Rodzaje kabli: wszystko o typach przewodów elektrycznych i nie tylko
Poznaj definicję, oznaczenia, różnice i sprawdź, jaki rodzaj kabli elektrycznych sprawdzi się w Twoim przypadku. Poniżej znajdziesz prawdziwe kompendium wiedzy na temat rodzajów kabli wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych i nie tylko.
Spis treści:
- Przewód elektryczny – co to jest i do czego służy?
- Jak wygląda budowa przewodu elektrycznego?
- Czym różni się kabel oraz przewodu elektrycznego?
- Rodzaje kabli elektrycznych – w jaki sposób je klasyfikujemy?
- Napięcie znamionowe – sposób oznaczania
- Jak wybrać odpowiedni kabel do instalacji elektrycznej?
Przewód elektryczny – co to jest i do czego służy?
Jak sama nazwa wskazuje, przewód elektryczny to element odpowiedzialny za przewodzenie prądu elektrycznego, a co za tym idzie - łączenie źródeł zasilania z jego odbiornikami. Do jego zadań należy sprawny przesył energii oraz zachowanie bezpieczeństwa.
Jak wygląda budowa przewodu elektrycznego?
Każdy klasyczny przewód elektryczny posiada w swoim wnętrz metalowy element (najczęściej aluminiowy bądź miedziany), nazywany “żyłą”.
Wspomnianą żyłę otaczają inne warstwy, które odpowiadają zarówno za izolację, bezpieczeństwo, trwałość, a także niezawodność tego typu elementów instalacji.
Czym różni się kabel oraz przewodu elektrycznego?
Choć wiele osób używa tych nazw zamiennie – warto mieć na uwadze, że “kabel” oraz “przewód” są nieco innymi pojęciami.
Zgodnie z międzynarodową nomenklaturą, kabel to wyrób złożony, składający się z jednego lub więcej), najczęściej osobno izolowanych przewodów, umieszczonych we wspólnej powłoce lub osłonie.
Choć przez lata utrwalił się pogląd, że kable stosujemy na zewnątrz, a przewody w środku pomieszczeń, to termin kabel odnosi się do konstrukcji, a przewód do pełnionej funkcji.
Rodzaje kabli elektrycznych – w jaki sposób je klasyfikujemy?
Aby dowiedzieć się, z jakim typem kabla masz do czynienia, wystarczy rzucić okiem na jego powierzchnię. Powinien się na nim znajdować ciąg liter, które dostarczą Ci kompleksowej wiedzy zarówno o jego przeznaczeniu, jak i materiałach, które wykorzystano do jego produkcji.
Tym sposobem wyróżniamy następujące rodzaje kabli, które możemy grupować według takich czynników, jak:
1. Materiał, z jakiego wykonane są żyły kabli
Choć do użytku prywatnego (w domach czy mieszkaniach) najczęściej wykorzystuje się kable z miedzianym wnętrzem - warto wiedzieć, że innymi popularnym rozwiązaniami są te wykonane ze stali oraz aluminium, oznaczane:
Tym sposobem wyróżniamy następujące rodzaje kabli, które możemy grupować według takich czynników, jak:
A - wykonane z aluminium
F - wykonane ze stali
2. Charakterystyka budowy żyły kabla
Równie ważna, co sam surowiec, jest także specyfika tego rodzaju elementu kabla. Oznaczenie “D” wskazuje, że kabel elektryczny zawiera żyłę w postaci drutu. Z kolei oznaczenie “L” informuje, że w jego wnętrzu pracuje linka. „Lg” to informacja o zastosowaniu linki giętej.
D – drut
L – linka
Lg – linia giętka
3. Surowiec wykorzystany do izolacji żyły
Jak już wspominaliśmy, kabel to rodzaj przewodu “otoczonego” warstwą zabezpieczającą, która również może być wytworzona z różnych materiałów. Parametrem dostarczającym informacji na ten temat jest kolejna literka stosowana podczas oznaczania kabli.
G – warstwa z gumy
X – polietylen
Y – polwinit
4. Przeznaczenie kabla elektrycznego - przykłady
Choć do użytku prywatnego (w domach czy mieszkaniach) najczęściej wykorzystuje się kable z miedzianym wnętrzem - warto wiedzieć, że innymi popularnym rozwiązaniami są te wykonane ze stali oraz aluminium, oznaczane:
Ostatnim literowym oznaczeniem wskazującym rodzaj kabla do elektryki, jest informacja o tym, gdzie można go wykorzystać. Tym sposobem możemy zdefiniować m. in. następujące opcje:
- przewód wtynkowy, który jak sama nazwa wskazuje – znajduje szczególne zastosowanie w domach i mieszkaniach, gdzie umieszcza się go w tynku (kiedyś popularny a dziś zdecydowanie mniej),
- OW – kable warsztatowez zewnętrzną powłoką gumową, która jest grubsza i odporniejsza na trudniejsze warunki pracy („OW” – oponowy, warsztatowy),
- OM – kable mieszkaniowe do zasilania małych urządzeń które można przemieszczać – np. lampka („OM” – oponowy, mieszkaniowy),
- kable energetyczne(zwykle do układania w ziemi),
- kable teleinformatyczne, komunikacyjne,
- sterownicze i specjalnego przeznaczeniaz zewnętrzną powłoką gumową, która jest grubsza i odporniejsza na trudniejsze warunki pracy („OW” – oponowy, warsztatowy),
- YDY – przewód miedziany, jednodrutowy z powłoką z polwinitu wykorzystywany w suchych i mokrych pomieszczeniach,
- YDYp (ŻO) – miedziany, żyła w litego drutu, przewód z powłoką z polwinitupłaski z żyłą ochronną (ŻO) o kolorze zielono-żółtym. Stosowany wewnątrz pomieszczeń suchych i mokrych,
- YDYt – miedziany, żyła z litego drutu, przewód z powłoką z polwinitu, wtynkowy,
- YKY i YAKY – kable elektroenergetyczne do układania w ziemi z izolacją z polwinitu. Pierwszy ma żyły miedziane a drugi aluminiowe.
O szczególnych typach kabli przeczytasz w tych poradnikach: Jaki kabel do kamery monitoringu?, Jaki kabel HDMI?, Jaki kabel do internetu wybrać?.
Napięcie znamionowe – sposób oznaczania
Ostatnim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego rodzaju kabli elektrycznych, jest informacja o ich napięciu znamionowym. Ten parametr dostarcza wiedzy o tym na jakie napięcie znamionowe (wartość skuteczna) izolacja przewodu została wykonana. Wartość skutecznego napięcia przyjmuje następujący schemat U0/U (np. 300/300 V).
U0 – wartość skutecznego napięcia pomiędzy żyłą przewodu a żyłą ochronną
U – wartość skutecznego napięcia między dwoma żyłami fazowymi (napięcie międzyfazowe)
Jak wybrać odpowiedni kabel do instalacji elektrycznej?
- kable energetyczne (zwykle do układania w ziemi),
- kable teleinformatyczne, komunikacyjne,
- sterownicze i specjalnego przeznaczeniaz zewnętrzną powłoką gumową, która jest grubsza i odporniejsza na trudniejsze warunki pracy („OW” – oponowy, warsztatowy),
- YDY – przewód miedziany, jednodrutowy z powłoką z polwinitu wykorzystywany w suchych i mokrych pomieszczeniach.
Dlaczego wybór właściwego rodzaju kabla jest tak ważny?
Dobrze dobrany rodzaj kabla, a także jego fachowy montaż to pierwszy krok do tego, aby cieszyć się trwałą i niezawodną instalacją elektryczną.
Na kolejnych miejscach można wymienić inne istotne zalety. Takie, jak chociażby: stabilne dostawy prądu, brak awarii, jak i szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne.
Nie wiesz, jaki rodzaj kabla elektrycznego wybrać?
Pamiętaj, że z prądem nie ma żartów. Źle zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna może doprowadzić do awarii, która poza strachem i niepotrzebnym stresem, może skutkować wybuchem pożaru, a także pojawieniem się innych, bardzo poważnych strat (wliczając w to ludzkie zdrowie, a nawet życie).
Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie czujesz się na siłach, aby zadbać o tę kwestię we własnym zakresie – to zadanie doświadczonym specjalistom.
Chcesz zyskać szeroki wybór i mieć pewność, że w Twoim domu zagoszczą sprawdzone kable elektryczne?
Określ rodzaj kabli lub od razu przekaż tę sprawę w ręce profesjonalnego elektryka. Szeroka gama kabli i przewodów czeka na Ciebie w tym miejscu. Wystarczy, że odwiedzisz naszą platformę zakupową TIM.pl, na której znajdziesz kilkadziesiąt tysięcy produktów do wyboru.