwóch komponentów - zawiera hybrydową żywicę winyloestrową z technologią silanową. Jej działanie przebiega wieloetapowo: podczas osadzania, ostra końcówka pręta RG M rozbija ampułkę, miesza składniki i aktywuje żywicę. Następnie, pozostałości szklanej ampułki rysują powierzchnię ścianki otworu, po czym w końcowej fazie żywica skleja całą powierzchnię boczną pręta z powierzchnią ścianek otworu i dodatkowo zasklepia otwór.
Ampułki RSB i RSB mini pozwalają użytkownikowi na dobór najbardziej odpowiedniego zakotwienia o największym poziomie nośności. Stanowią też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla każdego zastosowania także do mocowania w stropach ponad głową. Aprobata pozwala na stosowanie ampułki w ekstremalnych warunkach, w otworach wypełnionych wodą i wykonanych techniką diamentową oraz na mrozie sięgającym do –30°C. Ampułka doskonale sprawdzi się w ciężkich konstrukcjach stalowych, przy montażu silosów, ekranów przeciwdźwiękowych i regałów wysokiego składowania.