Pompy ciepła typu split: cena, montaż, uprawnienia
Pompy ciepła to popularne rozwiązanie OZE, które pozwala ogrzewać budynki, wykorzystując energię z otoczenia. Jednym z popularnych typów urządzeń jest pompa ciepła split, czyli konstrukcja składająca się z dwóch modułów. Dlaczego splity w odróżnieniu od monobloków wymagają uprawnień F-GAZ do montażu? W jakich warunkach pompy typu split sprawdzają się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.
Spis treści:
- Co to jest pompa ciepła split i czym różni się od monobloka?
- Pompa ciepła split czy monoblok? Zalety i wady.
- Montaż pompy ciepła typu split. Jakie uprawnienia są wymagane?
- Czy mogę kupować pompy ciepła split bez uprawnień F-gaz?
- Pompa ciepła typu split cena. Gdzie kupić pompę ciepła split?
Co to jest pompa ciepła split i czym różni się od monobloka?
Zasada działania obydwu urządzeń jest taka sama, ale odróżniają się budową. Monobloki to pompy ciepła złożone z jednej jednostki, natomiast w splitach są dwie: zewnętrzna i wewnętrzna. Oto krótki opis każdego z nich:
- Jednostka zewnętrzna - zlokalizowana jest na zewnątrz budynku. Znajduje się w niej wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny.
- Jednostka wewnętrzna - ta część umieszczana jest wewnątrz budynku. Zawiera skraplacz, grzałkę, pompę obiegową połączoną z c.o. budynku, sterowanie oraz elementy zabezpieczające.
Część zewnętrzna i wewnętrzna połączona jest cienkimi rurkami, którymi transportowany jest czynnik chłodniczy. Zastosowanie go zamiast wody, jak w przypadku monobloków sprawia, że w stanach awaryjnych nie ma ryzyka zamarznięcia.
Warto podkreślić, że pompy napełniane są gazem chłodniczym podczas instalacji. Ze względu na to pompy ciepła split mogą montować wyłącznie osoby z uprawnieniami gazowymi typu F (tzw. F-gazy). O tym piszemy szerzej w dalszej części artykułu.
Pompa ciepła split czy monoblok? Zalety i wady.
Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo:
Pompy typu monoblok - zalety:
- nie zajmuje wiele miejsca w budynku - większość mechanizmów znajduje się na zewnątrz budynku i nie zajmuje miejsca w obiekcie. Ze względu na budowę, ten rodzaj urządzeń często wybierany jest do małych domów;
- redukcja hałasu wewnątrz budynku - akcesoria pracujące stosunkowo głośno, czyli między innymi kompresor, znajdują się w zaizolowanym module poza obiektem;
- łatwe w montażu - wszystkie elementy są już ze sobą połączone i zaizolowane. Szczelność instalacji jest testowana na etapie produkcji w fabryce. Dzięki temu montaż pompy jest stosunkowo łatwy.
Pompy typu monoblok - wady:
- ryzyko zamarzania wody - przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz woda w układzie może zamarzać. Szczególnie duże ryzyko występuje w czasie przerw w dostawie prądu lub awarii instalacji elektrycznej.
- cena - z reguły monobloki są nieco droższe niż pompy ciepła typu split. Natomiast ich instalacja jest prostsza, a przez to tańsza.
Pompy typu split - zalety:
- niska cena - pompy ciepła powietrze woda typu split, są tańsze od pomp monoblok o podobnej mocy i parametrach technicznych;
- nie zamarzają - przekazywanie energii z czynnika chłodniczego do instalacji grzewczej następuje dopiero wewnątrz budynku, gdzie panuje dodatnia temperatura. Pompa nie jest narażona na duże różnice temperatur nawet przy awariach, przerwach w dostawie prądu i budynkach okresowo nieogrzewanych;
- mniejsze straty przy przesyłaniu ciepła -ze względu na układ dwóch jednostek nie ma takich strat jak w przypadku pomp monoblok.
Pompy typu split - wady:
- potrzebne miejsce w budynku - pompa ciepła typu split zajmuje nieco więcej miejsca w domu;
- hałas - głośny kompresor znajduje się w budynku. Dla urządzenia trzeba zatem wyznaczyć pomieszczenie, w którym hałas nie będzie przenosił się do części wypoczynkowej domu;
- skomplikowany montaż - tę kwestię szerzej wyjaśniamy w dalszej części tekstu.
Montaż pompy ciepła typu split. Jakie uprawnienia są wymagane?
Montaż pomp ciepła typu monoblok jest stosunkowo łatwy i wymaga jedynie świadectwa kwalifikacji w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych G1 (potocznie nazywanych uprawnieniami SEP). Z kolei pompa ciepła typu split wymaga uprawnień do montażu produktów zawierających gazy typu F (potocznie nazywanych F-gazy).
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r urządzenia typu SPLIT zaliczają się do niehermetycznie zamykanych produktów napełnianych fluorowymi gazami cieplarnianymi i ich zakup obarczony jest przedstawieniem dowodów, że zostanie wykonany przez podmiot posiadający odpowiedni certyfikat (F-gaz). Wszystko za sprawą ich dwumodułowej budowy.
Połączenie między nimi przebiega na przewodach transportujących czynnik chłodniczy. W związku z tym podlega pod przepisy dotyczące instalacji chłodniczych. Rozporządzenie dotyczy wszystkich gazów zubożających warstwę ozonową, czyli większość czynników chłodniczych.
W myśl rozporządzenia wszystkie urządzenia zawierające wyżej wymienione gazy wymagają szczególnej uwagi. Dotyczy to kontroli szczelności, odzysku zużytych gazów, ale także zamykania obiegu. Ta ostatnia czynność wykonywana jest w czasie montażu poprzez łączenie przewodów miedzianych prowadzonych między modułami.
Czy mogę kupować pompy ciepła split bez uprawnień F-gaz?
Omówmy 3 scenariusze:
- Gdy jesteś klientem końcowym, który dokona montażu samodzielnie potrzebujesz certyfikatu F-gaz (w przypadku zakupu jako osoba fizyczna wymagany jest certyfikat dla personelu, a w przypadku zakupu jako firma, należy posiadać certyfikat dla przedsiębiorstwa) zgodnie z Rozporządzeniem UE.
- Gdy jesteś klientem końcowym, lecz usługę montażu dokona inny podmiot, jest on zobowiązany dostarczyć Ci certyfikat F-gaz, a Ty dostarczyć umowę na dokonanie usługi opiekunowi w TIM.pl. W przypadku montażu przez osobę fizyczną wymagany jest certyfikat dla personelu, a w przypadku montażu przez firmę, musi ona posiadać certyfikat dla przedsiębiorstwa) zgodnie z Rozporządzeniem UE.
- Gdy jesteś klientem, który zajmuje się sprzedażą pomp ciepła typu split, potrzebujesz tylko oświadczenia, że zakup dokonywany jest w celu dalszej odsprzedaży.
Wzór oświadczenia i umowy znajdziesz tutaj:
Pompa ciepła typu split cena. Gdzie kupić pompę ciepła split?
Szukając pompy ciepła wybieraj sprawdzonych sprzedawców, które oprócz samego asortymentu zapewniają wsparcie techniczne i merytoryczne podczas jej wyboru. Ważna jest też obsługa posprzedażowa oraz gwarancyjna, która zapewnia bezpieczeństwo w sytuacjach nieprzewidzianych.
Warto podkreślić, że cena pompy ciepła split to ważne kryterium, ale pamiętaj, że jest to urządzenie, która ma służyć Twoim klientom przez długie lata! Dlatego obok ceny zwróć uwagę na jakość wybieranych jednostek oraz sprawdzonych dostawców i producentów.
W TIM-ie oferujemy pompy ciepła split Hyundai, HISENE, Bosh oraz LG Therma. W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Skontaktuj się z nam bezpośrednio, pisząc na adres oze@tim.pl lub skorzystaj z dedykowanego konfiguratora.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Do jakich budynków nadaje się pompa ciepła split?
Pompę ciepła typu split powietrzną można zamontować wszędzie.
Kiedy nie opłaca się montować pompy ciepła?
W przypadku starszych nieruchomości z ogrzewaniem wysokotemperaturowym, instalacja pompy ciepła o maksymalnej temperaturze 40 stopni nie ma sensu, ponieważ zwykłe grzejniki potrzebują cieplejszej wody. Woda musiałaby być dodatkowo podgrzewana, co generuje dodatkowe koszty, a inwestycja staje się nieopłacalna.
Czy pompa ciepła split jest głośna?
Na szczęście wszystkie głośne elementy pompy ciepła split, jak sprężarka i wentylator znajdują się po zewnętrznej części.